1. Home
  2. Güncel Haber
  3. SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti! Şimdi ne olacak?

SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti! Şimdi ne olacak?

SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti! Şimdi ne olacak?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu sefer bir şirketin Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Bu reddin ardından Bitcoin ve kripto para piyasalarını ne bekliyor?


SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti! Şimdi ne olacak?

SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. VanEck tarafından SEC’e yapılan Bitcoin ETF başvurusu reddedildi. Reddedilen Bitcoin ETF’nin diğer ETF’lerden farkı spot bazlı olması.

SEC, geçtiğimiz ay tarihe geçen bir karar vererek future bazlı Bitcoin ETF’leri onayladı. Bu onayın etkisi ile Bitcoin fiyatlarında olağan üstü değer artışı yaşandı. Piyasa SEC’in onayından çok önce olumlu haberi fiyatlamış ve Bitcoin fiyatlarında bullish bir sezon yaşanmaktaydı. Çünkü SEC Başkanı çok önceden future bazlı ETF’lerin onaylanabileceğinin işaretini vermişti.

SEC Başkanı Bitcoin fiyatlarındaki manipülasyonu gerekçe göstererek Bitcoin ETF’lerin future bazlı olması gerektiği yönde açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaları tüyo olarak alan bazı yatırım şirketleri, başvurularını future bazlı güncellediler. VanEck ise spot bazlı ETF başvurusunda ısrar etti. Nihayetinde ısrarı hüsranla sonuçlandı.

SEC’e göre kripto para piyasaları spot bazlı Bitcoin ETF’ler için hazır değil. Piyasada hala aşırı dalgalanmalar yaşanıyor. Bitcoin yatırımcıları Chicago Emtia Borsasından Bitcoin vadeli sözleşmeler satın alarak gelecek fiyatları şimdiden sabitliyorlar. Böylece sürprizlerle karşılaşmıyorlar. SEC bu nedenle ETF’lerin future bazlı olması konusunda ısrarcı davrandı.

Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 63 bin doların üzerinde işlem görüyor. Bitcoin, 10 Kasım’da (2 gün önce) 68 bin doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

bitcoin fiyatları

Kaynak

İlgili!

Günün en çok konuşulan kavramı Bitcoin ETF’ler! Bitcoin ETF neden önemli?