SEC, 4 Bitcoin ETF başvurusu hakkında kararını verdi!

bitcoin etf
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), masasında bekletilen Bitcoin ETF’ler hakkında kararını vermeye başladı. İlk etapta SEC, 4 başvuru hakkında karar verdi.


SEC, 4 Bitcoin ETF başvurusu hakkında kararını verdi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun masasında 18 adet Bitcoin ETF (Borsa Yatırım Fonu) başvurusu bulunuyor. SEC, 4’ü için karar verdi. Ancak verdiği karar erteleme yönünde oldu. 75 güne kadar erteleme verme yetkisi olan SEC, gerekli düzeltmelerin yapılmasını ilgili başvuru sahiplerinden talep etti. 75 günün ardından başvurular tekrardan değerlendirilecek.

SEC’in kalan 14 Bitcoin ETF başvurusu için verebileceği 3 karar var: Onay, ret ya da erteleme. Şu ana kadar SEC hiçbir Bitcoin ETF’ye onay vermedi. Oysa Kanada, Almanya ve birçok ülke Bitcoin ETF’ler için onay vermişti. Piyasalarda Bitcoin ETF’leri onayı için bir umut var.

Bitcoin ETF’ler sayesinde Bitcoin üzerinden çıkarılmış finansal varlıklar regüle olmuş menkul kıymetler borsasında işlem görebilecek. Yani Bitcoin ETF’ler sayesinden Bitcoin, New York Borsasında listelenebilecek. Bu sayede kurumsal çevreden Bitcoin piyasalarına yönelik yoğun bir sermaye akımı yaşanabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin ETF nedir? Bitcoin ETF’ler neden önemli?

Bitcoin yatırımcıları ABD merkezli bir kripto para regülasyonu beklentisi içerisinde. Bitcoin ETF’lerin onaylanması regülasyonlar konusundaki belirsizlikleri bir nebze azaltabilecek. FED Başkanı Jerome Powell, Bitcoin’in kesinlikle yasaklanmayacağını açıklaması Bitcoin yatırımcılarını bir nebze rahatlattı. Ancak bundan sonraki risk katı bir Bitcoin regülasyonu!

ABD’de iktidarda bulunan Demokratlar katı bir Bitcoin regülasyonu talep ederken Cumhuriyetçi senatörler daha liberal regülasyonlardan yana tavır alıyor.

Kripto para piyasaların yumuşak karnı Ripple davası, stabil coin’ler (Tether) ve DeFi platformları olarak gözüküyor. Kripto para piyasaları bu engelleri de aşarsa oldukça bullish bir sezonun piyasaları beklediğini düşünebiliriz.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
SEC, 4 Bitcoin ETF başvurusu hakkında kararını verdi!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.