1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. IMF, El Salvador’un Bitcoin hamlesinden rahatsız! Sizce neden?

IMF, El Salvador’un Bitcoin hamlesinden rahatsız! Sizce neden?

IMF, El Salvador’un Bitcoin hamlesinden rahatsız! Sizce neden?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmesi IMF’nin gündeminde. IMF’li yetkili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.


IMF, El Salvador’un Bitcoin hamlesinden rahatsız!

El Salvador radikal bir karar alarak Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti ve bir dizi tasarıyı yasalaştırdı. Manşetler El Salvador’un Bitcoin’i yerel para birimi olarak kabul ettiğine odaklanıyor ancak en az bunun kadar önemli olan diğer kararlar gözden kaçıyor. El Salvador’un Başkanı Bukele, Bitcoin’i yerel para birimi olarak kabul etmenin yanında diğer yasal değişikliği aşağıdaki paylaşımında özetliyor.

El Salvador’da

  • Varlık vergisi yok
  • Bitcoin üzerinden elde edilen gelirler, vergiden muaf.
  • Kripto para girişimcilerine hızlı biçimde kalıcı oturum izni veriliyor.

Yukarıdaki 3 madde bize mis gibi bir off-shore ülkenin tanımını veriyor. Nayip Bukele’nin bu tweet’inin ardından KoinMedya (@koinmedya_) olarak şu ifadeleri paylaştık:

 “Bu haberi alan Justin Sun bavulları topluyordur”.

Yaklaşık 6 milyonluk nüfusa sahip olan ülke, bu stratejik adımı ile kripto para piyasalarından ciddi miktarda doğrudan ve dolaylı yatırım çekmeye hazırlanıyor.

Lütfen Bkz: Son Dakika: El Salvador’dan sonra ikinci bir ülke daha Bitcoin sırasında!

AB üyesi Malta, El Salvador kadar olmasa da geçtiğimiz yıllarda benzer muafiyetlerle kripto para piyasalarının dikkatini çekti ve hatırı sayılır yabancı sermaye çekebildi. Ancak Malta’nın AB üyesi olması muafiyetler konusunda elini kolunu bağlıyordu. Fakat benzer engeller, El Salvador için geçerli değil.

Yakın gelecekte birçok kripto para borsası ve kripto para şirketlerinin genel merkezlerini El Salvador’a taşıdığını duyarsak şaşırmayalım.

El Salvador’un Bitcoin açılımı her açıdan oldukça radikal ve yeni bir adım. IMF sözcüsü Gerry Rice şu açıklamalarda bulundu:

“Bitcoin’in yerel para olarak kabul edilmesi makroekonomik, finansal ve hukuki birçok sorunu beraberinde getiriyor ve dikkatlice analiz edilmesi gerekiyor.”

“Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve El Salvadorlu yöneticilere danışmanlık vermeye devam edeceğiz.”

IMF sözcüsünün açıklamaları bazı eleştirmenler tarafından ukalaca bulunduğunu belirtmek isteriz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.