1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. SushiSwap gündem: SushiSwap başarılı geçiş

SushiSwap gündem: SushiSwap başarılı geçiş

SushiSwap gündem: SushiSwap başarılı geçiş
0

Sushiswap geçişini başarıyla gerçekleştirdi. Artık kendi merkezsiz platformuna geçiş yapan bu topluluk yönetimindeki otomatik piyasa yapıcı (automated market maker – AMM), yeni liderlerini belirledi. Projenin fonlarını kontrol eden dokuz multisig (çok imzalı) cüzdan imzacıları, SushiSwap’in tam merkezsiz yapıya geçişini yönetecek.


Sushiswap geçişini başarıyla gerçekleştirdi – Bundan sonra ne olacak?

Blockchain topluluğu son günlerde yeni bir merkezsiz finans (DeFi) projesini tartışıyordu. Bu proje, bir Uniswap forku olan SushiSwap. Ancak öyle görünüyor ki ömrünün ilk aşaması çok kısa oldu. Çünkü proje, 9 Eylül’de resmi olarak kendi merkezsiz borsa platformuna geçişini tamamladı.

SushiSwap’in yeni yöneticisi Sam Bankman-Fried, Sushiswap geçişinin tamamlandığı Twitter üzerinden duyurdu. Geçişin tamamlanmasından birkaç saat önce, Bankman-Fried Twitter’da geçiş için planlar hazırladı, ardından gün boyunca test ve token geçişlerini içeren güncellemeleri yayınladı.

İlgili – Sushi coin olayında tam olarak neler oldu?

koinmedya_brave

SushiSwap yaklaşık iki hafta önce merkezsiz borsa Uniswap’in bir forku olarak piyasaya çıkmıştı. İlk birkaç günde Uniswap’te kilitli değerlerin yüzde 77’ine sahipti.

Aslında şunu belirtebiliriz. Bu proje hızlı bir başlangıç yaptı ve kripto topluluğundan yoğun ilgili gördü. Çünkü Uniswap’ten farklı olarak kullanıcılarına yönetim tokeni olan Sushi (SUSHI) ödülleri veriyordu. Ancak kısa sürede farklı bir olayla gündeme geldi. Çünkü projenin lider geliştiricisi Chef Nomi (takma bir ad, gerçek kimliği bilinmiyor) elindeki varlıkları (Sushi token) satarak projeyi terk etti. Chef Nomi’nin ayrıca 27 milyon dolarlık geliştirici fonunu kontrol ettiği de ifade ediliyordu.

Gerçekten de Chef Nomi’nin yüklü miktarda fonla projeden ayrıldığı ortaya çıktı. Tabii ardından Twitter üzerinden yapılan tartışmalar ve görüşmeler sonucu projenin kontrolünü FTX borsası CEO’su Bankman-Fried’e devretti. Bankman-Fried ise topluluğa sorarak projenin merkezsiz yapısının devam edeceği gerekli geçişleri yapmaya başladı.

Bankman-Fried’in yaptıklarının ayrıntısı: FTX CEO’sundan Sushiswap geçişi hakkında ilk resmi açıklama geldi

Öyle görünüyor ki geçişler başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Artık kendi merkezsiz platformuna geçiş yapan bu topluluk yönetimindeki otomatik piyasa yapıcı olan SushiSwap, yeni liderlerini de belirledi. Projenin fonlarını kontrol eden dokuz multisig (çok imzalı) cüzdan imzacıları, SushiSwap’in tam merkezsiz yapıya geçişini yönetecek.

Kaynak

Etiketler: