1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin fiyatının hisse senetleri piyasasına bağlanmasının sebebi nedir?

Bitcoin fiyatının hisse senetleri piyasasına bağlanmasının sebebi nedir?

Bitcoin fiyatının hisse senetleri piyasasına bağlanmasının sebebi nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı son haftalar ve aylarda artan oranda hisse senetleri ile korelasyon içinde hareket ettiğini gösterdi. Tabii bu dikkat çekici. Çünkü birkaç yıl önce BTC fiyatı uluslararası finansal piyasalardan bağımsız bir şekilde hareket ediyordu. Bitcoin’in hisse senetlerindeki fiyat hareketlerine bağlanmasının ve bu ikisi arasındaki artan orandaki korelasyonun başlıca sebeplerine bakalım.


Bitcoin’in hisse senetleri piyasasına bağlanmasının sebebi nedir?

Bu trend son haftalar ve aylarda doğrulandı. Bitcoin fiyatı giderek hisse senetleri piyasasının fiyatına bağlı hareket etmeye başladı. Özellikle de Nasdaq Composite Index’de bulunan ABD’deki teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine. Hatta son zamanlarda Bitcoin fiyat hareketleri hisse senetlerindeki gelişmelere paralel gidişat sergiliyor.

Aşağıda yer alan iki grafik, Nasdaq ve BTC/USD paritesindeki paralel gidişatı gösteriyor.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Bitcoin fiyatının hisse senetleri piyasasına bağlanmasının sebebi nedir?

Nasdaq 1 gün grafiği

Bitcoin fiyatının hisse senetleri piyasasına bağlanmasının sebebi nedir?

BTC/USD 1 gün grafiği

Buna ek olarak Rusya – Ukrayna krizi ile ilgili haberlerin de BTC’ye zarar verdiğini görüyoruz. Sadece hisse senetleri değil, dış faktörler de Bitcoin fiyatını artık önemli ölçüde etkiliyor.

Bunun birkaç başlıca sebebi var ve şöyle sıralayabiliriz:

  • Son yıllarda kurumsal yatırımcılar kripto piyasasını ele aldı. En başta da Bitcoin’i. Bundan dolayı finansal gelişmeler onların yatırım isteklerini etkiliyor.
  • Son aylarda Bitcoin’in artan oranda daha fazla hisse senetleri piyasasında temsil edilmeye başladığını görüyoruz. İlk BTC ETF’ler 2021’in son çeyreğinde onaylanmıştı.
  • Farklı ülkelerdeki artan düzenlemeler artık Bitcoin’in daha fazla klasik bir finansal ürüne dönüştürüyor.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin – hisse senetleri piyasası korelasyonu gelecekte de devam edecek mi?

Bunun için ilk önce şu soruya devam verebilmek gerekiyor. Bitcoin de artık finansal piyasalardaki sıradan varlıklardan birine mi dönüşüyor. Böyle bir dönüşüm söz konusuysa finansal piyasalara bağlılığı da devam eder. Ancak DeFi ve NFT gibi alanların büyümesi kripto para piyasasının geleneksel piyasalara göre çok farklı seviyelere taşıyabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: