1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ukrayna kripto para borsasından Binance’e akıl almaz suçlama!

Ukrayna kripto para borsasından Binance’e akıl almaz suçlama!

Ukrayna kripto para borsasından Binance’e akıl almaz suçlama!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ukrayna kripto para borsasından Binance’e büyük suçlama!

Ukrayna kripto para borsası Binance’i suçladı!

Ukrayna merkezli popüler bir kripto borsasının kurucusu Binance’i Rus hükümetini desteklemekle suçluyor.

Ukrayna kripto para borsası KUNA’nın kurucusu Michael Chobanian, Binance’in küresel yaptırımlara rağmen Rus hükümetiyle işbirliği yaptığını ve bunun bir süredir devam ettiğini iddia ediyor.

Ukrayna kripto para borsasından Binance’e akıl almaz suçlama!

Cuma günü yayınlanan ‘First Mover’ röportajı sırasında Chobanian, CEO Changpeng Zhao’nun, Rusya’ya karşı nasıl bir tavır alacağına karar vermesi gerektiğini söyledi.

 “Binance’in sorunu, hala her iki tarafta da faaliyet göstermesi değil, aynı zamanda savaştan önce bile Rus hükümetiyle işbirliği yapması. Bildiğim kadarıyla, Binance hala Rus hükümetiyle işbirliği yapıyor.”

Aynı zamanda Ukrayna Blockchain Derneği’nin de başkanı olan Chobanian, perşembe günü ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nin huzuruna çıktı. Dijital varlıkların yasadışı finansmandaki rolü üzerine bir görüşmeydi. Chobanian Binance’i Rus hükümetine karşı yeterince tavır almamakla suçladı.

Daha önce Binance, Rus kullanıcılarının platforma erişimini tek taraflı olarak yasaklama planının olmadığını açıklamıştı. Yani tüm Rusların, platformu kullanmasını yasaklamayacağını, ancak yaptırım uygulananlara yönelik önlemler alınmasını sağlamak için gerekli adımları atacağını ifade etmişti.

 Binance sözcüsü Jessica Jung ise, “Yanlış ithamlar hakkında yorum yapmamayı tercih ediyoruz. İnsanlara yardım etmeye odaklanıyoruz.” dedi.

Jung ayrıca Binance’in 10 milyon dolarlık bağışı ve Ukrayna Acil Yardım Fonu adlı bir kitlesel fonlama başlatmasıyla ilgili yaptığı basın açıklamasına atıfta bulundu.

Bu arada Chobanian, Binance’in Rus hükümetiyle işbirliği yaptığına dair hiçbir kanıt sunmadı.

Nitekim Rusya, uzun zamandır borsa için çok önemli bir pazar. Ve 2019’da Bianance CEO’su Zhao, Rusya’yı şirketin ana pazarı olarak nitelendirdi. 

Bloomber’e verdiği yakın tarihli bir röportajda ise Zhao, finansal yaptırımların kripto paralara özgü bir konu olmadığını söyledi. Bu nedenle, tüm Rusların borsaya erişimini engellemenin etik olmayacağını ifade etti.

İlgili: Rusya’nın kripto paralarla yaptırımları delebileceği konusunda CIA ne düşünüyor?

Ukrayna kripto para borsasından Binance’e cevap

Binance şubat ayında yaptığı açıklamada, insani yardım için Ukrayna hükümetine ve sivil toplum kuruluşlarına para göndereceğini söylemişti. Ancak Chobanian, Binance’in şubat ayında vaat ettiği 10 milyon doları henüz transfer etmediğini söyledi. 

“Ukrayna hükümetine 10 milyon dolar bağışladıklarını söylediler. Ben o 10 milyon doları görmedim. Nereye gittiğini kimse bilmiyor.”

Bu arada Chobanian, Rusya Federasyonu’nun sıradan vatandaşların kripto para işlemlerinin tamamen engellenmesine karşı çıkıyor. Ülkede Putin’in eylemlerine karşı çıkan ve kripto para birimlerine güvenen çok sayıda Rus vatandaşın olduğunu kaydetti. 

“Yine de kripto para birimleri, savaşa karşı çıkan ve Putin rejimine karşı çıkan Ruslar için makul bir seçenek olmaya devam ediyor. Sivil halk, haklı olarak paralarına el konulmasından korkuyor ve sermayelerini korumak istiyor. Dijital varlık satın almak, sıradan Rus vatandaşlarının tasarruflarını ülkenin finansal sisteminden çekerek, Putin rejimine karşı olduklarını gösterebilecekleri etkili bir araçtır.”

İlgili: Rusya’nın en büyük bankasından kripto açılımı! 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: