Loading...
btc
BTC
-0.56%
Bitcoin
64.606,60 USDT
eth
ETH
-1.49%
Ethereum
3.507,39 USDT
bch
BCH
0.16%
Bitcoin Cash
389,57 USDT
xrp
XRP
-0.46%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.05%
Litecoin
73,73 USDT
bnb
BNB
-0.81%
Binance Coin
594,49 USDT
sol
SOL
-2.41%
Solana
132,36 USDT
avax
AVAX
0.9%
Avalanche
27,18 USDT
ada
ADA
-0.96%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-2.52%
Poladot
5,65 USDT
doge
DOGE
0%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
-1.06%
Shiba Inu
0,00 USDT

USD Coin (USDC) yorum, fiyat grafiği ve piyasa değeri

ABD'nin en köklü bankasından dev stabil coin açılımı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

USD Coin USDC coin nedir? USDC coin yorumları nasıl? USDC coin geleceği var mı? USDC coin ile ilgili gelişmeler bu yazımızda.

USD Coin (USDC) yorum

USD Coin ya da USDC, değeri ABD Doları’na bağlı bir stabil coin (stablecoin). Bu stabil coin kripto sektörünün en büyük borsalarından biri olan Coinbase ve Circle tarafından yönetiliyor.

USD Coin (USDC) piyasa değeri ve canlı verileri

.

USD Coin (USDC) nedir?

USD Coin (USDC), değeri ABD Doları’na bağlı olan bir stabil coin. Benzer projeler ile kıyaslandığında daha yeni sayılabilir. USDC, 26 Eylül 2018 tarihinde Circle ve Coinbase’in ortak girişimi sonucu çıkarılmıştı.

USDC, değeri ABD Doları’na bağlı olan Tether (USDT) ya da TrueUSD (TUSD) gibi stabil coin projelerine bir alternatif sunuyor.

Özet olarak söyleyecek olursa, USD Coin, ABD Doları’nı tokenize eden ve onun internet ile halka açık blockchainlerde kullanımına yardımcı olan bir hizmet. Buna ek olarak USDC tokenler her zaman yeniden ABD Dolarına dönüştürülebilir. USDC tokenleri çıkarma ve onları geri dolara dönüştürme işlemleri ise ERC-20 akıllı sözleşmesi üzerinden gerçekleştiriliyor.

USDC gibi stabil coinler üzerinden ABD Doları’nı blockchaine taşımak, onları dakikalar içinde dünyanın herhangi bir yerine göndermeye izin veriyor. Ayrıca stabil coinler, kripto para birimlerine çok ihtiyaç duyulan istikrarı da sağlıyor. İlaveten, ticaret, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar sunuyor.

USD Coin (USDC) ne için kullanılıyor?

Değeri ABD dolarına bağlı olan USDC’nin başlıca amacı, geleneksel para birimleri ile kıyaslandığında para transferlerini daha hızlı ve daha düşük maliyetli yapmak. Buna ek olarak Bitcoin gibi kripto paralardaki yüksek volatiliteyi düşürmek için de kullanılıyor.

USD Coin’in arkasında kim var?

Kripto para şirketi Circle’da son günlerin en önemli adımı!

USD Coin, Circle ve Coinbase ortaklığı olan Centre konsorsiyumu tarafından geliştirildi. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Centre tarafından geliştirildi. Circle ve Coinbase ise ilk defa ticari olarak USDC çıkaran şirketler. Yani, USDC, bu iki büyük kripto kuruluşu tarafından yönetiliyor ve piyasaya sürülüyor.

Circle, 2013 yılında girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından kuruldu.

USD Coin (USDC) nasıl çalışıyor?

Stabil coin USDC havadan basılmıyor. Circle, piyasaya sürülen her bir USDC tokenin arkasında bir dolar olmasını garanti altına alıyor. ABD Doları’nı USDC tokene dönüştürme sürecine ise tokenizasyon deniliyor.

ABD Doları’nı (USD) USD Coin coine dönüştürme üç aşamalı bir süreç:

  1. Kullanıcı, token çıkaran banka hesabına USD gönderir.
  2. Tokeni çıkaran taraf, eşdeğer miktarda USDC oluşturmak için USDC akıllı sözleşmesini kullanır.
  3. Yeni basılan USDC kullanıcıya verilirken, bunun için verilen ABD Doları ise rezervde tutulur.

dijital euro

Aynı süreç, bu sefer ters olarak USDC’yi ABD Doları’na dönüştürmek için kullanılıyor.

En popüler stabil coin Tether’den (USDT) farklı olarak, USD Coin’in kurucuları, eşdeğer fiat para biriminin tam rezervlerini korumak için tam şeffaflık sağlamak ve bir dizi finansal kurumla çalışmakla yükümlü.

İlgili – Bitcoin (BTC/USD) Yorum: Fiyat, Grafik ve Geleceği

 

USDC coinin piyasa değeri ne kadar?

USD Coin (USDC), Mart 2024 itibariyle 30 milyar dolar değeri ile Bitcoin, Ethereum, Tether, BNB ve Solana’dan sonra kripto para piyasasının en büyük 6. coini.

USDC coin fiyat grafiği

USD Coin USD Coin (USDC) yorum, fiyat grafiği ve piyasa değeri

USDC coin, ABD’deki banka krizi neticesinde inanılmaz bir düşüş yaşasa da kısa zamanda fiyat yine 1 dolar civarına yükseldi. Tüm stabil coinlerde fiyat 1 doların etrafında inişi çıkışlı şekilde ileler. USDC coinde fiyatın sıklıkla 1.05 dolar  ile 0.9520 dolar arasında gidip geldiğini gözlemliyoruz.

Bu seviyeleri destek ve direnç olarak da değerlendirebiliriz

 

USDC coin piyasa değeri grafiği yorumu

USD Coin USD Coin (USDC) yorum, fiyat grafiği ve piyasa değeri

USDC coin piyasa değeri ise 2023 yılı boyunca düşüş yaşadı. Haftalık grafikte şimdi 200 EMA’a destek gördü ve düşüşü durdurma eğilimi gösteriyor. Şimdi yatay bir seyre sahip. Genel olarak 2024 yılı başında 200 EMA’nın üzerinde destek bulması pozitif kabul edilebilir.

 

Kısa süre önce ise 100 EMA’nın üzerinde destek gördü.

 

İlgili – DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafik: DXY nedir ve ne yapacak?

 

USD Coin USDC coin haberleri

USD Coin (USDC) hakkında güncel haberlere göz atalım:

Hong Kong, kripto alanındaki etkinliğini artırmak için yeni bir hamle önerdi. Buna göre, Hong Kong, Tether ve USDC ile rekabet etmek istiyor.

Circle ise USDC Rezerv Fonunda Hazine alımlarını yeniden başlattı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.