1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Stabil coin’ler ve merkez bankaları savaşı yaşanır mı?

Stabil coin’ler ve merkez bankaları savaşı yaşanır mı?

Stabil coin’ler ve merkez bankaları savaşı yaşanır mı?
0
“sportsbet”

Çin’in kendi kripto parasını çıkarması ve yükselen stabil coin’ler piyasası, stabil coin’ler ile merkez bankaları arasında potansiyel bir çatışmacı ortam yaratıyor.


Stabil coin’ler ve merkez bankaları çatışması

Ünlü Alman düşünür Hegel’e atfedilen bir kavram var: Zeitgeist (Zamanın ruhu). Blockchain ve kripto paralar konusunda zamanın ruhuna aykırı davranılamıyor. Çin yönetimi ilk önce Bitcoin ve kripto paralara karşı yasaklayıcı bir tutum sergiliyordu. Sonra Facebook’un Libra isimli stabil coin projesini dünya kamuoyuna duyurması, ülkelerin kripto para ve blockchain karşısındaki tutumlarını gözden geçirmelerine yol açtı. Libra, bu noktada tam bir oyun değiştirici rol üstleniyor. Sonuçta Çin yönetimi, bu yeni teknolojiye karşı tutumunu değiştirmek zorunda kaldı. Yasaklayıcı bir politikadan ziyade ben de varım diyor. Çin merkez bankası, Libra’nın stabil coin’inin karşına yeni bir stabil coin’le değil dijitalleştirilmiş ve blockchain teknolojisi ile güçlendirilmiş yeni bir yuan’la çıkmaya hazırlanıyor. Yani Çin Merkez Bankası, kendi ulusal kripto parasını üretiyor.

koinmedya_telegram

Lütfen Bkz: Çin’den kripto para çalışmalarını destekleyen serbest ticaret bölgesi

Libra, değerini bir grup fiat paraya sabitleyen bir stabil coin. Yani Facebook’un stabil coin’inin değeri dolar, euro, sterlin ve yen’den oluşan bir sepete bağlı. Facebook’ın 2.5 milyarlık kullanıcı kitlesi, Libra’nın da potansiyel kullanıcısı haline geliyor. Kısaca Libra’nın küresel bir para birimi olma ihtimali var. Aslında bir grup fiat paradan oluşan sepet fikri, Facebook’a ait değil. Bu fikri ilk olarak Uluslararası Para Fonu (IMF) geliştirdi. IMF’in para birimi olarak bilinen SDR (special drawing right: özel çekme hakkı) değerini yukarıda belirtilen para birimlerine sabitlemektedir. Çin ise Libra’nın doların hakimiyetini arttıracağını düşünüyor. Belki de bu yüzden yuan’ı dijitalleştirme kararı verdiler. Burada Çin merkezli stabil coin’inin üretilmesi kararından ziyade direkt yuan’nın dijitalleştirilmesi ise Çin ticaret politikalarından kaynaklanıyor: Değersiz yuan ve dış ticaret fazlası.

Lütfen Bkz: Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırmak için üretilen proje mi? Çin Merkez Bankası Başkanı açıklıyor

koinmedya_brave

Şimdilik Çin’in dijital yuan’ı ile Libra arasında potansiyel bir çalışma gözleniyor. Gelecekte bu çatışma stabil coin’ler ile merkez bankaları kripto paraları arasındaki bir çatışmaya evirilebilir. Zira muhtemelen başka ülkeler de kendi kripto paralarını çıkaracaktır ve Libra da piyasadaki tek stabil coin değildir. Burada Libra’nın konumu belirleyici olacak. Asıl sorulması gereken soru ise Libra, Facebook’a ait özel bir kripto para mı olacak yoksa FED’in müdahale ettiği yarı özel yarı kamu kontrolünde bir para birimi mi olacak?

“Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.