1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 600 milyon doları çalınan Poly Network, ‘insaflı’ hackere denk geldi

600 milyon doları çalınan Poly Network, ‘insaflı’ hackere denk geldi

600 milyon doları çalınan Poly Network, ‘insaflı’ hackere denk geldi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

En büyük DeFi saldırısının kurbanı olan Poly Network şanslı gününde. 613 milyon doları çalan hacker, bu miktarın üçte birinden fazlasını iade etti. Hacker ayrıca parayı iade etmenin “her zaman planın bir parçası” olduğunu belirtti.


Poly Network hackeri 260 milyon doları iade etti

En büyük kripto para ve merkezsiz finans (DeFi) soygunlarından birini yapan hacker, 260 milyon dolar değerinde kripto parayı Poly Network’e geri verdi. Bu miktar, çalınan fonların üçte birinden daha fazla.

Merkezsiz finans platformu olan Poly Network, eşler arası işlemler gerçekleştiriyor. Poly Network, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, hala geri verilmemiş 353 milyon doların olduğunu bildiriyor.

Poly Network (@PolyNetwork2) Twitter üzerinden, geri verilen ve kalan fonlarla ilgili güncel verileri paylaştı ve şöyle diyor:

“260 milyon dolarlık varlık (11 Ağustos UTC ile 04:18:39 itibariyle) iade edildi.

Ethereum: 3.3 milyon dolar
BSC: 256 milyon dolar
Polygon: 1 milyon dolar

İade edilmeyen 269 milyon dolarlık Ethereum ve 84 milyon dolarlık Polygo kaldı.”

Poly Network, önceki gün yaptığı duyuruda, siber saldırı kurbanı olduğunu bildirmişti. Ardından ise yasal işlem başlatmakla tehdit ederek çalınan fonların geri verilmesini istemişti.

Toplamda 613 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı.

Blockchain analiz şirkti Chainanalysis, hackerlerin, Poly Network’ün varlıkları farklı blockchainler arasında taşımak için kullandığı dijital sözleşmelerdeki bir güvenlik açığından yararlandığını bildiriyor.

İlgili – 611 milyon dolarlık Poly Network hackerinden ağa sürpriz mesaj

Hacker “eğlence için yapmış”

Chainanalysis ve başka bir kripto izleme şirketi Elliptic’in paylaştığı dijital mesajlarda, söz konusu siber saldırıyı yapan kişinin, hack olayını sadece eğlence için yaptığını yazdığı görülüyor. Amacının ise protokoldeki açığı göstermek olduğunu bildiriyor.

Bir Twitter kullanıcısı ise hakcerin yazdığı bir soru cevap listesini yayımladı. Hacker şöyle diyor:

“Neden hack?
Eğlence için.

Neden Poly Network?
Cross chain hack çok sıcak.

Neden tokenler transfer edildi?
Güvenli tutmak için.”

Hacker, ağdaki açığı bulduktan sonra fonları güvende tutmak için onları aldığını bildiriyor. Tabii şimdiye kadar da çaldığının bir kısmını iade etti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: