1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para borsası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kripto para borsası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kripto para borsası seçerken nelere dikkat edilmeli?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto Para Borsa Seçimi Nasıl Yapılır?

Kripto para sektörüne yeni giriyorsunuz. Sektörde bir çok borsa var. Ve siz hangisi ile başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Arasından nasıl ve hangi kritere göre seçim yapmanız gerek? Aslında bir borsa gibi çalışıyor olmalı fakat buradaki borsa biraz farklı olabilir.

Bugünlerde kripto para sektöründe küçük yerel olanlar dışında adı sıkça duyulan 190 kadar kripto para borsası var. Çok ilginç fakat bir kripto para hacklenip coinleriniz çalındığında platform bunlar iade etmeyebilir. Bu konuda çok net kanun kural yada yönetmelik yok. Sadece avans bir şekilde paranızı tutan bir şirketin ödeme zorluğuna düşmesi süreci izlenebilir.

Mt. Gox Olayı

Bu durumda ortaya çıkaca muhtemel sürece Mt. Gox’un hacklenmesi güzel bir örnek olabilir. Mt. Gox hacklenmeden önce dünya kripto para ticaretinin %80’inin yapıldığı bir platformdu. Fakat hacklendiğinde basit bir şekilde iflas başvuru yaptı. Ve olağan iflas süreci işlemeye başladı.

Siz de özellikle bir gecelik kumar gibi bugün var yarın yok denilebilecek borsaları kullanmamaya dikkat edin. Peki platform seçimi yaparken hangi kriterlere dikkat etmek gerek.

1. Adresine bakın

Adresi belli değilse para da emanet edilmez. Eğer platformun adresi yeri belli değilse hacklendiğinde ne yapacaksınız. Hakkınızı nerede nasıl ve hangi kanuna göre arayacaksınız?

2. İtibarını sorgulayın

Basitce bir google araması yaptığınızda karşınıza bir çok sonuç çıkarcaktır. Özellikle platformla ilgili kullanıcıların tecrübelerini paylaştıkları forumları inceleyin. Yorumlar size önemli oranda fikir verecektir. Potansiyel riskler ve yaşanan durumlara dair şikayetler dikkatinizi çekecektir. Bunların ne oranda yapısal yetersizlikten kaynaklandığını anlamaya çalışın. Platform’un adı ile birlikte hack kelimesini yazarak bir araştırma yapın. Çıkan sonuçlar size geçmişteki hacklenme durumlarını gösterecektir.

3. Güvenlik konusunda hassas davranın

Hesap açmak ne kadar zor? Zor ise bu daha iyi. Eğer kolayca hesap açılabiliyorsa bunu bir çekince olarak not edin. Eğer işler ters giderse paranızı alamayabilirsiniz. Uzmanlar borsanın tuttuğu kripto paraların %95’inin erişime kapalı olması gerektiğini söylüyor.

4. Komisyonları dikkate alın

Güvenlik derecesi yüksek borsalar daha yüksek komisyon oranları alırlar. Coinbase bunlara bir örnek olarak gösterilebilir. Platform her çekim işlemi karşılığında %4 temel komisyon kesiyor. Eğer %0,2 işlem komisyonu varsa dikkat edin.

5. Hızlı hareket edin

Etkili kripto ticaretinde verim çok önemlidir. Çok fazla miktarda fonu borsalarda tutmayın. Kaybetmeye tahammül edemeyeceğiniz miktarda işlem yapmayın.

Kaynak: CryptoDaily