1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SEC, Bitcoin ETF’leri onaylamaya ne kadar yakın?

SEC, Bitcoin ETF’leri onaylamaya ne kadar yakın?

SEC, Bitcoin ETF’leri onaylamaya ne kadar yakın?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir ETF’ye onay verdi. Öyle görünüyor ki ABD’li düzenleyici, Bitcoin merkezli yatırım konusunda bazı adımlar atmaya hazırlanıyor.


SEC, Bitcoin ETF’leri onaylamaya ne kadar yakın?

ABD’nin menkul kıymetleri düzenleyen kurumu olan SEC, yeni bir “exchange-traded fund”a (ETF) yeşil ışık yaktı. Bu Volt Equity ETF, Bitcoin merkezli şirketlere yatırım imkanı sunuyor.

SEC, Volt Crypto Industry Revolution ve Tech ETF’yi onayladı. Bu ETF’ler yatırımcılara önemli ölçüde Bitcoin (BTC) yatırımı olan şirketlere kolay erişme yolu açıyor.

Onaylanan bu ETF’nin, yatırımcılar için “Bitcoin Endüstri Devrimi Şirketleri” (Bitcoin Industry Revolution Companies) olarak adlandırılan kuruluşları izlemesi amaçlanıyor. Bu şirketlerin en önemli özelliği ise varlıklarının büyük bir bölümünü BTC’de tutmaları. Ya da SEC’in belgelerinde belirtildiğine göre bu şirketler gelirlerinin büyük bir bölümünü Bitcoin madenciliği, BTC ödünç ya da işlemlerinden sağlıyor.

Belgelere göre fonun yüzde 80 varlıkları böyle şirketlere ayrılacak. Ayrıca yeni ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası listelerinde BTCR ticker’i ile yer alacak.

İlgili – SEC, 4 Bitcoin ETF başvurusu hakkında kararını verdi!

Peki, Bitcoin ETF’ler ne olacak?

SEC, yıllardır Bitcoin ETF’leri onaylayıp onaylamamayı düşünüyor. Şimdilik hiçbir BTC ETF onaylanmadı. En son SEC’ten yapılan açıklamada, 4 Bitcoin ETF konusunda kararın 45 gün ertelendiği bildirilmişti.

Sonuç olarak Global X Bitcoin Trust, Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund, WisdomTree Bitcoin Trust ve Kryptoin Bitcoin ETF ile ilgili kararlar sırasıyla 21 Kasım, 8 Aralık, 11 Aralık ve 24 Aralık’a ertelendi.

Yeni onaylanan Volt Equity ETF, fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF’lerden farklı. Bu ETF doğrudan Bitcoin fiyatını izlemiyor ve de varlığın muhafazasını yapmıyor. Bunun yerine çalışma faaliyetlerinin çoğu Bitcoin ile ilgili olan şirketlere yatırım imkanı sağlıyor.

Sonuç olarak Volt’un ETF’si, SEC’in şimdiye kadar onayladığı ve merakla beklenen Bitcoin ETF’ye en yakın ürün olarak kabul edilebilir.

İlgili – Bloomberg analistine göre Bitcoin ETF’lerin Ekim ayında onaylanma ihtimali!

Kaynak

Etiketler: