1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Stellar XLM coin nedir, geleceği nasıl? Güncel XLM haber ve gelişmeler

Stellar XLM coin nedir, geleceği nasıl? Güncel XLM haber ve gelişmeler

Stellar XLM coin nedir, geleceği nasıl? Güncel XLM haber ve gelişmeler
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stellar XLM coin nedir ve nasıl çalışır? XLM coinin geleceği nasıl? Stellar coin nasıl alınır? Stellar Lumens hakkında merak edilen birçok sorunun cevabını bu yazıda bulacaksınız.


Stellar XLM coin nedir, geleceği nasıl? XLM nereden ve nasıl alınır?

Stellar XLM coin farklı para birimleri arasında hızlı sınır ötesi işlemlerin gerçekleşmesine imkan veren, merkeziyetsiz bir ödeme protokolü olarak tanımlanabilir. 

Stellar XLM, sınır ötesi para işlemlerinin çok hızlı gerçekleşmesini sağlayan bir ödeme protokolü. Diğer kripto paralar gibi blockchain teknolojisi ile çalışır.  Stellar XLM Lumens adlı dijital para ile işlem görür. XLM, Stellar ağını ve tüm işlemlerini gerçekleştirir. Tıpkı ETH’nin Ethereum ağındaki işlevi gibi.

Stellar XLM kimin?

Stellar XLM, Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından 2014 yılında kuruldu. Her iki kurucu da Stellar XLM Lumens’i kurdukları sırada Ripple’da çalışıyordu. Ancak daha sonra Ripple’dan ayrılarak kendi projelerini başlattılar.

stellar xlm

XLM coin  daha sonra Stellar tarafından desteklenen bağımsız bir proje olarak  yaratıldı. Stellar XLM şu anda Stellar Vakfı tarafından geliştiriliyor. Stellar XLM aslında bir kripto paradan çok daha fazlası diyebiliriz. Stellar projesi platform üzerinde bir takım farklı hizmetler de düzenledi. Token arzı, merkeziyetsiz borsa gibi hizmetler sunuyor.

Coin ayrıca Horizon API da sağlıyor. Horizon API, yeni uygulamalar için Stellar teknolojisini kullanmayı gerektiren bir çözüm. Coinin geniş teknolojik fonksiyonları hem Stellar’ın fiyat tahminleri ve hem de uygulama fırsatlarını daha da iyileştirmesini sağlıyor.

Aşağıdaki grafikte XLM fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. 

Stellar XLM coin nedir, geleceği nasıl? Güncel XLM haber ve gelişmeler

Stellar XLM fiyat grafiği 2015 – 2023 Kaynak: CoinMarketCap

İlgili – Güncel XLM fiyat tahmini: XLM coin geleceği ve beklentisi 2022-2025

Stellar XLM kullanım amacı nedir?

Stellar ağı blockchain tabanlı dağıtık deftere ağıdır ve bankaları, ödeme sistemlerini ve insanları düşük maliyetle birbirine bağlar. Her tür değerin düşük ücretle değiş tokuşuna imkan verir.

XLM Lumen’in üretim amacı da ağ üzerinde özel bir işlev yerine getirmek. Tasarım yapısı ile Stellar her hesabın daima küçük miktarda Lumens tutmasını zorunlu kılıyor.

Neden Stellar XLM Lumensi zorunlu kılıyor?

XLM Lumen zorunluluğu Stellar’ın defter sisteminin temel tasarımından kaynaklanıyor. Kullanımı çok kolay olan defter nominal bir engel veya maliyet olmadan, spam veya boş şeylerle doldurulabiliyor veya bir tür keyfi veri tabanı sistemi olarak kullanılabiliyor. Bu tür kullanımlar hızlı ve verimli bir ödeme sistemi olarak, Stellar’ın temelindeki asıl amacın önüne geçiyor. Bunu çözmek amacıyla, caydırıcı maliyetler olarak her hesaba asgari bir bakiye ve işlem başına çok küçük bir ücret uygulanmasına karar verildi.

