1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Sonunda Bitcoin itirafı yapan IMF’den bir de yeni risk uyarısı

Sonunda Bitcoin itirafı yapan IMF’den bir de yeni risk uyarısı

Sonunda Bitcoin itirafı yapan IMF’den bir de yeni risk uyarısı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

IMF, yeni raporunda Bitcoin konusunda sonunda bir itirafta bulundu. Yine de kripto paraların finansal sisteme etkileri konusunda da uyarıları var.


Sonunda Bitcoin itirafı yapan IMF’den bir de yeni risk uyarısı

Yıllarca Bitcoin ve kripto paraların önemini küçümseyen Uluslararası Para Fonu (IMF), sonunda bir itirafta bulundu. Buna göre Bitcoin dijital varlık devriminin ayrılmaz bir parçası. Ancak yine de piyasayı olumsuz etkileyebilecek birkaç potansiyel soruna da dikkat çekiyor.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

IMF’den Bitcoin ve kripto para itirafı

IMF, kurum analistleri tarafından hazırlanan ve 11 Ocak’ta yayımlanan blog yayını üzerinden kripto paralarla ilgili duruşunu açıkladı. Bu yazıda, 2009 yılında başlayan bu yeni varlık sınıfının 13 yıldan kısa bir sürede 1 trilyon doların üzerinde bir piyasaya dönüştüğüne dikkat çekiliyor. Ayrıca dünya genelinden milyonlarca kişinin de buraya yatırım yaptığı vurgulanıyor. IMF şöyle diyor:

“Analistlerimiz artık kripto varlıkları finansal sistemin dışında görmüyor. Ancak yüksek volatiliteleri ve değerlerinin iniş ve çıkışı göz önüne alındığında, özellikle yaygın kripto benimsemesi olan ülkelerde yakında finansal istikrar için risk oluşturabilir.”

kripto para

IMF’ye göre kripto paralardaki etkileyici büyümenin beklenmedik sonuçları da var. Bu da “finansal piyasalar genelinde bir salgına dönüşüyor.” IMF aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum’un Covid salgını öncesi hisse senetleri piyasasından bağımsız hareket ettiğini ve çok az ya da hiç korelasyon göstermediğini belirtiyor. Ancak 2020’de merkez bankalarının krize karşı harekete geçmesi ile kripto paralar ve hisse senetleri senkronize hareket ediyor.

İlgili – Ethereum teknik analizi: ETH fiyatında yükseliş devam eder mi?

IMF daha önce de Bitcoin ve kripto paralar konusunda uyarı içeren açıklamalar yapmıştı. Kuruma göre kripto paraların global finansal sistemi istikrarsız yapma riski var. Aynı zamanda El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesine karşı görüş dile getiren tarafın başında geliyordu.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: