1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tron (TRX) Gündem: Çin işi Tron Ethereum’u taklit mi ediyor?

Tron (TRX) Gündem: Çin işi Tron Ethereum’u taklit mi ediyor?

Tron (TRX) Gündem: Çin işi Tron Ethereum’u taklit mi ediyor?
0

Tron’un girişimci-kurucusu Justin Sun 2019 Konsensus Koferansında bu fotoğrafı vermişti. Tron nihayet DeFi işine girdi.

Justin Sun on Twitter: "DARE TO DEFi. #TRON #BitTorrent ...

Tron DeFi projesi

Tron’un geçtiğimiz aylarda kripto para dünyasında fırtınalar estiren merkezsiz finansa girişi JustSwap ile olmuştu. JustSwap, Uniswap’ın popüler hale getirdiği otomatik piyasa yapıcısı konseptinden istifade eden bir merkezsiz finans borsasıdır.

Tron ekosistem geliştiricileri, JustSwap’ın açtığı yoldan ilerliyor ve likidite madenciliği-gelir çiftçiliği şemalarıyla başarıyı yakalayan DeFi protokollerini takip ediyorlar. Sorun şu ki bu protokoller Ethereum protokollerine, özellikle Yam.fianace’e çok benziyorlar. Bu durum akıllara Tron Ethereum’u taklit mi ediyor sorusunu getirmiyor değil.

koinmedya_brave

Tron Ethereum’u taklit mi ediyor?

Tron JustSwap’ın başarısından sonra “TronFi” adlı firmanın öncülüğünde kendi DeFi protokollerini alıyor. Ancak bu protokoller ürkütücü şekilde Yam.finance’e benziyor.

Tron bünyesinde Pearl.finance, Salmon.finance ve Carrot.finance protokollerinin lansmanları yapıldı. Bütün bu protokoller yatırımcıları USDT, TRX gibi tokenler yatırarak yönetim tokeni basmaya teşvik ediyor.

Tron DeFi protokollerinin ne kadar rağbet gördüğü henüz tam netlik kazanmamış durumda. Öte yandan özellikle Ethereum’un yüksek işlem ücreti nedeniyle Tron için hala bir büyüme fırsatı olduğu açık.

Uniswap üzerinden işlem yapmak kullanıcılara 60$ civarı bir ücrete mal oluyor. Özellikle küçük yatırımcılar, pahalı ve kompleks Ethereum’dan ziyade, en azından deneme amaçlı olarak, Tron’ı tercih ediyor.

Açıkçası Tron’un mevcut gelir çiftliği ayarları ilk bakışta Ethereum’un Yam.finance, SushiSwap gibi popüler projelerinden esinlenildiği izlenimi verse de DeFi alanını araştıran bireyler de var. DeFi topluluğundaki pek çok kişi Tron’un gelişen merkezsiz finans ekosistemiyle ilgili çalıştıklarını duyurdular.

Tron Ethereum’u taklit ediyor izleniminden elbette çok rahatsız olan kesimler de var. Bu kesimler rahatsızlıklarında elbette haksız değiller. Ancak hatırdan çıkarılmaması gereken nokta Ethereum geliştiricilerinin, Uniswap, SushiSwap ya da Yearn.finans, Yearn.finance II gibi kendi uygulamaları arasında da benzer bir yol takip ettikleridir.

Zaten övgünün en iyi yolu taklit değil midir?

İlgili: Tron Band

 

Kaynak

Daha fazlası için tıklayın.