Bir hesapta şu anda, minimum bakiye 1 Lumen ve minimum işlem başına ücret 0.00001 Lumen. Bu miktarlar Stellar’ı geniş çapta ulaşılabilir tutacak kadar küçük, ancak büyük ölçekli kötü davranışları caydıracak kadar da büyük.

Stellar XLM dijital para için evrensel bir sistem olduğundan, insanların bu maliyetleri dolar, peso, yuan veya başka bir şeyle ödemelerine  istemediler. Eğer Stellar XLM dolar kullansaydı, ağ fiyatları Amerikalılar için sabit kalacaktı, ancak herkes için farklı olacaktı. Böylece, internetin açıklığını kucaklayan ve ekonomik ve politik faktörlerden bağımsız olan, dijital bir varlık oluşturmak istediler.

Bu yüzden, ağa sadece parasal gereksinimlere yönelik kendi para birimini verdiler. Bu para birimi “Lumen”.  Şu an 4.3 milyon Lumen hesabı var ve her biri minimum bakiye gereksinimlerini karşılamak ve işlem ücretleri ödemek için Lumen kullanıyor.

Bir ağ tokenine sahip olmanın en cazip tarafı da, herkes Lumen’e sahip olduğu ve Lumen’e ihtiyacı olduğu için, paranın kullanıcılar arasındaki hareketini kolaylaştırması.

Stellar XLM Lumens arzı ne kadar?

Diğer blockchainlerin tokenlerinden farklı olarak, Stellar’da madencilik yapılmıyor veya ödüllendirilme olmuyor. Bunun yerine, Stellar XLM ağı ilk yayına başladığında 100 milyar lumen baştan üretildi ve Stellar’ın varlığının ilk 5 yılı boyunca, lumen arzı da tasarım gereği yılda % 1 arttı. Bu enflasyon mekanizması Ekim 2019’da topluluk oylarıyla sona erdi. Kasım 2019’da toplam lumen arzı azaldı. Şimdi toplamda yaklaşık 50 milyar lümen var ve daha fazla lumen oluşmayacak. Yaklaşık 24.2 milyar lumen açık piyasada var ve Stellar Geliştirme Vakfı, Stellar’ı geliştirmek ve tanıtmak için diğer 26 milyar kadarını da elinde bulunduruyor.

Bu lümenler önümüzdeki birkaç yıl içinde açık pazarlarına girecek. Var olan tüm lumenler için tam bir hesap yapmak isteyen herkes, büyük lümen metriklerinin ayrıntılı açıklamaları ve Stellar API’larını kullanarak sıfırdan tedarik ayrıntılarının nasıl hesaplanacağıyla ilgili talimatları öğrenmek için Stellar XLM Lumens ana sayfasındaki  Lumen Muhasebe kılavuzunu ziyaret edebilirler.

Stellar XLM Lumens kullanım alanlarından bazıları:
İşletmeler ve özel kişilikler arasında mikro ödemeler
Havale gönderme
Finansal hizmetlere mobil erişim
İşlem güvenliğinin iyileştirilmesi
Otomatik para değişimi

Stellar XLM halihazırda zaten Deloitte, Parkway Projeleri ve bazı diğer projelerde kullanılıyor. Coinin girişimcilik dostu yapısı XLM ile ilgili olumlu yaklaşımların daha da artacağına bir işaret.

stellar xlm

Stellar XLM coin nasıl alınır?

