Son Dakika: FED’den şok karar! Bitcoin’i ne bekliyor?

terra
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun aradan sonra ABD merkez bankası FED faiz arttırdı. 2018’den beri ilk kez arttırılan faiz oranlarının ardından Bitcoin ve gelişmekte olan piyasaları ne bekliyor?


FED 2018’den beri ilk kez faiz arttırdı! Bitcoin’i ne bekliyor?

Korona salgının etkisi ile düşük faiz yüksek likidite politikası uygulayan FED ve merkez bankaları politikalarını değiştirmeye başladı. FED ilk kıvılcımı yaktı ve 2018’den beri ilk kez faiz oranlarını arttırdığını açıkladı. FED Başkanı kameralar önüne geçti be 25 puanlık faiz artışı kararını duyurdu.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022-2025

FED’in faiz artırımı kararı öncesi 41 bin doları test eden Bitcoin, Powel’ın açıklamasının ardından 40 bin doların altına geriledi. Aşağıdaki grafikte yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin saatlik fiyatlar

Korona döneminde uygulanan düşük faiz ve bol likidite politikaları Bitcoin ve alternatif yatırım araçları lehine bir makro ekonomik ortam oluşturmuştu. Bu süreçte Bitcoin tarihi rekorlara imza attı. Korona salgının Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi ilan edildiği Mart 2020’de Bitcoin 4 bin dolar seviyesine kadar geriledi. 10 Kasım 2021’de ise Bitcoin 68 bin doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Aşağıdaki grafikte son yıllarda Bitcoin fiyatlarında yaşanan değişimi görüyoruz.

Bitcoin fiyatları


Düşük faiz yüksek likidite politikasının ardından FED’in kademe kademe faiz oranlarını arttırması hedefleniyor. Bu durumda Korona salgını sonrası Bitcoin ve alternatif yatırım araçları lehine oluşan makro ekonomik şartların bir nebze terse dönmesini bekleyebiliriz. Ancak FED ve diğer merkez bankalarının agresif bir faiz artışı gerçekleştirmesi beklenmiyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi 2022-2025

Dış borç seviyesi yüksek olan ve dış ticaret açığı veren gelişmekte olan ülkeler ise FED’in bu politika değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Son Dakika: FED’den şok karar! Bitcoin’i ne bekliyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.