okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.94%
Bitcoin
67.334,33 USDT
eth
ETH
-2.33%
Ethereum
3.695,39 USDT
bch
BCH
-1.19%
Bitcoin Cash
485,30 USDT
xrp
XRP
1%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.92%
Litecoin
84,68 USDT
bnb
BNB
-0.43%
Binance Coin
596,71 USDT
sol
SOL
-5.63%
Solana
166,26 USDT
avax
AVAX
-1.82%
Avalanche
37,82 USDT
ada
ADA
-1.45%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.7%
Poladot
7,25 USDT
doge
DOGE
2.76%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.47%
Shiba Inu
0,00 USDT

Wrapped Bitcoin WBTC nedir? Wrapped BTC nasıl alınır?

Wrapped Bitcoin WBTC nedir? Wrapped BTC nasıl alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Wrapped Bitcoin ya da WBTC coin, Ethereum alanında yer alan ve Bitcoin’i temsil eden bir ERC-20 tokeni. WBTC ile Bitcoin, Ethereum ağında işlem görebiliyor. Bu açıdan BTC sahiplerinin Ethereum ağına adım atmalarına olanak tanıyan bir kripto para projesi.


Wrapped Bitcoin nedir?

  • Wrapped BTC, DeFi uygulamasına likidite sağlamak için dizayn edildi. 
  • BTC sahipleri Bitcoin’lerini WBTC olarak kredi verip faiz kazanabilir.
  • Wrapped BTC, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto dünyasının iki devini bir araya getiriyor.

Bitcoin dünyanın en büyük pazar hacmine sahip ve en çok bilinen kripto parası. Bitcoin’in 10 yıl önce ilk ortaya çıkışından bugüne, BTC’nin dayandığı “eşler arası elektronik nakit sistemi” (peer-to-peet electronic cash system) büyük oranda aynı kalmaya devam etti. Öte yandan blockchain dünyasında inovasyon ve gelişme başka alanlarda hızla ilerledi. Bu alanların en önde geleni ise merkezsiz finans (Decentralized Fiance – DeFi) olmuştur. DeFi, kripto dünyasında bağımsız ve yepyeni bir gelişim alanı olarak karşımıza çıkıyor.

İşte bu noktada Wrapped Bitcoin bu iki alanı bir araya getirerek. Bitcoin’in sahip olduğu değeri ve likiditeyi DeFi alanına taşıyor.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

WBTC nedir?

WBTC, Wrapped Bitcoin’in simgesi ve DeFi alanında alınıp satılan bir ERC-20 tokeni. DeFi alanına likidite sağlamak için dizayn edildi. BTC ile ayı değere sahip olan WBTC ile pasif faiz geliri elde edilebilir. WBTC, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto dünyasının iki devini bir araya getiriyor.

WBTC Bitcoin’i temsil eder. 1 WBTC, 1 BTC’ye eşittir. Birbirleriyle takas edilebilirler. WBTC, ERC-20 tokeni olması dolayısıyla BTC’den daha hızlı transfer edilebilir. Fakat WBTC’nin asıl avantajlı tarafı, Ethereum dünyasında cüzdanlara, dapps ve akıllı kontratlara ulaşabiliyor olmasıdır.

Wrapped BTC Ethereum üzerinde Ocak 2019’da dolaşıma sokuldu. WBTC DeFi alanında, ortak bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmıştır. BitGo, Ren, Dharma, Kyber, Compund, MakerDAO ve Set Protocol Ethereum’a daha fazla likidite dağlayabilmek amacıyla WBTC’yi ortaya çıkarmışlardır. Bu proje şimdi, “Decentralized Autonomous Organization” WBTC DAO tarafından kontrol ediliyor.

Bu noktada WBTC’nin Ethereum üzerindeki tek Bitcoin tokeni olmadığını söylememiz gerekir. imBTC bir ERC-20 tokeni olarak Bitcoin’i temsil etmeye devam ediyor.

WBTC nedir? Aşağıdaki video yardımcı olabilir.

WBTC ile BTC’nin farkı nedir?

Ethereum, üzerinde işlem gören DeFi dapps’lerinin teminat kullanımını şart koşar. MakerDAO ya da Compund gibi ürünler kripto para alabilmek için başka coinleri rehin tutmak ister. Ethereum’un hacmi Bitcoin’e nazaran küçük olduğundan bu teminat şartları protokollerin büyümesini de kısıtlamaktadır.

