1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin ve Ethereum korelasyonunda tehlikeli yükseliş

Bitcoin ve Ethereum korelasyonunda tehlikeli yükseliş

Bitcoin ve Ethereum korelasyonunda tehlikeli yükseliş
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı ile Ethereum arasındaki korelasyon, 2018 yılı ayı piyasasının zirve seviyelerine yaklaşıyor. Bu tehlike sinyali veren olayın ne anlama geldiğine ve ne yapılması gerektiğine bakalım.


Bitcoin ve Ethereum korelasyonunda tehlikeli yükseliş

Birçok kripto trader, birikimlerini Bitcoin’e yatırdı. Ancak şimdi BTC’nin bir altcoin gibi davranmasını mı izleyecek? Arcane Research’ün yeni raporu bu olayı ayrıntılı olarak incelemeye aldı. Bitcoin, Ethereum ve diğer bazı varlıkların hareketleri arasında nasıl bağlantı var?

Coinler arasında korelasyon

2017 yılında ETH ve bazı altcoinlerin fiyatı arasında bir korelasyon gözlemleniyordu. Buna rağmen altcoinler genel olarak kendi yollarını çiziyordu. Ancak 2018 yılında Ethereum ve altcoinlerin daha yüksek bir korelasyon sergilemeye başladığı gözlemlendi. Arcane Research raporu şöyle açıklıyor:

“Kripto para piyasasında 90 günlük korelasyon, 2018 ve 2019 yılının ayı piyasasının zirvelerine yaklaşıyor. Bu, piyasada genel olarak riskten kaçınan bir duyarlılığın resmini çiziyor.”

Yine de korelasyon açısından tüm zamanların zirvesinin Mayıs 2020’de 0.95 ile kaydedildiğini hatırlatalım. Piyasa henüz bu seviyeye ulaşmadı.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Arcane Research bunlara ek olarak daha önceki korelasyonun zirve yaptığı dönemlerin sebebinin ani ve keskin satışlar olduğunu kaydediyor. Şimdi ise korelasyon zirvesi istikrarlı bir büyüme ile oluştu.

Bitcoin ve Ethereum korelasyonunda tehlikeli yükseliş

Kaynak: Arcane Research

Peki, tüm bu veriler yatırımcılar için ne ifade ediyor? En başta, Bitcoin ile ilgili risklere karşı korunmak için altcoin satın alan yatırımcılar, portföylerinin yeniden gözden geçirmek isteyebilir. Çünkü böyle bir korelasyon ile portföyleri yeterince çeşitlenmiş olmayacak. Ayrıca, bu eğilime şimdiden tepki vermeye başlayan yatırımcılar, yakın gelecekte riskten kaçınan stratejilere başvurabilirler.

Böyle bir riske bir de Bitcoin fiyatının S&P500 ile yakın ilişkisi eklenebilir. Ayrıca Rusya – Ukrayna krizi de piyasayı olumsuz etkiliyor.

İlgili – Bitcoin fiyatının hisse senetleri piyasasına bağlanmasının sebebi nedir?

Kaynak