1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Fed’in Bitcoin ve kripto raporundan inanılmaz sonuçlar

Fed’in Bitcoin ve kripto raporundan inanılmaz sonuçlar

Fed’in Bitcoin ve kripto raporundan inanılmaz sonuçlar
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de Fed yeni bir rapor yayımladı. Burada Amerikalıların kripto kullanımı ile ilgili ilginç veriler yer alıyor. Özellikle 2021’de bu alanda bir büyüme söz konusu. Ancak yine de eksik kalan alanlar da yok değil.


Fed’in Bitcoin ve kripto raporundan inanılmaz sonuçlar

ABD merkez bankası Federal Rezerv (Fed), Amerikalıların finansal yaşamı ile ilgili yıllık raporunu yayımladı. Öyle görünüyor ki ABD vatandaşları Bitcoin ve kripto paraları ödeme yönteminden çok bir yatırım aracı olarak kullanıyor.

Fed raporunda büyüyen kripto ekonomisi

“2021 ABD Hanelerinin Ekonomik Refahı” başlıklı rapor, Federal Rezerv Kurulu’nun dokuzuncu yıllık Hane halkı Ekonomisi ve Karar Verme Anketine dayanıyor. Ekim ve Kasım 2021 döneminde yapılan anketin sonuçları ilk defa bu raporda kullanılıyor. Bu verilerin içinde ABD’de kripto para kullanımı ile ilgili bilgiler de bulunuyor.

Rapora göre, ABD’de yetişkinlerin yüzde 12’si 2021’de kripto para sahibi oldu ya da kullandı. Yine rapora göre kripto paralar daha çok bir yatırım aracı olarak kullanılıyor, ödeme aracı olarak değil. Yetişkinlerin sadece yüzde 2’si kriptoyu alış veriş için kullanıyor. Sadece yüzde 1 de arkadaş ya da ailesine para göndermek için.

İlgili – Ünlü analist PlanB’nin yeni S2F Bitcoin fiyat tahmini

Fed’in Bitcoin ve kripto raporundan inanılmaz sonuçlar

Rapor şuna dikkat çekiyor. Amerikalılar kripto paralara bir ödeme aracı ve para birimi olarak ilgi duymuyor. Daha çok yatırım için kullanılıyor. Ankete katılanların sadece yüzde 3’ü önceki yıllarda birine kripto para gönderdikleri ya da kripto para ödemesi yaptıklarını iddia ediyor. Diğer yandan yüzde 11 kripto paralara yatırım yapmış. Yatırım yapanların yüzde 46’sı ise 100,000 dolar ya da daha üzerine kazandığını söylüyor.

İlgili – 2022’nin en iyi 5 DeFi coin ve tokeni

Raporda aynı zamanda kripto paraları para işlemleri için daha çok düşük gelirlilerin kullandığı da belirtiliyor. Bunlardan yüzde 13’ünün hiç banka hesabı yok. Yüzde 27’de ise kredi kartı bulunmuyor.

Bitcoin ve kripto paraları destekleyenlere göre, kripto para birimleri, finansal haklardan mahrum bırakılmış ve banka hesabı olmayan toplulukların karmaşık ödeme sistemlerine erişmesi için nispeten kolay bir yol sağlıyor. ABD gibi gelişmiş bankacılık sektörlerine sahip ülkelerde bile, Fed araştırması bu görüşü destekleyebilir.

Kaynak