okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-1.56%
Bitcoin
68.347,39 USDT
eth
ETH
-1.48%
Ethereum
3.836,54 USDT
bch
BCH
-4.12%
Bitcoin Cash
469,46 USDT
xrp
XRP
-1.28%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-2.34%
Litecoin
83,25 USDT
bnb
BNB
-0.51%
Binance Coin
600,79 USDT
sol
SOL
0%
Solana
170,15 USDT
avax
AVAX
-2.74%
Avalanche
37,21 USDT
ada
ADA
-2.29%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-2.77%
Poladot
7,43 USDT
doge
DOGE
-2.67%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
3.41%
Shiba Inu
0,00 USDT

Blockchain kara para aklamayı nasıl etkileyecek?

Bitcoin ile kara para aklamaya çalışan Danimarkalı 4 yıl hapis cezası aldı. Bitcoin ile aklamaya çalıştığı miktar 500.000 dolar.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Blockchain kara para aklamayı nasıl etkileyecek? visit the website Kripto varlıklarının ortaya çıkmasından bu yana, blockchain teknolojisi kara para aklamanın suç ortağı olarak görülüyor. Ancak yine de işlemleri izleyebilecek yöntemler var. 


Blockchain kara para aklamayı kolaylaştırıyor mu?

Blockchain teknolojisinin inanılmaz özellikleri var. Ancak buna rağmen blockchain destekli çıkan kripto varlıklar bir suç aracı olarak görüldüğünü de inkar edemeyiz. Özellikle de terör finansmanı, kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlerde kripto paraların kullanıldığı iddia ediliyor.

Bu iddialarda bir gerçekli payı var. Çünkü Bitcoin ilk çıktığında dark web pazar yeri Sil Road’da bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyordu. Burada insanlar kimliklerini açık etmeden uyuşturucu ve silah gibi yasa dışı şeyleri alabiliyordu. Buna rağmen zamanla blockchain teknolojisi daha da gelişti ve şimdi traderler blok explorerler aracılığıyla izlenebiliyor. Bu gelişme aslında birçok kişinin tutuklanmasına da götürdü. Dark web pazarında çalışanlar da buna dahil.

İlgili – Blockchain (blokzincir) nedir ve nasıl çalışır?

Blockchain (blokzincir) nedir ve nasıl çalışır?

Blockchain teknolojisi kullanıcıların gizliliğini destekliyor ancak yine de işlemin çıkış noktasını bulmak o kadar da zor değil. Halka açık blockchainleri çoğu şeffaf bir deftere (ledger) sahip ve her bir kullanıcı ağda gerçekleştirilen bütün izlemleri görebiliyor. Her bir işlem kayıt altına alınıyor ve bir birey ya da işletmenin finansal aktivitelerini öğrenmek için izleme yapılabilir.

İşlemleri izlemek

Blockchain ayrıca coin ve tokenlerin işlem verilerini de kaydediyor ki buradan bu kripto paraların nereden geldiği de öğrenilebilir. Benzer bir şekilde, eğer birisi bir borsaya siber saldırı yaparsa, yüklü miktarda paraya erişimi olur. Buna rağmen bunu fiat paraya çeviremez. Çünkü borsayı hack yapanın kendisi olduğu ortaya çıkabilir.

Bu varlıkları kullanmak için ilk önce aklaması gerekiyor ki bunu da diğer insanların varlıkları ile karıştırarak ve kaynağı gizleyerek yapabiliyorlar. Yine de bu yöntem de mükemmel değil. Çünkü bu tokenler hala izlenebilir ve tanımlanabilirler. Başka bir yöndem ise off-chain (zincir dışı) hizmetlerini kullanmak. Off-chain hizmetleri ödeme seçenekleri arasından nakdi kaldırmasından bu yana ise coin ve tokenler hala izlenebilir.

İlgili – Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Sonuç itibariyle blockchain kara para aklama için kullanılabiliyor. Ancak son gelişmeler ile birlikte bu giderek daha da zorlaşıyor. Artık neredeyse her işlem takip edilebilir hale geliyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.