1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. SEC, Bitcoin ve kripto paralar için harekete geçti

SEC, Bitcoin ve kripto paralar için harekete geçti

SEC, Bitcoin ve kripto paralar için harekete geçti
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ve kripto para piyasası için daha ciddi adımlar ve denetimlere hazırlanıyor. Bunun için kendi içinde de kritik değişimlere başladı. Yaşanan son gelişmenin ayrıntılarına bakalım.


SEC, Bitcoin ve kripto paralar için harekete geçti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dün basın bildirisi üzerinden yaptığı açıklama, Bitcoin, kripto para piyasası ve siber alan ile ilgili biriminin büyüklüğünü neredeyse iki kat artırdığını bildirdi. Artık SEC’in kripto denetleme biriminde 50 çalışan bulunuyor.

SEC aynı zamanda bu birimin ismini de değiştiriyor. Daha önce ismi Siber Birim olan bu bölümün ismi Kripto Varlıklar ve Siber Birimi olarak değiştirildi. SEC Başkanı Gary Gensler ise söz konusu birime ek 20 pozisyon getirdiklerini bildirdi. Böylece “SEC’in siber güvenlikle ilgili sorunları belirlemeye devam ederken, kripto piyasalarındaki yanlışları da denetlemek için daha donanımlı olacağını” bildirdi. Bu birim, 2017 yılından bu yana kripto para piyasası konusunda 80’den fazla eylem gerçekleştirdi.

İlgili – Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

bitcoin sec

SEC Başkanı Gensler, 4 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, kurumlarının kripto platformları, stabil coinler ve tokenleri denetleme konusunda daha fazla rol almasını istediğini söylemişti. Bunun için de SEC çalışanlarının bu alanlarının her biri için yeni düzenleyici öneriler yapmasını istemişti. Bugünkü gelişme ise bu yöndeki çabaların devam ettiğini gösteriyor.

SEC’in genişletilen ve ismi değiştirilen kripto birimi ise özellikle altı alana odaklanacak. Bu alanlar şöyle:

  • Kripto para çıkarma çalışmaları
  • Kripto para borsaları
  • Kripto varlıkların ödüncü ve staking ürünleri
  • Merkezsiz finans (DeFi) platformları
  • Non-fungible token’ler (NFT)
  • Stabil coinler de dahil ödeme sistemleri

İlgili – Ripple – SEC davası beklenenden daha erken mi bitecek?

ABD Başkanı Joe Biden de 9 Mart 2022 tarihli başkanlık kararnamesinde ilgili federal kurumların bu yönde adımlar atmasını istemişti.

SEC’in ilgili kurumu aynı zamanda siber alanla ilgili tehditleri de izlemekle yükümlü.

Kaynak