Loading...
btc
BTC
-0.74%
Bitcoin
67.651,74 USDT
eth
ETH
-2.49%
Ethereum
3.447,49 USDT
bch
BCH
-3.03%
Bitcoin Cash
388,92 USDT
xrp
XRP
1.93%
Ripple
0,61 USDT
ltc
LTC
-3.42%
Litecoin
71,45 USDT
bnb
BNB
-1.82%
Binance Coin
591,48 USDT
sol
SOL
-3.15%
Solana
178,68 USDT
avax
AVAX
-1.99%
Avalanche
31,99 USDT
ada
ADA
-4.36%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
-4.66%
Poladot
6,13 USDT
doge
DOGE
-1.18%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-3.49%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Bitcoin Haberleri
  3. Türkiye kripto para sektörü için 4 ana düzenleme geliyor

Türkiye kripto para sektörü için 4 ana düzenleme geliyor

Türkiye kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Türkiye kripto para sektörü için yeni düzenlemeler hazırlanıyor. Bunun için Cumhurbaşkanlığında kritik bir toplandı yapıldı. Bu toplantının odağında ise 4 önemli konu yer alıyor.


Türkiye kripto para sektörü için 4 ana düzenleme geliyor

Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralar konusunda 4 ana başlıkta yeni düzenlemeler hazırlanıyor. Bu ana başlıkları şöyle özetleyebiliriz: Küresel şirketlere Türkiye’de şirket kurma şartı, sermaye zorunluluğu, güvenli saklama ve bireysel yatırımcıların vergilendirilmesi. Bu dört ana konu üzerinde yeni kripto para düzenlemeleri geliyor.

Türkiye’de kripto paralarla ilgili yeni yasa ve düzenlemeler uzun süredir hükümetin gündemindeydi. Tabii sadece Türkiye’nin değil. Başta ABD olmak üzere bir dizi dünya ülkesi kripto regülasyonları için ciddi adımlar atıyor. Şimdi Türkiye’de de hükümet başlangıçta kripto paralar ile ilgili genel bir çerçeve düzenleme hazırlamayı düşünüyor. Ardından kripto para kuruluşlarına sermaye zorunluluğu ve küresel şirketlere de Türkiye’de şirket kurma şartı gibi düzenlemeleri getirmeyi planlıyor.

Bu konuda artık Cumhurbaşkanlığında dün (24 Mayıs’ta) kapalı bir toplantı yapıldı. İsmi açıklanmaya iki yetkili bu konuda Bloomberg’e bilgi verdi. Bu toplantının başlıca amacı ise kripto para düzenlemeleri.

İlgili – Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığındaki toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Nurettin Canikli, Fatih Şahin ve Ömer İleri katıldı.

Toplantıda ilgili düzenlemeler konusunda hangi aşamaya gelindiği değerlendirildi. Aynı zamanda yeni düzenlemeler konusunda çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Kripto şirketler için Türkiye’de sermaye şartı

erdoğan bitcoin vergi koinmedya

Türkiye kripto para düzenlemeleri konusunda en çok uluslararası kripto şirketlerine Türkiye’de şirket kurma zorunluluğu getirilmesine odaklanıyor. Aynı zamanda sermaye şartı da var. İlk değerlendirmelerde şirketlere 100 milyon TL’lik sermaye şartı getirilmesi planlanıyor. Tabii bu rakam daha sonra artırılabilir.

Hükümet daha önce sosyal medya şirketleri için getirdiği Türkiye’de şirket kurma zorunluluğunu kripto alanına da uygulamak istiyor. Tabii Türkiye’de şirket açmak aynı zamanda vergi mükellefi olmayı da gerektirecek. Sonuç olarak toplantının bir başka gündemi de kripto para vergileri.

İlgili – Fed’in Bitcoin ve kripto raporundan inanılmaz sonuçlar

Kripto muhafaza ve vergilendirme

Hükümetin üstünde durduğu başka bir konu kripto varlıkların muhafazası. Bunun için bankaların da ilgili teknolojileri adapte etmesi bekleniyor.

Başka bir önemli konu ise bireysel yatırımcıların vergilendirilmesi. Bu konuda üzerinde durulan seçenek ise sembolik bir kambiyo vergisinin kripto alımlarında uygulanması.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.