1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya’nın en büyük bankasından kripto açılımı!

Rusya’nın en büyük bankasından kripto açılımı!

Rusya’nın en büyük bankasından kripto açılımı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ukrayna- Rusya savaşının ardından yoğun yaptırımlara maruz kalan Rusya merkezli banka Sberbank’dan önemli bir kripto para açılımı geliyor. Ayrıtılar haberimizde.


Rusya’nın en büyük bankasından kripto açılımı!

Ukrayna savaşının ardından Rusya merkezli şirketler ve bankalar ciddi yaptırımlarla karşılaştılar. Bu yaptırımlardan olumsuz etkilenen Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Avrupa’daki tüm şubelerini kapatmak zorunda kaldı. Sberbank Avrupa’dan çekilerek Rusya piyasasına odaklandı.

Rusya yaptırımları içerisinde en dikkat çekenler ise Rusya merkezli bankaların Swift sisteminden çıkarılması oldu. Visa, MasterCard, Paypal ve WesterUnion gibi ödeme araçları da Rusya merkezli operasyonlarını durdurduklarını açıkladılar. Bu yaptırımlar Rusya ekonomisi küresel sistemden tecrit ediyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Rusya merkezli işletmeler yaptırımların etrafından dolaşacakları alternatif yöntemler araştırıyor. Bu yöntemlerden birisi de kripto para piyasaları olabilir. Batılı devletler kripto para piyasaları üzerinde katı denetlemeler uyguluyor. Kripto para borsalarından Rusya merkezli işlemleri durdurmaları yönde baskı yapıyor. Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase ve Binance Rusya ile ilişkili olduğu iddia edilen binlerce hesabı dondurdu.

Sberbank bir alternatif olarak kripto para piyasalarındaki açılımlarını genişletiyor. Sberbank önümüzdeki aydan itibaren kendi blockchain ağı üzerinden piyasaya dijital tahvil sunmayı planlıyor. Yani Sberbank bir nevi tokenize edilmiş ve kripto paraya çevrilmiş tahvilleri piyasaya sürecek. Normal şartlar altında dijital tahviller Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para piyasalarında işlem görebilir. Kripto para gibi hızlı biçimde likidite edilebilir.  Ancak mevcut yaptırımları çerçevesinde Sberbank’ın ihraç etmeyi planladığı dijital tahviller, küresel piyasalarda talep görür mü sorununa cevap verebilmek için bekleyip göreceğiz.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum fiyat tahmini

Sberbank, Rusya merkez bankasından gerekli izinleri aldı ve yaklaşık 1 ay sonra dijital tahvil işlemlerine başlanılması planlanıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.