Uzmanı konuştu: Tam Bitcoin alma zamanı

Bitcoinsiz dünya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

New York merkezli büyük bir borsanın kurucusuna göre, “şimdi tam Bitcoin alma zamanı!” . Kripto para uzmanı, mevcut ortamın, alıcıların portföyüne Bitcoin eklemesi için elverişli olduğunu öne sürüyor.


Şimdi tam Bitcoin alma zamanı!

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, Bitcoin 9.900 doların biraz üzerinde işlem görüyor. ABD’nin, COVID-19’un ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla, ikinci tur teşvik paketini onaylamak üzere olduğu açıklandığından beri, yani neredeyse son 72 saattir Bitcoin artıyor.

ABD’nin hazırladığı son teşvik planı, çok fazla tepki topladı. Ancak New York merkezli Gemini Borsası’nın kurucu ortağı Tyler Winklevoss’a göre bu hareket, Bitcoin alıcıları için uygun bir ortam oluşturdu. Hatta Tyler Winklevoss, “şimdi tam Bitcoin alma zamanı!” diyor.

 

Şüphesiz, dağıtılacak olan para, işsiz kalmış ya da mali olarak sıkıntı çeken birçok vatandaş için iyi bir şey. Fakat, Tesla’nın ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın yanı sıra, birçok finans uzmanı veya sektörün lideri, bu tür teşvikleri doğru bulmuyor.

Dahası karşılıksız, havadan (out of air) para basıldığını iddia ederek, şu anda ihtiyaç duyulan bu planın, nihayetinde enflasyona ve diğer ekonomik sorunlara yol açacağını savunuyorlar.


Bu arada ilginç bir şekilde, ilk teşvik planı kapsamında piyasaya para sürülürken; Coinbase gibi birçok kripto para birimi borsası, kullanıcıların bu paraları Bitcoin gibi kripto para birimleri için harcadığını iddia ediyor. 

Nitekim bu borsaların herbiri, 1.200 dolar civarında alımlara şahit oldu. Bu, yılda 75.000 dolardan daha az kazanan Amerikalıların çoğuna, teşvikten dağıtılan miktar kadardı.

Neden Bitcoin almalıyım?

Hükümetlerin kontrol edemediği, merkezsiz bir dijital varlık ve finansal yatırım aracı olan Bitcoin, geleneksel piyasalara ve ulusal fiat paralara karşı riskten korunma aracı olarak görülüyor.

Bitcoin neden bu kadar popüler?

Artık birçoğu, Bitcoin gibi varlıkları, insanların servetini potansiyel olarak enflasyona ve otoritelerin aşırı para basmasının sonucunda ortaya çıkabilecek diğer ekonomik sorunlara karşı koruyan, güvenli finansal araçlar olarak görmeye başladı. Ve bu tutum yakın vade değişecek gibi de görünmüyor.

Bitcoin neden yükselecek?

Merkez bankaları, kontrolsüz bir şekilde piyasaya para sürerken; Bitcoin’in, 21 milyonluk maksimum token arzına sahip olması, varlığı değer kaybına karşı koruyor. 

Uzmanı konuştu: Tam Bitcoin alma zamanı

Bu yüzden de kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortağı ve CEO’su Tyler Winklevoss, en nihayetinde Bitcoin’in, ABD Merkez Bankası’nın uygulamalarından faydalanabileceğini söylüyor.

Ve ona göre son teşvik paketi ile birlikte, yatırımcıların, portföyüne Bitcoin ekleme zamanı geldi. Zira ABD hükümetinin para politikaları Bitcoin için daha büyük fiyat hareketlerine yol açabilir. 

 Kısa bir süre önce, Twitter’da ünlü kurucu şöyle söyledi:

“FED para basıyor ve hisse senetleri piyasasını şişiriyorsa, Bitcoin alma zamanı gelmiştir.”

Uzmanların iddialarına göre, Amerikan hükümetinin ekonomiyi desteklemek adına piyasaya çok fazla para sürmesi, sadece hisse senetlerinde ve diğer finansal piyasalarda geçici dalgalanmalara yol açmayacak. Aynı zamanda bu, nihayetinde ulusal ekonomi için tehlikeli sonuçlar da doğuracak.

Kesinlikle tartışmaya açık olsa da tüm bu mali politikalar, finansal sektörde Bitcoin’in daha istikrarlı bir varlığa dönüşmesini sağlayabilir.

Ancak, Bitcoin ne kadar cazip olsa da varlığın hala aşırı fiyat volatilitelerine karşı nispeten savunmasız olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve bu yıl bunun örneğinin birçok kez yaşadık.

Varlık, yılın ilk başlarında 10.000 doların üzerinde işlem görüyordu. Ancak daha sonra koronavirüs pandemisi mart ayı ortasında yayılmaya başladığında 3.000 dolarlık bir dip yaptı.

O zamandan beri, kaybettiği değerin tamamını geri kazanmayı başarsa da Bitcoin’in aşırı volatil bir varlık olarak kendini kanıtlamış olduğu unutulmamalı.

BTC hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Uzmanı konuştu: Tam Bitcoin alma zamanı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.