1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. ABD’de borç krizi 480 milyar dolarla aşıldı: Bitcoin nasıl etkilenir?

ABD’de borç krizi 480 milyar dolarla aşıldı: Bitcoin nasıl etkilenir?

ABD’de borç krizi 480 milyar dolarla aşıldı: Bitcoin nasıl etkilenir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Senatosu ekonomik felakete yol açabilecek tarihi temerrütten kaçınmak için borç limitini geçici olarak yükseltti. Detaylar haberimizde.

ABD’de borç krizi 480 milyar dolarla aşıldı: Bitcoin nasıl etkilenir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan borç krizi şimdilik ötelendi. Senatörler, sınırı aralık ayına kadar 480 milyar dolar artırmayı kabul etti. Tasarı Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında haftalardır süren bir tartışmaya neden olmuştu.  50’ye karşı 48 oyla onaylanan tasarıya göre ABD büyük bir krizi şimdilik atlatmış görünüyor.

Tasarı bu aşamadan sonra önce temsilciler meclisine ardından da Başkan Joe Biden’ın onayına sunulacak. Beyaz saray sözcüsü Jen Psaki, Başkan Joe Biden’ın tasarıyı önüne gelir gelmez imzalayacağını duyurdu.

Alınan karar ABD yönetimine borçlanma için yeni bir alan açıyor. Fed’in de dolar basmaya devam etmesi ABD’de yıllar sonra ortaya çıkan enflasyon sorununun artarak devam etmesi anlamı taşıyor.

İlgili: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Bu durum kripto para piyasasını nasıl etkileyebilir sorusuna gelince, Bitcoin son dönemlerde oluşan enflasyonist ortamda bir enflasyondan kaçınma aracı olarak görülmeye başladı. Arzının kıt olması yatırımcıları bir koruma aracı olarak Bitcoin’e yönlendiriyor.

Bu geçici çözüm altın ve Bitcoin gibi arzı sabit olan koruma araçlarının lehine bir sonuç ortaya çıkaracak.

Borç limiti nedir?

ABD’de Hazine borç stoku için belirlenen limit borç tavanı olarak adlandırılıyor ve yasalara göre borçlanmak için kongreden izin almak gerekiyor. Kamu Borçlanması Yasasına göre borç tavanının aşılması için Kongreden yasa geçmesi gerekli.

Amerika Birleşik Devletleri bugünkü tasarı ile bu borç tavanını 480 milyar dolar aşmak için Kongreden izin almış oldu. Bu izni alamaması temerrüde düşme riskini beraberinde getirecekti. Uzmanlar böyle bir durumun ülkenin kredi notunu ciddi şekilde zedeleyeceğini, küresel finans sistemini kargaşaya süreceğini ve muhtemelen kendi kendine bir resesyona yol açacağını ifade ediyor.

Kaynak

Etiketler: