Loading...
btc
BTC
0.61%
Bitcoin
67.063,81 USDT
eth
ETH
0.31%
Ethereum
3.514,46 USDT
bch
BCH
0.81%
Bitcoin Cash
394,45 USDT
xrp
XRP
3.42%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
-0.15%
Litecoin
73,29 USDT
bnb
BNB
0.24%
Binance Coin
594,80 USDT
sol
SOL
2.67%
Solana
173,65 USDT
avax
AVAX
2.18%
Avalanche
28,78 USDT
ada
ADA
-0.7%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.3%
Poladot
6,32 USDT
doge
DOGE
6.74%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
1.72%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Bitcoin Haberleri
  3. Bitcoin kaçıncı kez öldü?

Bitcoin kaçıncı kez öldü?

Bitcoin hash gucu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ölüyor! BTC fiyatı son günlerde büyük bir düşüş yaşadı. Benzer durumlarda her seferinde birileri mutlaka çıkıp BTC’nin öldüğünü ya da ölüm yatağında olduğunu iddia ediyor. Bu “ölüm ilanları” Bitcoin tarihinde hiç eksik olmadı.


Bitcoin ölüyor! – Bu kaçıncı kez?

Bitcoin ve önde gelen kripto paraların fiyatı son günlerde büyük bir darbe aldı. Her zaman böyle büyük düşüşler sırasında olduğu gibi BTC’yi daha ölmeden mezara koymak isteyenlerin sayısında hiç sıkıntı yaşanmıyor.

Bitcoin fiyatından son altı ayda neler yaşandığına bakalım. BTC fiyatı Kasım 2021’de 69,000 dolarda tüm zamanların en yüksek değerini kaydetti. Ancak o zamandan bu yana büyük bir düşüş yaşadı. Şu an 29,700 dolar civarında işlem görüyor. Hatta son birkaç haftada 30,000 doları geçmekte zor anlar yaşadığını da hatırlatalım. Böyle bir ortamda lider kripto zirve seviyeden %50’den fazla değer kaybetmiş görünüyor.

Bitcoin kaçıncı kez öldü?

Bitcoin 2017 – 2022  fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

Tabii son düşüşler sırasında altcoinlerde daha büyük kayıplar olduğu görülüyor. Ancak yine de 12 Mayıs’taki büyük çöküşten sonra piyasaya bir miktar istikrar geldi. Buna rağmen hala yeni bir yükseliş sinyali yok.

İlgili – Güncel Ethereum ETH teknik analizi

Tabii geleneksel olarak böyle ani düşüşlerden sonra her zaman iddialı bir şekilde Bitcoin öldü diyenler ortaya çıkmaya başlıyor. Daha önce böyle açıklamayı küresel bir makro trader, yazar ve ABD Hazinesi ve IMF’nin eski politika ekonomisti Mark Dow dile getirmişti: “Bitcoin ölüyor.”

Bitcoin fiyatının şiddetli hareketler yaşadığı dönemlerde genellikle böyle açıklamaları mevcut finansal sistemler ile yakın bağları olan kişiler dile getiriyor. Dow da yıllardır yaptığı kripto para eleştirileri ile biliniyor. 2013’te şöyle bir tweet yazmıştı: “Altın aptallık vergisi. Bitcoin paranoyak aptallık vergisi.”

Ölüm ilanları yığını

Bitcoin tarihinde benzer “Ölüm İlanları” adeta bir çöp yığını oluşturdu. Bunlar o kadar yaygın ki “99Bitcoins” sadece benzer “ölüm” açıklamalarına bir sayfa ayırmış. Öyle görünüyor ki BTC şimdiye kadar 377 defa ölümün eğişine geldi ya da ölümden geçti.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

2010 yılından bu yana kripto paranın ölümü ile ilgili her yıl en az bir haber yapılıyor. Bunlardan en sonuncusu Portfolio Wealth Global’in Youtube kanalı üzerinden ABD’li girişimci ve yatırımcı Jim Rogers’e ait. Tabii Bitcoin’in mevcut volatilitesi göz önüne alınırsa, benzer “öldü, ölüyor” haberleri bundan sonra da mutlaka olacak.

Yine de bu kadar kısa ömründe bu kadar fazla defa ölmesine rağmen BTC hala yaşamaya devam ediyor. Hala faaliyette, dün, önceki hafta ve geçen yıl olduğu gibi. Fiyat ne kadar düşse de insanlar kullanmaya devam edecek. Mevcut fiyatından çok daha düşük seviyelerde de kullanılmaya devam edilmişti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.