FED Başkanından Bitcoin piyasalarını rahatlatan açıklamalar!

fed bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin’in Bitcoin yasakları Bitcoin ve kripto para piyasalarında ciddi bir kriz etkisi yaratmadı ancak Bitcoin yatırımcılarını rahatsız etti. Akıllara şu soru geldi: ABD gibi ülkelerde de Bitcoin yasaklanabilir mi?


FED Başkanından Bitcoin piyasalarını rahatlatan açıklamalar!

Yukarıda da belirtildiği gibi Çin’in Bitcoin yasakları akıllara farklı sorular getirdi. Bitcoin yatırımcıları haklı olarak ABD gibi ülkelerde de Bitcoin yasaklanır mı diye düşünmeye başladı.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Çin’in Bitcoin yasağının ardından diğer ülkelerin de Bitcoin’i yasaklayabileceğini ima ederek Bitcoin’in çökebileceğini ileri sürmüştü. Ancak Koinmedya olarak bizler Sayın Zelyut ile aynı fikirde değiliz. Neden Bitcoin’in çökmeyeceğini aşağıdaki haber linkinde açıklamaya çalıştır.

Lütfen Bkz: Evren Devrim Zelyut haklı mı, Bitcoin çökecek mi?

Yukarıdaki haber linkinde Çin’deki yasaklama kararının ABD’de alınmış olsaydı durumun çok farklı olacağını belirtmiştik. Eğer yasaklama kararı ABD’de alınmış olsaydı Sayın Zelyut haklı çıkabilirdi. Zira Bitcoin’e yönelik talebin yaklaşık 3’te 1’i ABD kaynaklı! Ancak ABD’de son dönemde özellikle eyalet bazlı çıkan yasalar ABD’nin hiç de Bitcoin’i yasaklama niyetinde olmadığını gösteriyor. Bu nedenle “ABD Bitcoin’i yasaklamaz ama kontrol (regüle) eder” öngörüsünde bulunduk.

Merkezi yönetimin güçlü aktörlerinden FED Başkanı birinci ağızdan ABD’de Bitcoin’in yasaklanmayacağını duyurdu. Böylece Çin yasağının ardından tedirgin olan Bitcoin piyasaları da rahatlamış oldu. Aşağıda FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını görüyoruz.

Çin geçtiğimiz Mayıs ayında Bitcoin madenciliğini yasaklayarak bu yasakların devamının geleceğin dair sinyaller verdi. Çin’in Mayıs ayındaki yasaklarının ardından Çin’den ABD’ye yoğun bir sermaye göçü yaşanıyor. Bitmain ve Poolin gibi Çin merkezli dev Bitcoin madencilik şirketleri, merkezlerini ABD’ye özellikle de Texas eyaletine taşıyor. ABD, Bitcoin’i yasaklayarak altın yumurtlayan kazı neden kessin ki?

Zaten internet ve bilişim çağında Bitcoin’in tamamen yasaklanması imkansıza yakın. Eğer Bitcoin’i %100 yasaklamak istiyorsanız internetin de fişini çekmeniz gerekecektir. Dolaysıyla Bitcoin’in yasaklanması Bitcoin’in tamamen DarkNET’e girmesine neden olacaktır. Bu aşamadan sonra Bitcoin’in illegal finansal işlemlerde kullanılması önlemek daha zorlaşacaktır. Dolayısıyla Bitcoin’in illegal kullanımını önlemenin en rasyonel yolu meşruiyet vererek Bitcoin’i kontrol altında tutmak olacaktır. ABD yönetimi de bunu yapıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
FED Başkanından Bitcoin piyasalarını rahatlatan açıklamalar!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.