Bitcoin’de ponzi projelerinden kaçınma rehberi

kripto para sektöründe ponzi projelerinden kaçınma
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para sektöründe ponzi projelerinden kaçınma ve bu konuda bilinçli olmak gerekmektedir. Bilindiği üzere Ponzi Düzeni, yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir.

Kripto Para Sektöründe Ponzi Düzeni

Kripto endüstrisinde en çok duyduğumuz iki tür suç var; birincisi açık bir tehditle yapılan direk siber saldırılar, diğeri ise hiç fark etmeden kendimizin de dahil olduğu ponzi sistemleridir. Dolandırıcılar ponzi projeleriyle kripto sektörüne de girdiler. Bunun en önemli nedeni ise kripto sahiplerinin sektöre tam hakim olmamaları ve kripto sistemin nasıl işlediğini bilmemeleridir.

İnsanların çoğu Bitcoin ve diğer kripto paralara az bir yatırımla kısa zamanda çok büyük paralar elde edeceği yanılgısına kapılır.Bu düşünce, binlerce kullanıcıyı çevrim içi olarak birbirine bağlayarak sektör açısından milyonlarca dolara mal oldu.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Peki çözüm ne? Oldukça basit daha fazla farkındalık !!!

İşte her yatırımcının kripto para sektöründe ponzi projelerinden kaçınma ve bu tuzağa düşmemek için aklında tutması gereken bazı önemli bilgiler:

Ponzi projelerden kaçınmak için Şirketin Sosyal Medya Hesaplarını ve Ekibini kontrol edin

Bilinmeyen bir kaynaktan yatırım teklifi aldığınızda, ilk yapacağınız bu gibi kaynakların twitter hesabına girmek. Twitter hesabının açılış tarihi, takipçi sayısı, takipçilere verilen cevaplar  ve yorumlar size gelen bu teklifin güvenilirliği için önemli bilgiler olabilir. Dolandırıcılar genellikle yeni hesaplar kullanır. Takipçi sayısı çok olsa bile mutlaka şirketin diğer ekip üyelerine yada CEO, COO, CTO, vb. yöneticilerine bakın- Eğer şüpheli isimler bulursanız, bu hesaplardan kaçının ve bu tür hesapları mümkün olan her yerden engelleyin.

Kripto Forumları kontrol edin, sorular sorun ve son haberleri arayın

Kripto para sektörü kullanıcılarının takip ettiği şirketler, kripto projeler ve tokenler hakkında tarafsız bilgi alabilecekleri online forum siteleri var. Size uçuk gelebilecek teklifler aldığınızda bu forumlara bakmanızda fayda var. Bu çevrim içi forumlardan, size yaklaşan şirketler veya şahıslar hakkındaki son haberlere bakabilirsiniz. Sahtekar şirketlerin veya bireylerin size yaptığı gibi diğer kullanıcılara da bu tür teklifler yapmış olması muhtemeldir.

Şirketin ismini tespit ederseniz Telegram yoluyla iletişime geçin

Dolandırıcıların çoğu, Ethereum veya Tron gibi büyük şirketlerin hatta Google veya Amazon gibi çok yaygın kullanılan şirketlerin isimleriyle size ulaşmaya çalışır. Bu durumlar, ödeme yapmanızı isteyen her cazip teklifi kontrol etmeyi  zorunlu hale getirir. Ancak, geleneksel şirketlere baktığımızda müşteri hizmetleri ekibine telefon veya e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Ancak kripto şirketlerinde bu durum çok daha basit. Her tanınmış kripto şirketinin kullanıcıları için açtığı bir telegram grubu vardır. Size gelen projeleri yönetici veya diğer temsilcilerle irtibata geçerek doğrulayabilirsiniz.

Her Gün Kripto İle İlgili Haberleri Oku (En Azından Başlıkları!)

Kandırılmak istemiyorsanız, en iyi çözüm kripto dünyasındaki en son gelişmelerden haberdar olmak. Bunu, güvenilir kripto haber portallarını takip ederek veya ilginizi çeken projeleri okuyup yaklaşan etkinlikler, planlar ve yarışmaları yakından takip ederek yapabilirsiniz. Kripto endüstrisinin mevcut durumları hakkında bilgi sahibi olmak size sadece Ponzi projelerine karşı korumaz aynı zamanda kripto pazarını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Kripto paralar Nasıl Çalışır, Programlara katılın ve Atölye Çalışmalarını Öğrenin

Kandırılmamanızın yada dolandırılmamanızın en etkili yolu o alanda uzman olmaktır. Elbette bu kolay bir süreç değil ama kripto’nun işleyişi, madenciliği, takası, cüzdanı, vb. kripto temellerini öğrenmek için birkaç ay çalışırsanız, dolandırıcılar için çetin ceviz olursunuz!. Birçok şirket, kripto paraların nasıl çalıştığı ve arkalarındaki sürecin nasıl işlediği hakkında temel eğitimler sunuyor.  Bu sektörü öğrenmek için yeterince ciddiyseniz, kripto ticareti ile ilgili  hızlandırılmış bir kursa yada kripto meraklıları ve uzmanları tarafından düzenlenen atölye çalışmalarına da katılabilirsiniz. 

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, kripto meraklılarının çoğu ücretsiz dünya gezileri, ücretsiz dizüstü bilgisayarlar, bilgisayarlar, telefonlar vb. vaatleriyle kandırılmış. Bu yüzden, her kripto meraklısının bilmesi gereken en önemli şey dünyadaki hiçbir şeyin özellikle de finansal piyasadaki şeylerin bedava olamayacağıdır.

Yukarıda belirtilen önlemler  kripto para sektöründe ponzi projelerinden kaçınma için sizlere rehber olacak niteliktedir.

Kripto piyasasında olan ponzi haberleri hakkında daha fazla bilgi için Tıklayın

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin’de ponzi projelerinden kaçınma rehberi
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.