Loading...
btc
BTC
0.32%
Bitcoin
66.255,62 USDT
eth
ETH
2.57%
Ethereum
3.571,30 USDT
bch
BCH
1.74%
Bitcoin Cash
430,22 USDT
xrp
XRP
3.84%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
2.04%
Litecoin
79,19 USDT
bnb
BNB
1.01%
Binance Coin
609,38 USDT
sol
SOL
1.63%
Solana
145,38 USDT
avax
AVAX
-0.89%
Avalanche
30,02 USDT
ada
ADA
0.57%
Cardano
0,41 USDT
dot
DOT
1.03%
Poladot
6,23 USDT
doge
DOGE
1.32%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
2.44%
Shiba Inu
0,00 USDT

Terra’nın çöküşüyle en büyük darbeyi alanlar

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/05/CBP_Rescues_Man_After_He_Crashed_His_Plane_into_Lake_Michigan_19265151974-e1526029058908-1.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Terra’nın çöküşü ile oluşan zararın tam boyutları henüz belli değil. Ancak büyük girişim sermayesi şirketlerinin büyük kayıplar verdiği düşünülüyor. Terra’nın çöküşü “Lehman Kardeşler” iflasına benzetiliyor. Bu yaşananların gelecek için kriptoyu nasıl etkilemeye devam edebileceğine bakalım.


Terra’nın çöküşüyle en büyük darbeyi alanlar

Terra’nın çöküşü, kriptonun en saygın risk sermayesi şirketlerinden bazılarının portföylerinde hoş olmayan izler bıraktı.

Terra, 2018 yılında girişimciler Daniel Shin ve Do Kwon tarafından kurulan bir proje. Kısa sürede çok düşük değerden birkaç ay içinde piyasanın en büyük altıncı kripto parası olana kadar yükselmişti. Terra’nın değeri dolara bağlı olan stabil coini UST ise Anchor Protocol üzerinden yıllık yüzde 20 getiri vaadi ile bireysel yatırımcıları çekmişti. Diğer yandan büyük girişim sermayesi şirketleri de Terra’ya ilgi göstermiş ve yerel coin LUNA’ya yatırım yapmıştılar.

Terra’da çöküş 9 Mayıs’ta başladı. İlk önce UST 1 dolar değerini kaybetmeye başladı. UST, LUNA’ya bağlı bir coin ve yakma süreci ile UST’nin değeri sabitleniyor.

Bakınız: Terra LUNA coin ve UST nedir?

Sonuç itibariyle 72 saatten kısa bir sürede LUNA fiyatı 80 dolardan 0.01 dolara kadar düştü. Sonuçta bu proje tamamen ölürken, 27 milyar dolar bir anda eriyip tükendi.

Terra kurucusu Do Kwon’un LUNA üzerine 22 milyon dolarlık bahsi

Do Kwon

Terra’ya destek veren büyük şirketler arasında Galaxy Digital ve Pantera Capital de vardı. Her birisi de Ocak 2021’de 25 milyon dolar fon yatırımı yapmıştı. Altı ay sonra bu yatırım miktarı 150 milyon dolara çıkarıldı ve BlockTower Capital ve Delphi Digital gibi diğer girişim sermayesi şirketleri de bu yatırımlara katıldı.

Şimdi tüm bu şirketlerin büyük kayıplar yaşadığı ortada. LUNA coinler de şu an tamamen değersiz. Terra’nın çöküşünden sonra açıklama yapan Three Arrows Capital kurucu ortağı Su Zhu, Terra’nın çok yavaş adımlarla ilerlemesi gerektiğini söyledi. Buna ek olarak Terra’nın çöküşünü görmenin üzüntüsünü yaşadığını belirtti.

İlgili – Terra kurucusu Do Kwon’un LUNA üzerine 22 milyon dolarlık bahsi

Terra’ya en büyük desteği sağlayanlar arasında Galaxy, Pantera, Three Arrows Capital ve Arca vardı. Yine de Terra’nın çok erken dönemlerinde gelişimine destek veren başka şirketler de bulunuyor. Bunlar arasında en dikkat çekenler Binance Labs, Coinbase Ventures, Blockchain.com ve Huobi.

Sonuç itibariyle onlarca milyon dolarlık piyasa değerine sahip Terra, LUNA ve UST ekosistemi şu an sadece birkaç kuruş ediyor. Bu projeye yatırım yapanların kayıpları tam olarak hesaplanamasa da çok büyük olduğu ortada. Yine de bu çöküşün kripto para alanının itibarına gelecekte ne kadar zarar vereceğini kestirmek zor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.