1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Trilyon dolarları yöneten ABD bankasından önemli kripto para hamlesi

Trilyon dolarları yöneten ABD bankasından önemli kripto para hamlesi

Trilyon dolarları yöneten ABD bankasından önemli kripto para hamlesi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paralar artık devletlerin ve dev geleneksel kurumların da gündeminde. Son olarak El Salvador’un Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul etmesinden sonra bir dev ABD bankası da kripto paralarla ilgili harekete geçti.


Dev ABD bankası State Street’ten kripto para hamlesi

ABD’nin en eski ikinci bankası State Street Corporation, kripto para ve dijital varlıklarla ilgili yeni bir bölüm açtı. State Street trilyon dolarlarla ölçülen varlıkları yöneten bir şirket. Bununla da kripto para bölümü açan dev finansal kurumların arasına biri daha katıldı.

State Street, bu yeni bölümün açılmasını 10 Haziran’da duyurdu. Bu bölüm, kripto paralar, blockchain teknolojisini ve merkez bankası dijital parası (central bank digital currencies – CBDC) ve tokenizasyon alanlarında çalışmalar yapacak.

State Street CEO’su Ron O’Hanley şöyle diyor:

“Finans sektörü dijital bir ekonomiye dönüşüyor ve dijital varlıklar önümüzdeki beş yıl içinde sektörümüzü etkileyen en önemli güçlerden biri olarak görüyoruz. … Dijital varlıklar hızla mevcut finansal hizmetler çerçevesine entegre oluyor ve müşterilerimize hem geleneksel yatırım ihtiyaçları hem de artan dijital ihtiyaçları için çözümler sunacak araçlara sahip olmamız çok önemli.”

Bankanın kripto para bölümüne, şirketin global piyasalar müdürü Nadine Chaker yöneticilik yapacak ve COO Lou Maiuri’ye bilgi verecek. Chaker şöyle diyor:

“State Street, dijital pazar altyapısının gelişiminde önemli bir role sahip.”

Şirket, tescilli GlobalLink teknolojisini, eşler arası (peer-to-peer) işlevsellik de dahil olmak üzere birden fazla dijital varlığı destekleyen bir platform şeklinde genişletmeyi planlıyor.

State Street şu an 3.6 trilyon dolarlık bir varlığı yönetiyor. Ayrıca muhafazası altında 40.3 trilyon dolar değerinde bir varlık var. Şimdi de dünyada kripto para servisi açan ikinci en büyük muhafaza hizmeti sunucusu oluyor. Banka, BNY Mellon’un izinden gidiyor.

Yeni bölümün oluşturulması, State Street’in dijital varlıklar alanına attığı ilk adım değil. Geçtiğimiz Nisan ayında Iconic Funds’tan bir Alman Bitcoin destekli borsada işlem gören tahvilinin (ETN) yöneticisi olarak atanmıştı. Aynı ay ABD bankası, blockchain tabanlı fintech ve regtech firması Securrency için 30 milyon dolarlık B Serisi yatırım yaptı.

Kaynak

İlgili – Yatırım devinden şok Bitcoin açıklaması: “Hepsini dump yaptık”

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.