Stellar’ı kullanmak için lumenlere ihtiyacınız var. Birçok borsada satılıyorlar ve doğrudan Stellar ağında da ticarete açıklar. ABD’de Coinbase ve Kraken, lumenleri dolarla satan için iki seçenek. ABD dışında Binance’in yoğun bir lumen pazarı var. Yerel lumen borsası olan, Lobstr, lumenleri doğrudan ağdan satın almanıza izin veriyor. Daha fazla seçenek için daha geniş çaplı lümen listeleyen borsa listesi burada. Dijital para birimlerinin volatil olabileceğini ve bunları satın almanın riskli olabileceğini unutmayın. Lumenler Stellar ağında her zaman işe yararken, fiat para birimi cinsinden lumenlerin fiyatı değişebilir ve önemli bir değer kaybedebilirsiniz. Lumen tutmak ve ödemeler ve eşler arası gönderiler gibi ağ özelliklerine kolay erişim için, Stellar cüzdan listesinden bir donanım veya dijital cüzdan öneririz.

Stellar XLM coin nasıl çalışır?

Stellar ağında gerçekleşen işlemler, dünya çapındaki herkesin erişebileceği paylaşılan, dağıtık, halka açık bir deftere eklenir. Stellar, işlemlerde bu kadar hızlı ve doğru bir konsensüse varmak için kendine ait benzersiz konsensüs yöntemini kullanıyor.

Neredeyse diğer tüm kripto para projeleri gibi Stellar’ın da sırtını yasladığı ana prensip: Merkeziyetsizlik, Stellar ağı Dünya çapına dağılmış olan, bireyler ve kurumlar tarafından birbirinden bağımsız olarak işletilen serverlar üzerinde çalışır. Bu serverlar, ağı oluşturan ve tüm işlemlerin kaydedildiği dağıtık defter teknolojisini ayakta tutar.

Fiiliyatta Stellar Lumens, bildiğimiz PayPal ağının daha esnek modeli şeklinde düşünülebilir. Stellar ağını kullanmak için yapmanız gereken elinizdeki sermayeyi Stellar ağında tanımlanmış olan hesaplara transfer etmek. Geleneksel bankacılık veya PayPal ağına benzer biçimde bu hesap sermayenizi tutar ve aktarmanıza yardımcı olur.

stellar hesabi

Elinizdeki fiat para birimleri Stellar’ın yerel coini olan XLM coine dönüştürüldükten sonra sistemin tüm işlevselliği kullanılabilir hale gelir. Elizinde XLM coin varsa artık hiçbir aracı kuruma gerek kalmadan doğrudan sermaye transferi yapabilir hale gelirsiniz. Bankalar veya PayPal gibi onaylayıcı kurumlara gerek kalmaz. Bu sistemin geleneksel bankacılıktan bir diğer üstün yanı da; sınır-ötesi transferin, aynı şehirde yaşadığınız arkadaşınıza yapacağınız transferden farksız oluşudur.

stellar gonderimi

Stellar’ın konsensüs yöntemi nasıl çalışır?

Stellar’ın konsensüs yöntemi, ağdaki herkesin birkaç saniye içinde işlem geçerliliği konusunda anlaşmaya varmasıyla hızlı ve ucuz işlemlere imkan tanıyor. Küresel deftere Stellar işlemlerini eklemeye yardımcı olan her katılımcı (düğüm yada nod olarak adlandırılır), kabul ettiği diğer güvenilir katılımcılardan oluşan kendi mini ağını seçiyor. Bu mini ağlar (çekirdek dilimleri olarak adlandırılır) çakıştığı sürece, Stellar ağı hangi işlemlerin geçerli olduğu konusunda anlaşmaya varabilir ve deftere çok hızlı bir şekilde eklenebilir.

stellar xlm

 

Stellar XLM coinin değeri nereden geliyor?

Stellar XLM para birimleri ve tokenler arasında, kullanışlı ve değerli, çünkü saniyede binlerce işleme ev sahipliği yapabilen küresel bir işlem ağıdır. Kripto para birimleri ve / veya fiat para birimleri arasında işlem yapmak uzun ve pahalı bir süreç olabilir; Stellar alışverişi hızlı ve ucuz hale getiriyor. Blockchain.com cüzdanında desteklenen bir varlık olan XLM, işlem ücretlerini ödemek ve Stellar ağındaki hesapları korumak için kullanılıyor.

stellar xlm

Stellar XLM iyi bir yatırım mı?

