1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Swift’in muhteşem kripto para planı!

Swift’in muhteşem kripto para planı!

Swift’in muhteşem kripto para planı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uluslararası fon transferleri yüksek oranda Swift üzerinden gerçekleştiriliyor. Swift’in 2022 yılının ilk çeyreği için planladığı kripto para açılımı ve ayrıntılar haberimizde.


Swift’in muhteşem kripto para planı!

Kripto paraların finansal piyasalara getirdiği en önemli yenilik uluslararası fon transferlerini hızlı, güvenli ve ucuza gerçekleştirmesi oldu. Ripple, Stellar ve Tron başta olmak üzere birçok kripto para uluslararası fon transferlerine aracılık ediyor. Sadece SMS atma kolaylığında milyonlarca-milyarlarca dolar değerinde fon transferi gerçekleştirilebiliyor.

Kripto paraların getirdiği yenilik özellikle Swift, Western Union ve Money Gram gibi markaları ciddi biçimde zorladı. Swift ilk önce bu yeni teknolojiyi reddetti. Çok uzak değil 2020’de Swift, kripto paraların illegal kullanımına dikkat çekerek bu yeni teknolojiyi eleştiriyordu.

Aynı Swift, 2022 yılının ilk çeyreğinde muhteşem bir kripto para açılımına hazırlanıyor. Swift, Clearstream, Northern Trust, SETL ve diğer firmalar finansal varlık tokenizasyonu yapan bir platform kurmayı planlıyor.

Tokenizasyon sayesinde finansal varlıklar, kripto paralar gibi sanal varlıklar haline getirilecek. Bu sayede finansal varlıklar blockchain sisteminde işlem görebilecek.

Swift’in Aralık 2021 raporunda kripto paralar, tokenize varlıklar ve stabil coin’ler 2027 yılında 24 trilyon dolara kadar çıkacağını belirtiyor. 2021’de kripto para piyasaları en fazla 3 trilyon doları görebildi. Aşağıdaki grafikte kripto para piyasalarının toplam değerindeki değişimi görüyoruz.

swift Swift’in muhteşem kripto para planı!

Tokenize varlıklar sayesinde finansal farklıklar daha düşük fraksiyonlara indirgenebiliyor. Böylece tokenizasyon sayesinde finansal varlıkların likiditesinin arttırması hedefleniyor.

Örneğin tokenize edilmiş Apple ve Google gibi şirketlerin hisse senetleri sadece New York Borsasında talep görmeyecek ve küresel çapta talep oluşabilecek.

Bazı ekonomik varlıkların likiditesi oldukça düşük. Örnek olarak emlake dayalı varlıkları verebiliriz. Neyse ki emlake dayalı varlıklar tokenize edilerek hem daha düşük fraksiyonlarda finansal varlık üretilmiş olacak hem de likiditesi olağanüstü ölçüde artmış olacak. Swift ve ortakları 2022’nin ilk çeyreğinde böyle bir platform kurmayı planlıyor.

Kaynak