Bu şekilde Bitcoin’in alana dahil edilmesiyle, likidite bolluğu yaşayan protokoller, dapps’ları için daha fazla teminat kaynağı bulmuş oldular. Böylelikle Bitcoin sahipleri varlıklarını DeFi alanına taşıyarak pasif faiz geliri elde etme şansına da sahip olmuş oldular. Bu durumun DeFi ve Bitcoin açısından “win-win” anlamına geldiği açık.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

WBTC alınır mı? WBTC’ye yatırım yapılır mı?

WBTC alınır mı? Diye sorduğumuzda elbette WBTC’nin avantajları kadar dezavantajlarını da saymamız gerekir. Öncelikle hiç akıldan çıkartılmaması gereken nokta, Bitcoin ve Ethereum alanları arasında, yakın zamanda kapatılması pek de öngörülmeyen bir boşluğun olmasıdır.

Bu iki alan birbiriyle doğrudan iletişim halinde değildir. Dolayısıyla BTC’nin Ethereum alanına yalnız bilgisayar kodlarıyla değil, bir insan ya da organizasyon aracılıyla aktarılacaktır. Neticede BTC ile kıyaslandığında Wrapped BTC hiçbir zaman yüzde yüz güvenilir olamayacaktır.

WBTC güvenliği ve saydamlığı artırmak maksadıyla, düzenli kontrol işlemleri yapar ve Ethereum ile Bitcoin alanlarında yapılan işlem hareketlerini yayımlar. Böylelikle kullanıcılar Ethereum alanına aktardıkları BTC’lerini hem Bitcoin hem de Ethereum blockchain’leri üzerinden ayrı ayrı kontrol edebilirler.

 

WBTC coin nasıl alınır?

Wrapped BTC üzerinde WBCT DAO’nun yönetim yetkisine sahip Merchant ve Custodian’lar sitemi yönetir. BTC’si olup WBTC’ye çevirmek isteyen kullanıcılar Merchant’larla iletişime geçerler. Merchant öncelikle kullanıcının kimliğini doğrulatarak süreci başlatır.

Custodian’lar ise BTC’yi alarak Ethereum blockchain üzerinde WBTC yazımına geçerler. WBTC oluşturulduğunda, BTC Custodian tarafından rehin olarak tutulur. Kullanıcı WBTC’yi BTC’ye çevirmek istediğinde ise işlem tersine çalışır ve kullanıcının BTC’si kendisine iade edilir.

Wrapped Bitcoin WBTC nedir

 

WBTC ile ne yapabilirsiniz?

WBTC ile Compound üzerinden faiz geliri elde edebilir ya da Fulcrum dapp üzerinden margin trading yapabilirsiniz.

 

WBTC’nin geleceği nedir?

WBTC’nin geleceğini bağımsız kullanıcıların tutumları değil, yazılımcıların WBTC üzerine ne inşa edecekleriyle alakalı bir gelişme olacak. WBTC’nin DeFi uygulamaları için bir altyapı, temel niteliğinde olduğu açık. Bu duruma en iyi örnek TokenSets in WBTC ile ETH arasında otomatik trade imkânı sunan ürünü gösterilebilir.

Kaynak

 

Bu makalemizde kullanıcıların merak ettiği; WBTC nedir? Wrapped Bitcoin nedir? Wrapped BTC nedir? Sorularına yanıt bulmaya çalıştık. Aşağıda konuyla ilgili “çok sorulan sorular” bölümümüzü de inceleyebilirsiniz.

 

WBTC’nin market cap değeri nedir?

WBTC’nin piyasa değeri 9,915,341,104 dolar. (CoinMarketCap, 19 Eylül 2021)

WBTC ne zaman üretildi?

WBTC Ethereum üzerinde Ocak 2019’da dolaşıma sokuldu.

WBTC’yi kim üretti?

WBTC DeFi alanına ortak bir çalışmanın ürünü olarak gelmiştir. BitGo, Ren, Dharma, Kyber, Compund, MakerDAO ve Set Protocol Ethereum’a daha fazla likidite dağlayabilmek amacıyla WBTC’yi ortaya çıkarmışlardır.

Dolaşımda kaç tane WBTC var?

Şu an için dolaşımda 206,420.65 WBTC mevcuttur. (CoinMarketCap, 19 Eylül 2021)

Canlı Wrapped Bitcoin grafiği – WBTC dolar ve Türk Lirası

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.