1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. DeFi’de 12 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin hack

DeFi’de 12 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin hack

DeFi’de 12 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin hack
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz finans (DeFi) platformundan Wrapped Bitcoin’in bir versiyonu olan 277 pBTC çalındı. DeFi, protokolü, çalınan fonların geri verilmesi durumunda hackere milyon doları geçen ödül önerdi.


Hackerin DeFi üzerinde 12 milyon dolarlık Wrapped Bitcoin vurgunu

Bir cross chain merkezsiz finans (DeFi) protokolü olan pNetwork, Pazar günü geç saatlerde bir siber saldırı yaşadığını duyurdu. Saldırıda protokolün kaybının 277 pBTC (mevcut fiyattan 12 milyon dolar) olduğu da açıkladı.

pBTC, pNetwork ekosisteminde kullanılan Wrapped Bitcoin’in (WBTC) bir versiyonu. Wrapped Bitcoin ise akıllı sözleşme blockchainde olan bir token ve eşit miktarda Bitcoin tarafından destekleniyor. WBTC, Bitcoin’ler DeFi protokolleri tarafından kullanılabilsinler diye geliştirildi. Bir tür WBTC olan pBTC ise Ethereum ve Binance Smart Chain (BSC) de dahil olmaz üzere farklı blockchainler üzerinde çalışıyor.

İlgili – Wrapped Bitcoin WBTC nedir? Wrapped BTC nasıl alınır?

pNetwork, saldırının nasıl yaşandığının ayrıntılarını paylaşmadı. Ancak hackerin kod bazındaki bir hatadan yararlandığını açıkladı. Sonuçta BSC blockchain üzerinden pBTC’leri hortumladı. Şöyle deniliyor:

“Diğer köprüler etkilenmedi. pNetwork üzerindeki tüm diğer fonlar güvende.”

Saldırı sonrası artık hata bulundu ve düzeltme önerileri gözden geçiriliyor. pNetwork, düzeltme işlemi tamamlanınca yaklaşık 12 saat içinde tüm diğer blockchain köprülerinin yeniden çalışmaya başlamasını bekliyor.

Hackere teklif: Paraları geri ver 1.5 milyon dolar ödül verelim

pNetwork, saldırganın çaldığı fonları geri vermesi durumunda 1.5 milyon dolarlık hata bulma ödülü kazanacağını duyurdu. pNetwork şöyle diyor:

“Güvenlik açıklarını bulmak maalesef oyunun bir parçası. Hepimiz DeFi ekosisteminin büyümeye devam etmesini istiyoruz, fonları geri vermek bu yönde atılmış bir adım.”

Saldırı sonrası pNetwork’ün yönetim tokeni PNT’nin fiyatı yüzde 18 düştü. PNT, Binance Smart Chain üzerinde çalışıyor. PNT’nin mevcut fiyatı 0.97 dolar.

Bir cross chain DeFi platformu olarak pNetwork doğrulayıcıları varlıkları bir blockchainden başka birisine taşımaya yardımcı oluyorlar. Bunu yaparken de “wrapped token”ler kullanıyorlar ve buna da “pToken”ler deniliyor.

pToken’ler sekiz blockchain tarafından destekleniyor ve bunlar şöyle: Ethereum, BSC, EOS, Polygon, Telos, xDAI ve Ultra.

İlgili – 600 milyon doları çalınan Poly Network, ‘insaflı’ hackere denk geldi

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.