Loading...
btc
BTC
-0.93%
Bitcoin
66.900,13 USDT
eth
ETH
2.3%
Ethereum
3.518,65 USDT
bch
BCH
-0.89%
Bitcoin Cash
382,40 USDT
xrp
XRP
-1.02%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
0.43%
Litecoin
71,56 USDT
bnb
BNB
-0.29%
Binance Coin
585,56 USDT
sol
SOL
-0.85%
Solana
177,38 USDT
avax
AVAX
-3.83%
Avalanche
30,65 USDT
ada
ADA
-0.31%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
0.33%
Poladot
6,12 USDT
doge
DOGE
-1.19%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 1 Bitcoin kaç TL oldu? Güncel Bitcoin TL değerleri

1 Bitcoin kaç TL oldu? Güncel Bitcoin TL değerleri

1 Bitcoin kaç TL oldu? Güncel Bitcoin TL değerleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

1 Bitcoin kaç TL oldu? Son 24 saat içinde Bitcoin yatay bir seyir izliyor. Peki Bitcoin’i Türk Lirası ile alıp satanlar için bu ne ifade ediyor?


1 Bitcoin kaç TL oldu?

Bitcoin zor günlerden geçiyor. 2022’nin başlarında 33.184 dolara kadar gerileyen Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan hala çok uzakta. BTC’nin 10 Kasım 2021’deki zirve değerinden sonra engellenemeyen düşüşü piyasayı derinden sarsmış durumda.

Düşen sadece Bitcoin değildi elbette. Türk Lirası da bu dönemde Amerikan doları karşısında gerilemeye devam etti. 2022 yılı 16 Şubat itibariyle USDTRY kuru 13.65 tl civarında.

Bitcoin’in Türk Lirası üzerinden değeri, doğrudan doğruya hem BTCUSD hem de USDTRY paritelerine bağlı. Bu yüzden her iki veri de bizim için önemli.

Bitcoin, USD cinsinden en yüksek fiyat seviyesini, 10 Kasım 2021’de 68.789 dolar ile kaydetti. Peki o dönemde 1 Bitcoin kaç tl oldu? 

1 Bitcoin kaç TL oldu? Güncel Bitcoin TL değerleri

10 Kasım 2021’de 1 Bitcoin yaklaşık 650.000 tl iken; USDTRY paritesindeki artışla birlikte, Bitcoin Tl cinsinden en yüksek rekoru 20 Aralık’ta 852.499 TL’ye ulaşarak kaydetti.

20 Aralık haftasında Bitcoin en yüksek değerine ulaştı. Türk borsalarında 850.000 TL‘ye kadar çıkan Bitcoin eski rekorunu kırmış oldu. Bu tarihten sonra hem USD hem de TRY karşısında sert bir şekilde gerileyen Bitcoin, Ocak ayının sonunda 455.500 TL’ye gerileyerek dip yaptı. Şimdilerde ise 600.00 bin TL destek hattını korumaya çalıştığını görüyoruz.

Bitcoin TL Kuru

Türk yatırımcısına hizmet veren çeşitli kripto para borsaları var. Bu borsalarda doğrudan Türk Lirası ile kripto alım satımı yapmak mümkün. Dün, gün boyunca 1 Bitcoin yaklaşık 592.000 TL ile 605.000 TL arasında salınım yaptı. 

Bugün ise 1 Bitcoin kaç TL oldu diye baktığımızda fiyatın 600.400 TL’ye kadar çıktığını görüyoruz.

Bitcoin’in Türk Lirası üzerinden değerini belirleyen parametrelerinin başında Türk Lirasının dolar karşısındaki konumu geliyor. ABD doları son haftaya hafif yükseliş seyirli başladı. 1 Dolar kaç lira diye baktığımızda ise fiyatın 16.63 TL olduğunu görüyoruz.

Aşağıda Kriptosözlük ekibi tarafından 2 yıl önce çekilmiş olan ve şimdi nostaljik ve birçoğumuzun ‘Ah keşke o zaman alsaydık!’ diyeceği bir sokak röportajına yer verdik.

https://www.youtube.com/watch?v=bwlM4MtGyHQ

 

Bitcoin Hakimiyet Oranı

Son olarak piyasadaki Bitcoin hakimiyet oranına bakmak lazım:

1 Bitcoin kaç TL oldu? Güncel Bitcoin TL değerleri

Bitcoin şu an piyasanın %42’sine hükmediyor. Bu oran 17 Ocak’tan bu yana giderek düşen bir seyir izliyor.

Bitcoin nedir?

