1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Yeni çıkan yasa sadece ABD’lileri değil tüm kripto para yatırımcılarını ilgilendiriyor!

Yeni çıkan yasa sadece ABD’lileri değil tüm kripto para yatırımcılarını ilgilendiriyor!

Yeni çıkan yasa sadece ABD’lileri değil tüm kripto para yatırımcılarını ilgilendiriyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD meclisinde 2 aydır ateşli tartışmalara neden olan 1.2 trilyon dolarlık yasa teklifi nihayet geçti. Yasa yeni vergilere kapı aralıyor. Kripto para piyasaları da hedefte!


Yeni çıkan yasa sadece ABD’lileri değil tüm kripto para yatırımcılarını ilgilendiriyor!

ABD’ye özgü bir özdeyiş durumu özetiliyor: “Ölümden ve vergiden kaçamazsınız!” Kripto para piyasalarındaki vergisiz özgürlük sona eriyor. ABD’li kripto para yatırımcıları, kripto paralardan kazandıklarının bir kısmını vergi olarak ödemek zorun kalacak.

Yeni yasa kripto para borsalarına bazı yükümlülükler getiriyor. Coinbase ve ABD merkezli kripto para borsalarından 1099 adı verilen formu doldurması talep edilecek. Böylece Coinbase müşterilerinin kimlik bilgileri, hesap bilgileri ve adres bilgileri ABD Maliyesinin (IRS) eline geçecek.

Yasada geçen “broker” kelimesi daha geniş kapsamlı anlaşılabilir. Bitcoin ve kripto para madencileri, cüzdan geliştiriciler ve diğer kripto para girişimleri de 1099 formunu doldurmaları zorunlu hale gelebilir.

Kripto para üzerinden elde edilen gelirlerin vergilendirileceği konusu uzun süredir ABD’de tartışılıyor. Bu nedenle ABD’li mükellefler vergilendirme konusunda hazırlıklı olmalılar. Ancak beklenenden yüksek oranlarda vergilendirme gerçekleşirse kripto para piyasalarından kaçınma yaşanabilir. Hatta ABD’den kripto para sermayesinin kaçışı yaşanabilir.

Çin yasaklarından sonra birçok Bitcoin madencisi yatırımlarını ABD’ye kaydırdı. Yağmurdan kaçarken doluya tutulma durumu yaşanır mı bilinmez ama vergilendirmenin kripto para piyasalarını öldürecek büyüklükte olması beklenmiyor.

Kripto para piyasalarına yönelik talebin 3’te 1’i ABD kaynaklı olduğu düşünüldüğünde ABD merkezli vergilendirmeler küresel anlamda kripto para piyasaları üzerinde etkiler doğuracaktır.

Vergilendirme konusunda Bitcoin fiyatlarının negatif tepki göstermediğini belirtmekte yarar var.

Bitcoin fiyatları

Kaynak

İlgili!

Kripto regülasyonlar geliyor: DeFi ve Stabil Coinler topun ağzında!