1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto paranın karanlık suları: Darknet nedir?

Kripto paranın karanlık suları: Darknet nedir?

Kripto paranın karanlık suları: Darknet nedir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Darknet nedir? Kimilerine göre www ile başlayan internet şehrinin karanlık arka sokaklarını temsil ediyor. Darknet, 1960’lı yılların sonunda daha çok Amerikan askeri istihbarat bilgilerinin paylaşıldığı, bugünkü internetin temelini oluşturan ARPANET olarak da bilinir.


Darknet nedir?

darknet-nedir-nerde-kullanılır

 

Sıradan bir internet kullanıcısı iseniz sosyal medyada gezinirken veya araştırma yaparken bu karanlık sulara rast gelmeniz pek mümkün değil. Çünkü ziyaret ettiğiniz siteler ve yararlandığınız servisler bunun için özel bir program yüklemenize veya özel bir tarayıcı edinmenize gerek yok. Ancak Clearnette (yasal internet) erişim sağlayabileceğiniz içerikler sadece bulunduğunuz bölge veya ülkenin size izin verdiği kadardır.

Darknet’e nasıl ulaşırım?

Darknet’e ulaşım için öncelikle özel bir yazılıma ihtiyacınız var. Çünkü herkesin günlük işlerini halletmek için kullandığınız sıradan(!) arama motorları veya tarayıcılar ile DeepWeb’in bir parçası olan Darknet’teki bilgilere ulaşım sağlayamazsınız. Bunun için “Tor (the onion router)” gibi özel tarayıcılar kullanmanız gerekiyor.

Darknet ile kullanımların çoğunluğunu suç faaliyetleri, casusluk ve uygunsuz dosya paylaşımları oluşturuyor. Bundan 10 yıl öncesine kadar film, oyun vs. dosyalarının yasa dışı olarak indirilmesine ev sahipliği yapan warez sitelerini hatırlayın. Torrent ağlarının yaygınlaşmasıyla birlikte bu siteler Darknet’e terfi ettiler.

Darknet ne için kullanılıyor?

Şimdi gelelim sosyal medya hikayelerinden yola çıkarak  ne için kullanıldığına? Bu alan ve kripto paralar içli dışlı. Bu konuda Monero hayli ilerleme kaydetmesine rağmen Bitcoin hala en revaçta olan kripto para birimi. Kriptolar bu karanlık alemde illegal kumar oyunları ve illegal aktiviteler için en geçerli para birimi. Hackleme, kaçakçılık, bilgi hırsızlığı vs. faaliyetlerin ücretleri kripto para olarak ödeniyor. Tabi ki bunların hiçbiri kanıtlanmış vak’alar değil.

ilginizi çekebilir: Güncel Monero (XMR coin) rehberi: Monero nedir? Temel analiz

(Bitcoin’ in İzi Sürülebilir Mi? yazısı ilginizi çekebilir.)

Her ne kadar bu karanlık sular, Google ve Yahoo gibi arama motorlarının ulaşabileceği sınırın ötesinde olsa da, bu mecra sadece illegal işler için kullanılmıyor. Sizin paylaştığınız her bilgiyi herkesin bilmesini veya görmesini istememek en doğal hakkınız. Bu yüzden mahremiyet konusunda titiz olan kullanıcılar veya üreticiler için bu ortam en uygun alan.

Ayrıca gerçekten ihtiyacınız olan bir ürünün erişimine engel konulduğunda sizin için bu kapı iyi bir alternatif sunabilir. Bununla birlikte konuşma ve basın özgürlüğü konusunda katı tavırlar sergileyen ülkelerde bu mecranın kullanımının oldukça yaygın olduğunu hatırlatmakta yarar var. Çünkü gizemli ağı müdavimlerinin çoğunluğunu gazeteciler ve istihbarat personelleri oluşturuyor.