Stellar XLM Lumens piyasa değeri açısından ilk 20 kripto para arasındadır. Piyasa analistlerine göre iyi bir yatırımdır.

Stellar XLM Coin geleceği var mı?

Kripto piyasası çok hızlı değişen bir piyasa o nedenle her zaman bir tahmin yapmak çok zor. CoinSiwtch sitesine göre gelecek beş yılda büyüme potansiyeli gösteren coinlerin başında geliyor Stellar. Ama bir başak site ise önümüzdeki yıllar için çok fazla bir beklentiye girmememizi öneriyor Stellar için. Ancak korona virüs sonrası dünyanın dijital paralara yaklaşımını değerlendirdiğimizde, Stellar XLM coinin geleceği çok parlak olabilir.

Stellar XLM ne durumda?

Steller Lumens bir stabail coindir. IBM ve JP Morgan halihazırda stellar XLM kullanmaktadır,çünkü blockchain teknolojisi ile para göndermenin ne kadar hızlı ve ucuz olduğunu fark etmişlerdi

 

stellar xlm

 

Stellar XLM coin ne işe yarar?

Stellar ekibinin amacı blockchain teknolojisinin sağladığı nimetlerden faydalanarak daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir sermaye aktarım altyapısı kurmak. Hasılı; Stellar, Dünya çapında hizmet verme gayesi ile tüm bireyleri etrafında toplayabileceği bir ağ kurmak için yola çıkmış bir kripto para projesi.

Stellar XLM coin fiyatı yükselecek mi?

Şu bir gerçek ki Stellar ARGE harcamalarına önemli fon ayırıyor. Stellar tarafında alınan yeni blok alımları sonrası Stellar kurumların varlıklarını düzenleme, takas etme ve yönetme için uçtan uca bir çözüm oluşturmalarını sağlayan interstellar teknolojisini kullanıyor. Özellikle kripto piyasada rekabet halinde olduğu bilinen Ripple için sorun teşkil edebileceği gibi bu husus Ethereum’un da durumunu zora sokabilir. interstellar ağı Stellar ekosistemine ICO yoğunluğunu açmak için kurulmuş bir firma olan TokenSoft’un katılımını duyurduğu bir zaman diliminde geliyor.

XLM için gelişimine dayanak oluşturan bazı temel noktaları şöyle özetleyebiliriz:

  • Ripple kurucularının liderliğinde mükemmel bir proje ekibi var.
  • IBM, Mikrosoft, Wirex gibi şirketler ile gerçekleşen ortaklık
  • Mevcut fiyatı yılın başından bu yana Bitcoin fiyatının büyümesi ile kıyaslandığı zaman değerinin altında bir görüntü ortaya koyuyor.

Özetle, 3-5 yıla kadar Stellar XLM lumens değer olarak artacak,2025 yılında 3-5 doları bulabilir.

Stellar ekibi

Stellar’ın başında Jed McCaleb var. McCaleb’i Ripple’dan da tanıyoruz. Kendisi Ripple’ın kurucularından. Yaşadığı bir takım anlaşmazlıklar sonucu Ripple’dan ayrıldı ve Ripple’ın küçük kardeşi de denilen Stellar’ı kurdu. Kendisi aynı zamanda ilk Bitcoin borsası olan Mt. Gox’un da kurucusudur. Mt. Gox her ne kadar artık yaşadığı büyük hack saldırısı ile anılsa da borsanın içi boşaltıldığında McCaleb çoktan borsayı elden çıkarmıştı.

stellar jed mccaleb

Ripple’dan ayrıldıktan sonra McCaleb kendi şirketi olan Stellar’ı kurdu. Stellar kısa süre içerisinde kripto para yatırımcılarının dikkatini çekti. Stellar Coin, CoinMarketCap sıralamasında Top 30’un devamlı üyelerinden.

Kaynak