fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Son Dakika!! Uniswap V3 sürümü geliyor

Son Dakika!! Uniswap V3 sürümü geliyor

Son Dakika!! Uniswap V3 sürümü geliyor
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Popüler otomatik piyasa yapıcısı ve merkezsiz borsa, yeni bir eğişi daha aştı. DeFi sektöründe bugün milat yaşanıyor!


Uniswap V3 sürümü geliyor

Merkezsiz finans DeFi’nin önde gelen DEX borsası Uniswap, V3 güncellemesini hayata geçiriyor.

Uniswap’tan yapılan açıklamada, V3 sürümün mainnet lansmanın 5 Mayıs’ta yapılmasının planlandığı ilan edildi.

“koinmedya_binance”

Bilindiği üzere Uniswap, ilk olarak, otomatik pazar yapıcı (AMM) olarak Kasım 2018’de piyasaya sürüldü.

Uniswap’ın V2 sürümü Mayıs 2020’de hayata geçerken, AMM’lerin benimsenmesinde ve katlanarak büyümesinde oldukça önemli bir rol üstlenmiştir.

Uniswap V2, bir yıldan az bir sürede 135 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak en büyük DEX borsası haline geldi.

koinmedya_brave

Uniswap V3 neler getiriyor?

Uniswap V3 sürümü ile birlikte, bireysel LP’lere sermayelerinin hangi fiyat aralığından tahsis edileceğini kontrol etme imkanı sunan, konsantre likidite olanağı geliyor.

Ayrıca, bireysel pozisyonlar, tek bir havuzda bir araya toplanarak, kullanıcıların ticaret yapmaları için tek bir birleşik eğri oluşturulur.

Son olarak V3 ile birlikte, LP’lerin değişen derecelerde risk üstlenmeleri için uygun şekilde telafi edilmesine olanak tanıyan çoklu ücret kademeleri hayata geçiyor.

V3’ün kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, Uniswap, en etkili ve en esnek AMM haline gelecek.

Türkiye saatiyle 20:00 sularında gelen Twitle ilan edilen Uniswap V3 sonrası UNI coin fiyatında da bir hareketlenme gözlendi.

UNI fiyat Son Dakika!! Uniswap V3 sürümü geliyor
UNI/USD TradingView

Uniswap V3’ün duyurulmasını takip eden dakikalarda, 36,80 dolar seviyesine kadar çıkan UNI coin, şu sıralar 34,21 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Kaynak

Açılın mekânın sahibi geldi: Top 10 giren ilk DeFi!

2020’nin 2’nci yarısında başlayan DeFi (Merkezsiz Finans) fırtınası dinmeden devam ediyor. Ethereum blockchain’inde işlem gören DeFi’ler, CoinMarketCap sıralamasında hızla zirveye doğru koşuyor. DeFi’ler için önemli bir milat yaşandı ve bir DeFi tokenı ilk kez top 10’a girdi.

UniSwap’ın UNI token’ı son 1 haftalık süreç içerisinde yaklaşık %50’lik prim artışı yaşadı. Bu sayede ilk 10’a giren UNI, yazının kaleme alındığı saatte Ripple’ın XRP’sinden sonra 8’inci sırada işlem görüyor. Aşağıdaki grafikte UNI token fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

UNI fiyat Son Dakika!! Uniswap V3 sürümü geliyor

Oldukça yeni bir proje olan UniSwap, Eylül 2020’den beri CoinMarketCap’te listeleniyor. 2021 yılında 4 dolar civarında giren UNI token yazının kaleme alındığı saatte 33 dolardan işlem görüyor. 2021 yılının ilk gününde 1,000 dolarlık UNI token satın alsaydınız şu an 8 bin doların üstünde paranız olurdu.

UniSwap, bugün, Dünya Kadınlar Gününde, 34.87 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Genel olarak DeFi piyasasına baktığımızda canlılık devam ettiği gözleniyor. DeFi platformlarında tutulan fon miktarı 40 milyar dolar düzeyinde hareket ediyor.

Lütfen Bkz: DeFi haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Akıllı sözleşmeler ve blockchain teknolojisi sayesinde bankacılık ve finans dünyasına önemli inovasyon sağlayan DeFi’ler, geleceğin finans dünyasını şekillendiriyor. Zamanla banka şubelerinin tarihe karıştığını ve farklı bilgisayar uygulamalarının banka şubelerinin yerini aldığını göreceğiz. DeFi’ler de özünde blockchain tabanlı bir uygulama olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Korona Salgınının etkili olduğu günümüzde internet ve telefon üzerinden yapılan bankacılık işlemleri gişelerden yapılan bankacılık işlemlerinin kat ve kat üstüne çıktı. Zaten toplum DeFi ve benzeri finansal uygulamalara hazırlıklı gözüküyor.

Uniswap tarihi bir eşiği aştı

Uniswap (UNI), kümülatif işlem hacminde 100 milyar doları aştı. Özellikle DeFi alanına artan taleple birlikte, Uniswap 100 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan ilk merkezsiz borsa (DEX) oldu.

Bu arada, UNI token de kısa süre önce yeni bir ATH zirvesine çıkmıştı. Platform üzerinde kilitli toplam değer (TVL), 4 milyar doları geçmiş durumda.

Uniswap 100 milyar dolar eşiğini geçti

Uniswap platformu geliştiricisi Hayden Adams, 15 Şubat’ta attığı bir Tweetle, Uniswap’ın 100 milyar dolar kümülatif işlem hacmine ulaştığını duyurdu.

Uniswap adeta, 2020 ortasından beri giderek artan DeFi popülaritesini temsil ediyor.

Uniswap, 50 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştıktan, yaklaşık 3 ay sonra, işlem hacmini ikiye katlayarak, 100 milyar dolara ulaştı.

Bu arada, Uniswap ve SushiSwap gibi DEX platformlarında yaşanan işlem artışları Ethereum (ETH) işlem maliyetlerinde büyük bir artışa neden oluyor. Bu durumun sonucu olarak ise Layer-2 (L-2) ölçeklendirme çözümleri giderek artan oranlarda talep görmeye başladı.

CryptoPotato verilerine göre, Uniswap’ın TVL rakamları Kasım 2020’den bugüne, 1 milyar daha artmış durumda.

UNI token tarafında ise, UNI’nin Şubat başında yeni bir ATH zirvesi elde ettiğini görüyoruz. UNI coin daha sonra bir düzeltme aşamasına girerek 20 doların altına indi. UNI şu sıralar tekrar 20 doların üzerinde işlem görüyor.

Kaynak

Çöküş sonrası UNI fiyatında toparlanma başladı

Uniswap’in yönetim tokeni UNI fiyatında yaşanan çöküş birçok yatırımcıyı etkilemişti. UNI token, Eylül’ün başında piyasaya çıkar çıkmaz 8.59 dolar ile zirve yapmıştı. Ancak buna rağmen bu değere tutunamadı ve kısa süre sonra da kademeli düşüşe geçti. Dahası, Eylül’deki düşüş volatiliteli dönemin ardından Ekim’de de dump geldi. Bunun sonucunda UNI değeri 2.47 dolara kadar çekildi.

Aslında analistler bu son çöküşün neden olduğunu açıklıyor. Kripto para 7 Ekim’de tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Çünkü analistlere göre bu tokene sahip balinalar satış yapıyordu.

İlgili – UniSwap Rehberi: UNI nedir, ne işe yarar, geleceği var mı?

Santiment’in verilerine göre, UNI balinaları 2.8 milyon dolar değerinde satış yaptı. Buradaki çabaları, merkezi borsalarda DEX trader cüzdanlarına geçişle ilgili. Ayrıca long/short oranı da short pozisyonların üstünlüğünü gösteriyordu. Bu da yakın gelecekte long pozisyonlara kıyasla daha fazla short olabileceğini gösteriyordu.

Buna rağmen UNI fiyatı 8 Ekim’de çöküşün yaralarını sarmaya başladı. Bitcoin piyasasındaki son yükseliş ile UNI token de önemli ölçüde değer kazanmaya başladı. Hatta kripto paranın son üç günde yüzde 34 yükseldiğini söyleyebiliriz. Bu fiyat yükselişi ile birlikte Uniswap işlem hacminin de arttığını görüyoruz. Hatta Coinbase işlem hacmi ile kıyaslandığında yüzde 74 oranında daha fazla piyasa payına sahip olduğu görülüyor.

Çöküş sonrası UNI fiyatında toparlanma başladı mı?

Kaynak: Our Network

Our Network’ten Teo Leibowitz ise 28 Eylül ile 4 Ekim tarihleri arasında Uniswap işlem hacminin 811 milyon dolar olduğunu belirtiyor. Buradaki işlemlerde başı ETH-USDT, ETH-USDC ve ETH-DAI çekiyor. Kıyaslama olsun diye Coinbase’in ETH-USD, ETH-GBP ve ETH-EUR paritelerinde 322 milyon dolar hacim kaydettiğini de söyleyelim.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler: