1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. SEC, FTX olayı üzerine 3 büyük borsayı incelemeye başladı

SEC, FTX olayı üzerine 3 büyük borsayı incelemeye başladı

SEC, FTX olayı üzerine 3 büyük borsayı incelemeye başladı
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Açtığı davalarla kripto para sektörünün korkulu rüyası haline gelen ABD’nin düzenleyici kurumu SEC, FTX ile ilgili yaşanan gelişmeler üzerine bu borsayı incelemeye aldı. Aynı zamanda 2 büyük borsa da soruşturuluyor.


SEC, FTX olayının patlak vermesiyle 3 büyük borsaya inceleme başlattı

The Wall Street Journal’ın sağladığı bilgilere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), FTX platformu ile ilgili soruşturma başlattı. Tabii bir de Coinbase Global ve Binance’i de inceliyor.

Kripto para borsası FTX, bu hafta ani bir çöküş yaşadı. Bu gelişme üzerine ABD’nin düzenleyici kurumu SEC ve Adalet Bakanlığı, kripto para borsası FTX’i incelemeye başladı. Bu soruşturma ile ilgili bilgileri konuyu iyi bilen ve ismi açıklanmayan bir kaynak paylaştı.

Aynı kaynağa göre, her iki ABD devlet kurumundan yetkililer yakın temasta bulundu. ABD devlet kuruluşlarından SEC, yatırımcıları koruma yasalarına göre hareket ederken, Adalet Bakanlığı ise dolandırıcılık da dahil cezai suçları soruşturuyor.

İlgili – İşte, Ripple – SEC davasının sonuçlanacağı tarih

9 Bitcoin ETF başvurusu nasıl sonuçlanacak

Öyle görünüyor ki SEC’in bu soruşturması bir süredir devam ediyor. SEC, FTX’in ABD’deki kolu olan FTX US’i araştırıyor. SEC’e göre FTX platformu ve onun ödünç ürünlerinde listelenen bazı varlıklar menkul kıymet ve ABD yasalarına göre listelenmeden ve yatırımcılara satılmadan önce SEC’te kaydedilmesi gerekiyordu. Eğer öyleyse, şirketin yönetimi ABD’nin borsaları düzenleyen yasalarını çiğnemiş oluyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce sık sık FTX gibi platformlara söz konusu ürünleri kaybettirme çağrısı yapmıştı.

Binance, FTX anlaşmasından çekildi

Öte yandan kripto para borsası Binance, FTX borsasını satın almak için başlattığı görüşmelerden çekildi ve anlaşmadan vaz geçtiğini bildirdi. Anlaşmadan çekilme kararı ise FTX’in finans durumu ve raporlarına yapılan incelemeden sonra geldi.

Binance, resmi Twitter sayfasından şöyle diyor:

“Kurumsal durumun değerlendirilmesi, yanlış kullanılan müşteri fonları ve SEC’in soruşturmasından sonra FTX’i satın almak ile ilgili kararımızdan vaz geçiyoruz.”

İlgili – Binance, FTX borsasını almaktan vaz mı geçiyor?

Kaynak

Etiketler: