1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. SUSHI token yüzde 70, UNI token yüzde 30

SUSHI token yüzde 70, UNI token yüzde 30

SUSHI token yüzde 70, UNI token yüzde 30
0
“sportsbet”

SushiSwap ve Uniswap ikisi de merkezsiz finans (DeFi) borsaları. Ancak öyle görünüyor ki yatırımcılar her iki borsayı ve onların yerel tokenleri SUSHI ve UNI tokenleri farklı amaçlarla kullanıyorlar. Bir veride SUSHI yüzde 70 ile UNI’yi resmen gölgede bıraktı.


SUSHI token UNI tokeni gölgede bıraktı

SushiSwap’in SUSHI tokeni Uniswap’in UNI tokeninden daha fazla on-chain değer taşıyor. İkisi de ilk ona giren DeFi borsa protokolleri. Bu durumda bu ikisi arasındaki rekabetle ilgili bir dizi soru ortaya çıkıyor.

SUSHI ve UNI tokenlerin taşıdığı toplam değerde bu ikisinin payına baktığımızda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Toplam taşınan değerin yüzde 70’inden SUSHI, yüzde 30’dan ise UNI token sorumlu.

koinmedya_telegram
SUSHI token yüzde 70, UNI token yüzde 30

UNI (yeşil) vs. SUSHI (kırmızı) ABD Doları olarak değer taşıma grafiği Kaynak: Coin Metrics

Tabii bu iki platformun hakimiyetini ölçmede daha fazlı verileri de var. Eğer her bir borsanın işlem hacmine bakarsak, Uniswap’in işlem hacmi SushiSwap’ten daha fazla. Uniswap’in günlük işlem hacmi 346 milyon dolar. Bu değer SushiSwap’te sadece 45 milyon dolar civarında.

Yatırımcılar Uniswap’i bir kripto borsası olarak kullanıyor. Ancak değer taşımada SushiSwap’in yerel tokeni SUSHI daha çok tercih ediliyor. Buradaki fark da dikkate alınması gereken önemli bir durum.

koinmedya_brave

Likidite madenciliği önemli

SUSHI token daha fazla değer taşıyor. Çünkü SushiSwap likidite madenciliği için daha fazla destek sağlıyor. Bu süreçte ise token sahipleri platformun yerel tokenini kazanıyor.

Uniswap 18 Eylül ve 17 Kasım arasında 20 milyon UNI dağıtmıştı. Ancak bu özelliğini devam ettirip ettirmeyeceği belirsiz.

SushiSwap ise hala tüm havuzlarda likidite madenciliği sunuyor. Bir sağlayıcı 1,000 dolarlık getiri karşısında 0.25 ile 1.167 SUSHI kazanabiliyor.

Kaynak

Sushiswap’te neler yaşanmıştı?

Sushiswap geçişini başarıyla gerçekleştirdi. Artık kendi merkezsiz platformuna geçiş yapan bu topluluk yönetimindeki otomatik piyasa yapıcı (automated market maker – AMM), yeni liderlerini belirledi. Projenin fonlarını kontrol eden dokuz multisig (çok imzalı) cüzdan imzacıları, SushiSwap’in tam merkezsiz yapıya geçişini yönetecek.

Sushiswap geçişi

Blockchain topluluğu son günlerde yeni bir merkezsiz finans (DeFi) projesini tartışıyordu. Bu proje, bir Uniswap forku olan SushiSwap. Ancak öyle görünüyor ki ömrünün ilk aşaması çok kısa oldu. Çünkü proje, 9 Eylül’de resmi olarak kendi merkezsiz borsa platformuna geçişini tamamladı.

SushiSwap’in yeni yöneticisi Sam Bankman-Fried, Sushiswap geçişinin tamamlandığı Twitter üzerinden duyurdu. Geçişin tamamlanmasından birkaç saat önce, Bankman-Fried Twitter’da geçiş için planlar hazırladı, ardından gün boyunca test ve token geçişlerini içeren güncellemeleri yayınladı.

SushiSwap yaklaşık iki hafta önce merkezsiz borsa Uniswap’in bir forku olarak piyasaya çıkmıştı. İlk birkaç günde Uniswap’te kilitli değerlerin yüzde 77’ine sahipti.

Aslında şunu belirtebiliriz. Bu proje hızlı bir başlangıç yaptı ve kripto topluluğundan yoğun ilgili gördü. Çünkü Uniswap’ten farklı olarak kullanıcılarına yönetim tokeni olan Sushi (SUSHI) ödülleri veriyordu. Ancak kısa sürede farklı bir olayla gündeme geldi. Çünkü projenin lider geliştiricisi Chef Nomi (takma bir ad, gerçek kimliği bilinmiyor) elindeki varlıkları (Sushi token) satarak projeyi terk etti. Chef Nomi’nin ayrıca 27 milyon dolarlık geliştirici fonunu kontrol ettiği de ifade ediliyordu.

Gerçekten de Chef Nomi’nin yüklü miktarda fonla projeden ayrıldığı ortaya çıktı. Tabii ardından Twitter üzerinden yapılan tartışmalar ve görüşmeler sonucu projenin kontrolünü FTX borsası CEO’su Bankman-Fried’e devretti. Bankman-Fried ise topluluğa sorarak projenin merkezsiz yapısının devam edeceği gerekli geçişleri yapmaya başladı.

Öyle görünüyor ki geçişler başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Artık kendi merkezsiz platformuna geçiş yapan bu topluluk yönetimindeki otomatik piyasa yapıcı olan SushiSwap, yeni liderlerini de belirledi. Projenin fonlarını kontrol eden dokuz multisig (çok imzalı) cüzdan imzacıları, SushiSwap’in tam merkezsiz yapıya geçişini yönetecek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: