1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Telegram gundem: GRAM tokenden getiri beklemeyin

Telegram gundem: GRAM tokenden getiri beklemeyin

Telegram gundem: GRAM tokenden getiri beklemeyin
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

GRAM tokenden getiri beklemeyin. Bu yönde bir uyarı bu tokenleri çıkaran Telegram’dan geldi. SEC bu tokenleri tahvil olarak görüyor.


GRAM tokenden getiri beklemeyin

Pavel Durov önderliğindeki gizlilik odaklı anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, kendi blockchain ağını geliştiriyor. Ağın ismi ise Telegram Network (TON). TON ağının kendi yerel altcoini var ve ona da Gram (GRAM) ismi verilmiş. Telegram şimdi de halka açık bir şekilde yaptığı duyuruda Gram tokenin bir tahvil olmadığını bildirdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tam tersini iddia ediyor.

Telegram ayrıca birkaç milyar dolarlık initial coin offering (ICO) katılımcılarına aldıkları tokenler üzerinden kazanç elde edemeyeceklerini bildiriyor. Tokenler ise henüz piyasaya sürülmedi.

Tıpkı Facebook’un Libra projesi gibi Telegram’ın da kripto parası ve blockchain hevesi, SEC’in engeli ile karşılaştı. SEC, Telegram’ın yasa dışı ICO satışı düzenlemek ve bununla da 2017 yılında kayıt altına alınmamış, yani SEC’in izni olmadan kitlelere tahvil satışı yapmakla suçluyor.

İlgili – Telegram 1.7 milyar doların hesabını vermeyi reddediyor

Bu son gelişme ile Telegram açık bir şekilde ICO katılımcılarının Gram token üzerinden para kazanamayacaklarını söylüyor. Ona göre bu tokenler diğer geleneksel paralar gibi global ticareti gerçekleştirmek ve günlük işlemleri daha hızlı yapmak için geliştirildi.

Bu çerçevede, Telegram ekibi daha önce de defalarda tahvillerden farklı olarak, kendi tokenleri ile yatırımcılara finansal bir getiri ya da faiz sözü vermediklerini bildiriyor. Onlara göre gram sadece bir alış veriş aracı ve bundan dolayı da Gram sahipleri bu altcoini ellerinde tutarak zengin olamazlar.

Telegram şöyle diyor: “Gram satın almanıza veya elde tutmanıza bağlı olarak herhangi bir kâr beklememelisiniz ve Telegram kâr elde edeceğinize dair hiçbir söz vermiyor. Gramlar, TON ekosistemindeki kullanıcılar arasında bir değişim aracı olarak hareket edecek şekilde tasarlandı. Gramlar yatırım ürünü değildir ve Gramların satın alınması, satışı veya elde tutulmasıyla ilgili gelecekteki kar veya kazanç beklentisi olmamalı.”

İlgili – SEC Telegram Gram tokeninin tahvil olduğu konusunda ısrarcı

TON Blockchain Telegram’dan bağımsız

Açılamada başka neler deniliyor? Telegram takımı ayrıca Gram tokenlerin henüz basılmadığını da bildiriyor. Çünkü bu tokenleri basacak olan TON blockchain henüz yapım aşamasında ve beta testleri gerçekleştiriliyor. Gram almak isteyenler ise ancak blockchain ağı faaliyete başladığında bunu yapabilir.

Telegram ayrıca TON blockchain başladığında tamamen üçüncü taraf geliştiricilerden oluşan merkezsiz bir topluluk tarafından işletileceğini de söylüyor. Bu üçüncü taraf aynı zamanda TON ağında merkezsiz uygulamaların (dApps) geliştirilmesinden ve akıllı sözleşmelerin oluşturulmasından da sorumlu olacak. Ayrıca platformu yönetme ve doğrulama işi de onlara ait olacak.

Kaynak