Loading...
btc
BTC
-0.37%
Bitcoin
65.421,81 USDT
eth
ETH
-0.51%
Ethereum
3.139,03 USDT
bch
BCH
0.25%
Bitcoin Cash
526,98 USDT
xrp
XRP
-0.44%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-0.54%
Litecoin
79,30 USDT
bnb
BNB
-0.8%
Binance Coin
561,92 USDT
sol
SOL
-0.71%
Solana
150,19 USDT
avax
AVAX
-0.77%
Avalanche
36,99 USDT
ada
ADA
-0.44%
Cardano
0,47 USDT
dot
DOT
-0.74%
Poladot
6,81 USDT
doge
DOGE
-0.83%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-0.97%
Shiba Inu
0,00 USDT

SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti! Şimdi ne olacak?

Bitcoin ETF
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu sefer bir şirketin Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Bu reddin ardından Bitcoin ve kripto para piyasalarını ne bekliyor?


SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti! Şimdi ne olacak?

SEC bu sefer Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. VanEck tarafından SEC’e yapılan Bitcoin ETF başvurusu reddedildi. Reddedilen Bitcoin ETF’nin diğer ETF’lerden farkı spot bazlı olması.

SEC, geçtiğimiz ay tarihe geçen bir karar vererek future bazlı Bitcoin ETF’leri onayladı. Bu onayın etkisi ile Bitcoin fiyatlarında olağan üstü değer artışı yaşandı. Piyasa SEC’in onayından çok önce olumlu haberi fiyatlamış ve Bitcoin fiyatlarında bullish bir sezon yaşanmaktaydı. Çünkü SEC Başkanı çok önceden future bazlı ETF’lerin onaylanabileceğinin işaretini vermişti.

SEC Başkanı Bitcoin fiyatlarındaki manipülasyonu gerekçe göstererek Bitcoin ETF’lerin future bazlı olması gerektiği yönde açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaları tüyo olarak alan bazı yatırım şirketleri, başvurularını future bazlı güncellediler. VanEck ise spot bazlı ETF başvurusunda ısrar etti. Nihayetinde ısrarı hüsranla sonuçlandı.

SEC’e göre kripto para piyasaları spot bazlı Bitcoin ETF’ler için hazır değil. Piyasada hala aşırı dalgalanmalar yaşanıyor. Bitcoin yatırımcıları Chicago Emtia Borsasından Bitcoin vadeli sözleşmeler satın alarak gelecek fiyatları şimdiden sabitliyorlar. Böylece sürprizlerle karşılaşmıyorlar. SEC bu nedenle ETF’lerin future bazlı olması konusunda ısrarcı davrandı.

Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 63 bin doların üzerinde işlem görüyor. Bitcoin, 10 Kasım’da (2 gün önce) 68 bin doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

bitcoin fiyatları

Kaynak

İlgili!

Bitcoin ETF nedir? Fiyatlardaki düşüşü Spot Bitcoin ETF’ler önler mi?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.