1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya’nın kripto paralarla yaptırımları delebileceği konusunda CIA ne düşünüyor?

Rusya’nın kripto paralarla yaptırımları delebileceği konusunda CIA ne düşünüyor?

Rusya’nın kripto paralarla yaptırımları delebileceği konusunda CIA ne düşünüyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinin ardından artan yaptırımlar, Rusya’nın farklı alternatifler aramasına yol açtı. Bu alternatiflerden birisi de Bitcoin ve kripto paralar olabilir. CIA bu konuda ne düşünüyor?


Rusya’nın kripto paralarla yaptırımları delebileceği konusunda CIA ne düşünüyor?

Swift, Visa, MaterCard ve WesterUnion Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasının ardından Rusya aleyhine başlatılan yaptırımlara katılarak Rusya merkezli işlemleri durdurdu. Ekonomik yaptırımlar Rusya’nın alternatif yöntemler aramasına neden oldu. Alternatiflerden birisi de Bitcoin ve kripto paralar olabilir.

Coinbase ve Binance gibi kripto para borsaları da Rusya aleyhine çeşitli yaptırım kararı aldılar. Rusya ile bağlantılı on binlerce kripto para hesaplarının dondurulduğu belirtildi. Ancak Rusya’nın kripto para kullanımı engellenebilir mi? Kripto para piyasalarında Rusya aleyhine alınan yaptırımlar etkili olabilir mi, tartışılır.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022-2025

Bitcoin ve kripto para piyasalarında fon transferleri blockchain ağı üzerinden gerçekleştiriliyor. Soğuk cüzdanlar arasında yapılan transferlerin engellenmesi oldukça zor. Ayrıca mixer adı verilen yöntemlerle de kripto para transferlerini takip etmek oldukça güçleşiyor. Bu ve bunun gibi nedenlerle Rusya, yaptırımları kripto paralarla delebilir.

Ancak bir CIA analisti Rusya’nın kripto paralarla yaptırımları delmesinin oldukça güç olacağını ve Rus ekonomisini kaldıramayacağını düşünüyor. CIA analistine göre ancak azınlık bir grup ve oligarklar belki kripto paralar sayesinde yaptırımları delebilir. Ancak Rusya ekonomisi genel olarak yaptırımlardan sakınmalarının oldukça zor olacağı görüşünde.

CIA analisti Yaya Fanusie “kripto para piyasaları yeteri kadar büyük değil” ifadesi ile dikkat çekti. Digital Asset Market Association’ın CEO’su Michelle Bond da Fanusie ile aynı fikirde. Rusya’nın yaptırımlardan kripto paralar ile kurtulamayacağını iddia etti. Ancak Bond, Senatör Elizabeth Warren’ın kripto paralar aleyhine Rusya yaptırımlarını bahane eden tutumunu eleştiriyor.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum fiyat tahmini 2022-2025

Demokrat Partili senatör Warren, Rusya’nın yaptırımları kripto para ve Bitcoin ile aşabileceğini iddia ederek keskin regülasyonları öneriyor.

Kaynak