1. Anasayfa
  2. İncelemeMadencilik
  3. Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

 Zcash madencilik, Zcash blockchainine her yeni blok eklenmesiyle yeni bir ZEC üretiminin gerçekleştiği Bitcoin türü bir madenciliktir.

Zcash madencilik hakkında merak edilen herşey

Zcash Bitcoin türü bir madenciliktir. Zcash blockhcaininde, her 2.5 dakikada bir ZEC üretilir. Toplam ZEC arzı aynı Bitcoin’de olduğu gibi 21 milyondur.  Zcash zk-SNARKS olarak bilinen sıfır bilgi kanıtı kullanır. Bu sistem kullanıcıların kendi kişisel kimliklerini açığa vurmadan işlem bilgisi paylaşmalarını mümkün kılan bir sistemdir.

Zcash ödemeleri açık blockchainde yayınlanır ve kullanıcılar gönderici, alıcı ve işlem miktarını saklayan gizlilik özelliğini kullanmak için seçim yapabilirler.

Zcash madencilik nasıl yapılır? Aşağıdaki videoda Zcash madenciliği hakkında merak edilen herşeyi bulabilirsiniz.

İlgili: ZCash nedir? Zec coin nasıl alınır, geleceği var mı?

Madencilik Temelleri: Nasıl çalışır?

Zcash, birçok kripto para biriminden farklı olan bir “yavaş başlatma mekanizması” ile piyasaya sürülmüştü. Protokolün büyük bir hata veya güvenlik sorunu yaşama riskini azaltmak için madenciliğin ilk günlerinde sisteme salınan coin sayısı çok daha azdı. Bir sorun ortaya çıkarsa, yavaş başlatma mekanizması etkiyi azaltacak şekilde tasarlanmıştı. Bu yaklaşım, ilk ay boyunca çıkarılan ilk 20.000 bloğu etkilemişti.

Platformda “iş kanıtı” PoW algoritması kullanılıyor ve Zcash, uygulamaya özel entegre devre çipleri madenciliği ile uyumlu olmayan “Equihash” algoritmasını kullanıyor.  Bu durum yeni madenciler için bir artı aslında, nedeni ise ASIC madenciliği ile uyumlu olan kripto paraların, CPU ve GPU donanım kullanarak yapılan madenciliği daha da zorlaştırıyor olması.

Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

ASIC birimleri çok güçlüdür, bu pahalı birimlerle rekabet etmek ve iyi bir kâr elde etmek neredeyse imkansız oluyor. Ayrıca, ASIC birimleri şu anda Zcash bulut madenciliği için kullanılmıyor.

Potansiyel madenciler mevcut CPU’larını kullanabilir, bir maden grubuna katılabilir ve kısmen de olsa ksıe sürede kazanmaya başlayabilirler. Zcash madenciliğine başlamak için tam olarak neye ihtiyacınız var?

Doğru Donanımı Seçme

Madencilik donanımı potansiyel madencilik kârlarını doğrudan etkiler, bu nedenle tüm seçenekleri anlamak çok önemlidir. Zcash, yüksek RAM gereksinimlerine dayanan Equihash algoritmasını kullanır, böylece madenciler madencilik için ASIC kurulumunu kullanamazlar. Sonuç olarak, iki seçeneğiniz vardır – CPU’lar ve GPU’lar. Her birine kısaca bakalım.

Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

GPU ekipmanı. GPU madenciliğinin yararı, CPU madenciliğinden daha hızlı ve daha verimli olmasıdır. Ama aynı zamanda daha pahalı bir yatırımdır. Bu tür bir ekipman satın almak istediğinizde, ünitenin hash gücünü kontrol edin (doğrudan ne kadar kazanacağınıza bağlıdır bu).

Bazı madenciler kullanılmış bir kurulum satın almaya karar veriyor, bu iyi olabilir  ancak GPU’lar ısınıyor ve soğutma düzgün çalışmıyorsa, yatırımınızı hızla yok edebilir. CPU ünitelerinde olduğu gibi, ekipmanı aldıktan sonra tüm fanların doğru şekilde çalıştığından emin olun.

Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

Zcash madenciliği yaparken yüzlerce hatta binlerce dolara mal olan pahalı bir “teçhizat” satın almak gerekli değil. Hızlı bir şekilde başlamak istiyorsanız, mevcut CPU’nuzu kullanın ve daha sonra bir GPU’ya yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Madencilik konusunda daha deneyimliyseniz ve Zcash madenciliğinden elde ettiğiniz karı daha hızlı artırmak istiyorsanız, hemen bir GPU satın almayı düşünebilirsiniz. Daha fazla kazanma potansiyeli GPU kurulumunda mevcuttur.

İlgili: Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Zcash madencilik yapmaya değer mi?

Zcash madenciliği yapmaya değer mi? Cevap kesinlikle ‘Evet! Zcash’in toplam kapasitesi 21 milyon koinle sınırlı, her 2,5 dakikada bir 2 Mb büyüklüğünde yeni bloklar oluşturuluyor. Blok ödülü başlangıçta 12,5 ZEC idi ve “kurucuların ödüllendirilmesi” projesi nedeniyle 10,00326619 ZEC’e düşürüldü

Madencilik Ödülü – Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Madenciler mümkün olduğunca çabuk bir ödül almak istiyorlar. Sonuç olarak, birçok kişi Zcash ile ne kadar kazanabileceğinizi merak ediyor. Zcash para tabanı, 21 milyon ZEC biriminden üretilen toplam madeni para miktarı olan Bitcoin ile aynıdır. Ancak bu ödülün yüzde 10’u Zcash şirketindeki kurucuları, yatırımcıları, danışmanları ve çalışanları içeren paydaşlara dağıtılıyor. Zcash buna “Kurucular Ödülü” diyor.

zcash madencilik

İlk dört yıl boyunca her 10 dakikada bir 50 ZEC oluşturulacak ve yeni oluşturulan ZEC’nin yüzde 80’i madencilere, yüzde 20’si kuruculara gidecek. Her dört yılda bir, oluşturulan ZEC oranı, Bitcoin’e benzer şekilde yarıya inecektir.

Peki ne kadar kazanacaksınız? Şu anda, ödül blok başına 12.5 ZEC olarak belirlendi. Ancak, her dört yıllık süre (veya mayınlı 840.000 blok) yarıya indirilir. Örneğin, 2020 yılında 6.25’e düşen ödülün, 2024 yılında ödülün 3.12’ye düşmesi bekleniyor (para birimi sınırına ulaşıncaya kadar). Bu madenciliği zamanla zorlaştıracak bir durum. Çoğu yeni kripto para biriminde olduğu gibi, madenciliğe erken başlayanlar ödül kazanma konusunda daha avantajlı olabilir.

Kârlılığın Belirlenmesi

Zcash ödülünü ele aldık ama bir şeyleri perspektife koyalım ve potansiyel ödülü keşfedelim. Madencilikte ne kadar kazanabilirsiniz?

zcash madencilikÖdülünüzün miktarı, satın alınan ekipman, bölgenizdeki elektrik maliyeti ve bir maden havuzuna mı yoksa yalnızca madene mi ait olduğunuz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Ama ne olursa olsun, bir kar hesap makinesi kullanarak benzersiz durumunuzu anlayabilirsiniz.

Örneğin, bu hesap makinesi günlük ve aylık kar oranınızı belirlemek için karma gücü, güç tüketimini ve kW / saat başına maliyeti girmenizi sağlar. Ekipman satın almadan önce, ilk yatırımın potansiyel kâra değip değmediğini belirlemek için bu tür hesap makinesini kullanabilirsiniz.

Örneğin, zaten bir CPU’nuz olabilir, ancak GPU’ya yatırım yapmanın kâr potansiyelinizi önemli ölçüde artırmanıza izin verdiğini belirleyin. Sonuç olarak, bu ön yatırım yaptığınız maliyete değer.

Evde Zcash madenciliği yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. İşte adımları:
1- GPU’larınızı kurun ve bilgisayarınızı yapılandırın.
2- Bir Zcash cüzdan adresi alın.
3- Bir Zcash madencilik programı indirin ve kurun.
4- Bir Zcash madencilik havuzuna katılın.
Madenciliğe başlayın!

zcash madencilik Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

Zcash cüzdan adresi nasıl kurulur?
ZEC paraları kazanmaya başladığınızda, paralarınızı depolamak için güvenli bir yere sahip olmak çok önemlidir. Bu temelde bir Zcash cüzdan adresidir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı seçenek vardır

İnternet cüzdanları: İnternet cüzdanlarında, cüzdanınızı görüntülemek ve yönetmek için akıllı telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar bulunur.

Donanım cüzdanları: Zcash’e göre, bir donanım cüzdanı Zcash’inizi saklamak için en güvenli yöntemdir. Dezavantajı şu anda sadece Zcash şeffaf adreslerini desteklemesidir.

Borsa cüzdanları: Borsa cüzdanları kurulumu en kolay seçenekler arasındadır. Sadece Zcash’i destekleyen bir borsa ile bir hesap oluşturmanız gerekir. Ancak, bu seçeneği değerlendirirken borsa güvenliğini kontrol edin.

Paranızı saklarken hangi cüzdanın seçileceğine karar vermek önemlidir, çünkü kripto para birimiyle esasen kendi bankanız gibi davranıyorsunuz. Ancak, bir bankadan farklı olarak, paranız sigorta ile desteklenmez ve depolandığı yer hacklenirse veya madeni paralar çalınırsa – şansınız kalmaz. Çalındıktan sonra paraları geri alamazsınız. Tüm seçeneklere göz atın ve seçtiğiniz cüzdanın maksimum güvenlik sağladığından emin olun.

Birkaç Son Söz

Bitcoin 2009’da piyasaya çıktığında rekabet yoktu. Madencilik yapmak isteyenler, yalnızca Bitcoin madenciliği yapabiliyordu. Ancak bugün, seçim yapmak için çok fazla seçenek ve madenciliğe izin veren düzinelerce kripto para birimi ile işler çok farklı.

Birçok kişi kripto para biriminin özel ve anonim olduğunu kabul ediyor. Ancak bu düşünce, sadece kısmen doğru olabilir. Önde gelen kripto para birimlerinin kişisel ayrıntıları göstermediği doğru olsa da işlemlerin sahibini yeterli araştırma ile izlemenin mümkün olabileceği konusunda yeterli bilgi var.

zcash madencilik Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

Birçok kullanıcı gizliliğe değer veriyor bu nedenle, gelecekte gerçekten özel seçenekler aramak isteyecektir. Bu durum madencilik ödülü hala yüksek olduğunda para biriktiren ve değer arttığında onları tutan ve satan Zcash madencileri için olumlu bir görünüm ortaya koyuyor.

Zcash rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

zcash madencilik Zcash madencilik rehberi: Zcash nasıl üretilir, hangi cihazlar kullanılır?

Zcash madenciliği karlı mı?

Zcash madenciliği hala karlı mı? Evet, Zcash madenciliği hala karlı – 140.000,00 H / s madencilik donanım hashrate, elektrik maliyetleri ve sağlanan havuz / bakım ücretlerini koruduğu sürece. Zcash madenciliği şu an itibariyle hala karlı olsa da … Madencilik karlılığı çok hızlı değişebilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.