1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin Aristotales’in “İyi Para” tanımına uyuyor mu?

Bitcoin Aristotales’in “İyi Para” tanımına uyuyor mu?

Bitcoin Aristotales’in “İyi Para” tanımına uyuyor mu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Geçtiğimiz günlerde Old Mutual Gold & Silver Funu Bitcoin’e yatırım yapacaklarını açıkladılar. Keiser’in buna yorumu ise: “Partiye biraz geç kaldınız!”


 

 

Old Mutual Gold & Silver fonu başkanı Ned Naylor-Leyland Bitcoin alımı konusunda temkinli davranıyordu. Yatırımlarının çoğunu kıymetli metallerde kullanan fon, yaptığı son açıklamayla portföyünün %5’ini Bitcoin’e yatırmaya karar verdiğini belirtti.

The Keiser Report’un son bölümünde konuşan Max Keiser;

Ned, Bitcoin’in fiyatı bu kadar yükselmeden verdiğim tavsiyeleri dinlemeliydi. Bitcoin hakkında kendisiyle defalarca konuştuk. Her zaman isteksiz ve tereddütlü yaklaştı. Bitcoin’in altın gibi değerli olduğunu kabul etmedi. Şimdi ise Ned, Bitcoin’in altın gibi tasarlandığını ve yatırım yapacaklarını söylüyor.

Keiser, kurumsal yatırımcıların kripto para hakkındaki görüşlerini çok geç olmadan değiştireceklerine inanıyor ve ekliyor; “Artık kripto fonlar, altın fonların yerini alıyor. Ned bunun daha yeni farkına varıyor, diğer tüm yatırımcılarda bunu fark edecek. Garanti veriyorum, bu olacak.”

Bitcoin Musa Gibi..

Hareketli ve karizmatik mizahıyla bilinen Keiser, Bitcoin’in, altını Wall Street’teki yerinden edeceğine inanıyor ve şuanda Wall Street’te olan kısa satışlar ve manipülasyondan bahsediyor; “Bitcoin, Wall Street’teki kısa satışların ve finansal manipülasyonların kalıbını kırarak altına yardım ediyor.” Keiser bunun altın fiyatlarında artışa neden olabileceğine inanıyor;

Altın fiyatını düşüren herşeyi yok edeceğiz. Bitcoin türev piyasaları denizini ayıran Musa gibi. Bitcoin sayesinde altın fiyatı ons başına iki ya da üç bin dolara ulaşacaktır.

 

Bitcoin Aristotales’in “İyi Para” Tanımına Uyuyor

Bloomberg tarafından aktarılan, Naylor Leyland’ın “Bitcoin dünyayı sağlam paraya yönlendiriyor.” söylemi; Keiser’ı Aristo’nun para tanımına götürdü. Yunan filozof paranın dört kritiği karşılaması gerektiğini söyler. Para eskimez, taşınabilir, bölünebilir ve içsel değere sahip olmalıdır. Keiser, altın gibi Bitcoin’in de bu özellikleri taşıdığına inanıyor:

Kıtlık durumu insanların rahatsız olduğu bir durumdur. Dijital bir varlığın nasıl kıt olabileceğini insanlar anlamıyorlar. İnsan zekasıda burada işin içine giriyor. Bitcoin, tarihte dijital kıtlığın sağlanabildiği ve paranın tüm özelliklerinin toplandığı ilk protokol.

Etiketler: