1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Solana(SOL) Phemex’de Listelendi

Solana(SOL) Phemex’de Listelendi

Solana(SOL) Phemex’de Listelendi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Solana fiyatı yeni tüm zamanların en yüksek değerine (ATH) yükselirken, SOL coin ilk 10 kripto para arasına girdi. Son dönemin bu flash coini Türk kripto yatırımcılarının da ticaret yapabildiği dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Phemex’de listelendi. Şimdi Solana’yı biraz daha yakından tanıyalım ve bu inanılmaz yükselişin sırrını keşfedelim.


Solana(SOL) Phemex'de ListelendiSolana’nın kuruluşu

Solana (SOL) platformu 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kurulmuştu. Yakovenko, Solana’yı kurmadan önce Qualcomm’da çalışıyordu. Dropbox’ta da yazılım mühendisi olarak çalışan Yakovenko, sıkıştırılmış algoritmalarla çalışma deneyimine sahip.

Anatoly Yakovenko, Eric Williams ve Solana’nın CTO’su Greg Fitzgerald ile birlikte Bitcoin ve Ethereum ağlarında olan köklü sorunları çözmeyi başardılar. Şu an bu ekibe Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter, Dropbox ve daha fazla kuruluş kendi tecrübeleri ile destek veriyor.

Solana nasıl ortaya çıktı?

Mart 2020’de mainnet ile piyasaya çıkan Solana, dünyanın ilk web ölçeğinde (web-scale) blockchaini ve en hızlı ağlarından biri. Solana, 50,000 TPS (saniyede yapılan işlem sayısı) gücüne sahip bir blockchain. Bu ağın yerel tokeni SOL ve kısa süre önce yaşadığı parabolik fiyat yükselişi ile ilk 10 kripto para arasına girdi. Yıllık büyüme oranı yüzde 1,900’un üzerinde.

Web-scale, açık kaynak bir blockchain protokolü olan Solana, dünya genelinden geliştiriciler ve kurumsallara merkezsiz uygulamalar (DApps) ve pazar yerleri geliştirme desteği veriyor. Solana’nın ağı hızlı, güvenli ve sansüre dayanıklı bir yapıya sahip. Bu da kitlesel benimsenme için gerekli olan açık yapıları oluşturmaya gerekli esnekliği sağlıyor.

Yeni nesil blockchain Solana(Sol)

Solana ağı dördüncü nesil blockchain olarak biliniyor ve amacı da blockchainlerin en büyük sorunlarını çözmek. Yani, merkezsiz yapı ve güvenlikten ödünç vermeden hızlı ve ölçeklenebilir ağlar oluşturmak. Solana protokolü, sekiz temel teknoloji getiriyor ki bunlar bant genişliğine en uygun ölçeklenebilirliği sağlıyor. Sonuçta sektörün en hızlısı olarak şirket düzeyinde bir güvenlik sağlıyor.

Bu çığır açan protokolü sayesinde Solana, DApp’ler için merkezsiz bir platform sağlıyor. Sonuçta ağ sıkışması yaşanmadan, Ethereum gibi yüksek gaz ücretlerine gerek kalmadan global bir ölçekleme potansiyeline sahip. Yatırımcıların da bu projeye ilgi duyması, Solana’nın kitlesel benimsenmesinin bir göstergesi olabilir mi?

Solana(Sol) Phemex’de

Phemex, 2019 yılında kurulmuş profesyonel düzeyde bir kripto para borsasıdır. Merkezi Singapur’da bulunan Phemex, güvenilir ve emniyetli, blok zinciri odaklı bir finansal altyapıya küresel erişim sağlamayı amaçlamaktadır.

Özünde, misyonu dünya çapındaki traderları güçlendirmek olan Phemex, bu sektörde lider bir finansal hizmet sağlayıcısı olmayı öngörüyor. Kurucu Jack Tao ve diğer deneyimli Wall Street traderları ve yatırımcılar tarafından yönetiliyor.

Phemex’in kurulmasının arkasındaki ana fikir, kurucuların kripto endüstrisinde profesyonellik, güvenilirlik ve müşteri desteği eksikliğini fark etmeleriydi. Yıllar sonra, müşterileri ilk sıraya koyan güvenilir bir kripto platformu olarak ortaya çıkan Phemex, aynı zamanda kripto varlıklar için dünyanın önde gelen türev işlem platformlarından biridir ve 37’den fazla işlem çiftinin yanı sıra 34 spot işlem çifti için işlem imkanı sunar. Yüksek kaliteli coinleri listeleme ihtiyacını fark eden Phemex, Solana’yı da, SOL/USDT, 35. işlem çifti olarak seçkin listesine 20 Ağustos 2021’de ekledi.

Etiketler: