1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kanada Merkez Bankası’ndan dev ortaklık!

Kanada Merkez Bankası’ndan dev ortaklık!

Kanada Merkez Bankası’ndan dev ortaklık!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kanada Merkez Bankası, dünyanın önde gelen enstitülerinden biri olan MIT ile CBDC çalışmaları için ortak çalışma kararı aldı. Detaylar haberimizde.

Kanada Merkez Bankası’ndan dev ortaklık!

Birçok ülke merkez bankası resmi dijital parası CBDC çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana hız kazanan çalışmalarda Çin başta olmak üzere bazı ülkeler pilot çalışmaları tamamlamak üzere.

Çin’de dijital yuan kullanımı her geçen gün artış gösterirken Avrupa ve ABD henüz pilot uygulamalara başlamadı. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Beyaz Saray ve Kongre’nin desteği olmadan dijital bir dolar piyasaya sürmenin zor olduğunu belirtti.

kanada merkez bankası

ABD Başkanı Joe Biden ise geçtiğimiz günlerde çıkardığı bir kanun emrinde CBDC çalışmalarının desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. G7 ülkeleri birlikte çalışmalar yürütüyor. Maliye bakanları ve merkez bankası başkanları CBDC planları ile ilgili ortak çalışmalar yürütüyor.

G7 içerisinde yer alan Kanada, CBDC konusunda bireysel çalışmalarda yürütüyor. Son haberlere göre Kanada Merkez Bankası, dünyanın önde gelen enstitülerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile iş birliği yapacağını duyurdu.

Ortaklık 12 aylık bir projeyi kapsıyor. Bu süre içerisinde Kanada Bankası, MIT Media Lab’ın Dijital Para Birimi Girişimi (DCI) ekibiyle birlikte çalışacak.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada MIT ile birlikte çalışmanın CBDC’i anlama ve uygulama potansiyelini güçlendireceğine vurgu yapıldı.

“Kanada Merkez Bankası, CBDC’in nasıl çalışabileceğini belirlemek için potansiyel teknoloji yaklaşımlarını keşfetmeye ve denemeye odaklanacak.”

Banka, nihayetinde Kanada’da bir CBDC’yi tanıtıp tanıtmayacağına dair henüz resmi bir karar vermedi. Yapılan çalışmaların ardından sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.

İlgili: CBDC nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalar önümüzdeki 5 yıl içerisinde nakit kullanımının %80 oranında azalacağını merkez bankası resmi dijital paraları (CBDC) ve kripto paraların kullanım oranlarının artacağını gösteriyor. Bu veriler ülkelerin CBDC çalışmalarını hızlandıracağını öngörmemizi kolaylaştırıyor.

Kaynak