Bitcoin dağıtık defter teknolojisi üzerine bina edilmiş bir değer saklama aracı. Bitcoin’i sanal para olarak değerlendiren de var dijital altın olduğunu iddia eden de. Mevcut küresel finans sistemi sınırsız para basma yetkisini soumsuzca kullanan Merkez Bankalarına dayanıyor. Bitcoin ise sınırlanmış maksimum arzı sayesinde bu düzene meydan okuyor. İlgili: Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin, bir kripto para birimi, başka bir deyişle dijital bir para birimi. BTC’nin alt birimlerine ise satoshi deniliyor. 1 BTC 100.000.000 satoshi ederken, 0.00000001 BTC de 1 satoshi ediyor. Yani Bitcoin’i çok küçük miktarlarda da alma imkanı oluyor.

Bitcoin’in sahibi kim?

Bitcoin’in bir tasarlayıcısı olsa da sahibi yok. 2008 küresel finans krizine bir tepki olarak doğan Bitcoin 2019 yılının 3 Ocak’ında faaliyete başladı. Sistem, doğrulamaların yapıldığı veri bloklarının üst üste eklenmesi şeklinde ilerliyor. İlk bloga Genesis Block adı veriliyor. O günden bugüne kadar 600.000’in üzerinde blok oluşturuldu.

1 Bitcoin kaç TL oldu? Güncel Bitcoin TL değerleri

Blok oluşturulma süresi 10 dakika. Yani her 10 dakikada bir blok oluşturuluyor. 1 Bitcoin kaç TL oldu diye sormadan evvel Bitcoin blok mekanizmasına göz atmak gerekiyor. Sistem blok üreticilerine BTC ödülü verilmesi prensibi üzerine kurulu. İlk tasarlandığında bu sayı 50 BTC’ydi. 2012 yılında yapılan yarılama ile blok ödülü 25’e düşürüldü. 2016’da gelen son yarılama 12.5’e düşürmüşken Mayıs 2020’deki yarılama ile birlikte 6.25 BTC’ye düştü.

İlgili: Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Blockchain Devrimi

Bir sonraki dalgayı yakalamak istiyorsanız, hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Sıfır bilgiyle böyle bir çılgınlığa atlamak, çok büyük kayıplara yol açabilir.

Peki, blockchain ve Bitcoin nedir? Ne işe yarar?

1 Bitcoin kaç TL oldu? Güncel Bitcoin TL değerleri

Blockchain, merkeziyetsiz ve hükümetlerden bağımsız olarak oluşturulan yenilikçi bir teknoloji. Neden Bitcoin almalıyım diye soranlar için söyleyelim:

Dünya ekonomi forumuna göre, kripto paraların arkasındaki bu teknoloji, geleceğe damga vuracak 6 trendden birisi.

Dahası, Almanya ve Çin gibi gelişmiş bazı ülkelerin hükümetleri de blockchain teknolojisinden, finansal sektör, yönetim ve idari hizmetler olmak üzere pek çok alanda istifade etmeyi hedefliyor. Bunu geçtiğimiz yıllarda Çin’in blockchain atılımında gördük. Çin, ülke olarak blockchaine sahip çıkarak bu yönde dev yatırımlar yapacaklarını bildirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de bizzat kendisi blockchain teknolojisini geliştirmeye yönelik bir çağrı yaptı.

Portföy çeşitliliği çok önemli

Genellikle yatırımcılar, diğer finansal araçların risklerinden korunmak için portföyünde biraz altın bulundurur. Bitcoin ve altın, güvenli liman olarak kabul edilen ve bu bakımdan birbirine benzetilen varlıklar. Çünkü ekonominin sıkıntıya girdiği dönemlerde altın her zaman güvenli liman olarak görülür. Şimdi bir alternatif daha var. Dijital altın ya da Bitcoin.

İlgili: Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Son birkaç yılda ekonomisi büyük sıkıntılar yaşayan ve ülke paraları her geçen gün değer kaydeden ülkelerde yeni bir “güvenli liman” olduğunu gördük. Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde özellikle Bitcoin ve kripto paralara hızlı bir yöneliş oldu. Ulusal paralar hiper enflasyon yaşarken, vatandaşlar çareyi Bitcoin’e sığınmakta gördü.

Hatta bazı ülkelerde, mesela Zimbabve, BTC talebi o kadar yüksek oldu ki lider kripto para global piyasalardaki fiyatının çok çok üzerinde bir fiyattan alıcı buldu ve işlem gördü. En azından şimdilik belirli oranda BTC altına alternatif olabilecek “güvenli liman” adını hak etmeye başladı.

Bununla birlikte, Bitcoin’i saklamak daha kolay ve BTC daha hızlı satılabilir. Ayrıca uzun vadeli yatırım olarak daha fazla kar getirebilir.

Not: Bu yazımızda Bitcoin nedir ve 1 Bitcoin kaç TL oldu sorularına cevap aramaya çalıştık. Bitcoin değerinin anlık olarak değiştiğini ve en doğru bilgilerin borsalardan alınması gerektiğini belirtelim.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.