okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.04%
Bitcoin
67.998,62 USDT
eth
ETH
-3.03%
Ethereum
3.669,00 USDT
bch
BCH
-0.76%
Bitcoin Cash
487,39 USDT
xrp
XRP
0.37%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.54%
Litecoin
84,14 USDT
bnb
BNB
-0.66%
Binance Coin
595,37 USDT
sol
SOL
-6.2%
Solana
165,26 USDT
avax
AVAX
-1.86%
Avalanche
37,80 USDT
ada
ADA
-2.18%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.04%
Poladot
7,20 USDT
doge
DOGE
2.96%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.18%
Shiba Inu
0,00 USDT

Yatırımcılar Neden Bunalıma Giriyor?

Kripto para yatırım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Borsa yatırımcılar neden bunalıma giriyor

Borsalarda özellikle yeni işlem yapmaya başlayan yatırımcılarda ciddi psikolojik sıkıntılar yaşanabiliyor. Hatta bu sıkıntılar yatırımcıları intihara kadar sürükleyebiliyor. Peki onları bunalıma hatta intihara sürükleyen nedenler nelerdir?

Borsalar fırsatların yoğun olduğu yerlerdir. Her günlük alım satım yapan borsa yatırımcısı güne iyi bir kazanç umudu ile başlar. Fakat bu konuda her kes başarılı değildir. Bunun en büyük nedeni bir yatırımcının borsalarda işlem yapacak kişisel özelliklere sahip olmamasıdır. Bununla birlikte gerekli eğitim, bilgi, araştırma ve tecrübe olmadığı zaman borsada kazanmak zordur. En kötüsü borsalar para kaybetmenin en kolay olduğu yerdir. Bu nedenle bir yatırımcının borsa kazanabilmesi için çok disiplinli olması gerekir.

Yatırımcının Kaybetmesinin Etkileri

Bir yatırımcının borsalarda işlem yapma psikolojisini anlamak zor değildir. Maalesef kaybetmeye yatkın yatırımcıların borsalardaki hedefi hızlı ve iyi para kazanmaktır. Fakat borsalarda her şey planlandığı gibi gitmez. Aksine borsalar bizim planımıza göre hareket etmez. Bununla birlikte borsalarda kaybeden yatırımcı için her şey daha da zordur. Çünkü büyük kazanç imkanı varken kaybetmeyi kabul etmek zor gelir. Nihayetinde bu süreç bir çok yatırımcıyı bunalıma sürükler. Bu türlü bunalımlar sonucu intihar eden bir çok borsa yatırımcısı vardır.

Bu yazımızda yatırımcıların kaybetmesine ve bunalıma girmesine neden olan sebepleri inceleyeceğiz.

 Yatırımcılar neden Bunalıma karşı koyamıyor

  • Kötü yönetim becerileri

Yatırımcılar Neden Bunalım

Borsalarda bir yatırımcının kaybetmesine neden olan temel etken kötü yönetim becerileridir. Tüm parasını borsalara hemen yatıran kişiler bunun ağır bedelini kaldıramazlar. Aslında bir yatırımcının ilk yapması gereken şey risk hesaplaması yapmasıdır. Tam tersine hiç bu hesapları yapmadan borsada işlem yapan amatörler olumsuz durumun ağır yükünü kaldıramazlar. Çünkü aldıkları risk kaldırabileceklerinden fazladır.

  • Pazarı anlamadan işlem yaparlar

Pazarı anlamadan işlem yapan bilgisiz ve tecrübesiz yatırımcılar çoğunlukla kaybederler. Aslında bir gerçek var ki kimse borsalarda tam olarak ne olacağını bilemez. Dahası borsalar sadece bir pozisyondan dolayı bir yatırımcıya büyük darbe vuracak kadar riskli bir yerdir. Pazarı anlamadan işlem yapmak bir yatırımcının yapabileceği en büyük hatadır. Bunalıma gire yada intihar eden yatırımcılara bakıldığında genelde böyle yatırımcılar olduğu görülür.

  • Stop-loss (zararı durdur) talimatı olmaksızın pozisyon açarlar

Borsalarda büyük kayıplar yaşayan yatırımcıların büyük kayıp yaşamasının nedeni stop-loss koymamalarıdır. Borsalarda tüm yatırımcılar kayı ve kazanç yaşarlar. Problem kaybı sınırlı tutma becerisine sahip olmamaktır. Kaybı sınırlı tutmak da ancak stopp loss ile mümkündür. Genelde büyük kayıplar yaşayanların büyük bir işlem de tersine trende oynadığı ve stop loss koymadığı için trendin devam etmesi ile büyük kayıp yaşadığı görülür.

  • Kaldıraçlı İşlem Yapmak

Bir yatırımcı kaldıraçlı işlem yapmaktan daima uzak durmalıdır. Kaldıraç demek ödünç para demekdir. Borsalarda da ödünç para ile işlem yapmak demek hayatının kumarını oynamak demektir. Ki kazanma ihtimali çok düşüktür. Şüphesiz pazar belirsizlik üzerine kurulu komplex bir yapıdır. Belirsizlikler de çoğunlukla yatırımcıların aleyhine çalışır. Bu belirsizlikler kaldıraç ile işlem yapan yatırımcılara daha büyük kayıplar yaşatır. En nihayetinde yatırımcı ödünç alınan parayı da vermek zorundadır.

  • Öğrenilen konseptleri doğru bir şekilde uygulamamak

Bir kişi yatırımcı olmak için akademilerden eğitim yada kurs alır. Nasıl bütün öğrenciler dersten iyi not alamıyorsa aynı durum yatırımcılık için de geçerlidir. Yatırımcılıkta da her yatırımcı aynı başarıyı göstermez. Yatırımcılık konseptleri ve prensipleri tüm yatırımcılara açıktır. Tüm yatırımcılar bunları okusa öğrense de aynı başarı ile uygulayamaz. Uyguladığını düşünen başarısız yatırımcılar ile kayıp yaşarlar.

  • Aç Gözlülük

Yatırımcılar Neden Bunalım Yatırımcılar Neden Bunalıma Giriyor?

Yatırımcılık da bir diğer dikkat edilmesi gereken husus kar almayı bilmektir. Bir yatırımcı ne zaman karını alıp pozisyondan çıkacağını bilmeli. Çünkü karlılık ve yükselme sürekli devam edemez ve bir noktada biter ve genelde tersine döner. Karlı bir pozisyon bile çıkılmazsa zarar dönebilir. Bu tip bir işlem bir yatırımcıyı en yıpratan işlem tipidir. Kar ettiği halde çıkış yapmamak sonrasında ise trendin terse dönmesi ile zarar etmek. Bu bir yatırımcının duygularını ve psikolojisini alt üst eder.

 

  • Duygular

Duyguların borsa yatırımcılığında yeri yoktur. Aslında her hangi bir heyecan borsa işlemcisi bir yatırımcısı için kötü bir göstergedir. Borsa yatırımcısının çelik gibi bir psikolojiye sahip olması gerekir. Duygularını disipline etmesi gerekir.

  • Tavsiyeye dayalı yatırım

Yatırımların en çok yaptığı hatalardan biri tavsiye üzerine yatırım yapmalarıdır. Bir borsa yatırımcısının sağlam ve iyi bir strateji ile oluşturulmuş disiplinli ve temel olan bir yatırım anlayışı olmalı. Fakat disiplinsiz yatırımlar duydukları bir ipucu ve tavsiyeden oldukça fazla etkilenebiliyorlar. Sonuç olarak bu tip tavsiyeler uzun vadede başarı getirmeyecektir. Bir yatırım yapmadan önce önce trend analizi sonrasında ise teknik analiz yapılmalıdır.

  • Bilgi eksikliği

Gerekli bilgi ve eğitim ve donanıma sahip olmayan yatırımcılar kaybetmeye mahkumdur. Borsa yatırımcısı olmak için borsayı analiz etmeyi bilmek ve düzenli olarak analiz etmek gerekir. Eğer bir kişi borsada işlem yapacak bir bilgi, eğitim ve deneyime sahip değilse sürekli hatalı kararlar alacaktır. Bunlar da sermayesini kaybetmesine neden olacaktır.

Kaynak: Niftytradingacademy

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.