1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Monero (XMR) nedir? Güncel Monero yorumları

Monero (XMR) nedir? Güncel Monero yorumları

Monero (XMR) nedir? Güncel Monero yorumları
0

Monero nedir, XMR coin nasıl alınır sorularının cevaplarını bu yazımızda detaylı şekilde bulabilirsiniz. Gelin birlikte bakalım.


Mahremiyet üzerine kurgulanmış olan Monero (XMR), kripto paralar arasında oldukça geniş kitle bulmuş başarılı projelerin arasında yer alıyor.

Bir çok projede olduğu gibi, Monero da madencilik yapılabilen açık kaynaklı bir blockchain ağına sahiptir. Monero bu özelliği ile tüm katılımcılara eşit fırsat sunuyor. Kullanıcılar, gerçekleştirmiş oldukları işlemler sırasında kimliklerinin açığa çıkması konusunda endişe taşımasına gerek duymazlar, çünkü Monero işlemleri gizleyen opak bir blockchain ağına sahiptir. 

 

koinmedya_brave

Monero yorum:

Monero: kripto para dünyasının mahremiyet parası

Monero’nun tarihi 2013’te, CryptoNote adı verilen dijital paraları güçlendirmek için bir uygulama katmanı protokolünü özetleyen bir tanıtım bülteni yayınlandığında başlıyor.

Makalenin yazarı, Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya benzer kimliklerini korumak için Nicolas van Saberhagen takma adını kullandı.

XMR coin

Tipik olarak, teknik incelemeler bir görev bildirimi hazırlar ve daha sonra bir teknolojinin uygulanması için teknik planlar sunar. Bununla birlikte, CryptoNote teknik raporu, büyük gizlilik ve sansür konularına değinerek Bitcoin’in kapsamlı bir eleştirisi olarak ele alınıyor.

Saberhagen, Bitcoin’in gizliliği ile ilgili endişelerini hızla ele alıyor:

“Ne yazık ki, Bitcoin izlenebilirlik gereksinimini karşılamıyor. Ağın katılımcıları arasında gerçekleşen tüm işlemler herkese açık olduğundan, herhangi bir işlem açık bir şekilde benzersiz bir menşe ve nihai alıcıya kadar takip edilebilir. İki katılımcı dolaylı bir şekilde para alışverişinde bulunsa bile, uygun şekilde tasarlanmış bir yol bulma yöntemi menşei ve nihai alıcıyı ortaya çıkaracaktır.”

Makalenin yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra, geliştiriciler platformun misyonunu gerçekleştirmek için çalışmaya başladı ve geçici dijital para birimi Bytecoin yaratıldı.

Kurucu ekibin koinleri halka açmadan önce kripto para “madenciliği” yapmaya ve aralarında dağıtmaya karar vermesi nedeniyle, tartışmanın Bytecoin ile başlaması uzun sürmedi. Bu, diğer şüpheli davranışlarla birlikte, burada kronikleşen bir dramın patlamasına neden oldu.

Riccardo Spagni liderliğindeki bazı geliştiriciler, Bytecoin ağının sert bir forukundan yeniden başlatmaya karar verdiler. BitMonero demeye karar verdiler (Monero, Esperanto’nun kripto para kelimesidir). Dijital para biriminin destekçileri Monero’nun kısaltılmış bir ismine karar verdiler.

XMR coin, büyük ölçüde yasadışı faaliyet nedeniyle kapatılan darknet pazar yeri AlphaBay tarafından benimsenmesi nedeniyle 2016 boyunca piyasa değerindeki inanılmaz büyüme ile kripto para birimi piyasasında üst sıralara tırmandı.

XMR coin

Yüksek hedeflere sahip dijital para, piyasa değerindeki meteorik yükselişin ötesinde manşetlere doğru yol alıyor.

Son zamanlarda, virüslü web sayfalarını kullanıcıların rızası olmadan madencilik sistemlerine dönüştüren kötü amaçlı yazılım dağıtan bir dizi hacker var. Monero, bu tür sorunlara benzersiz bir şekilde duyarlıdır, çünkü – özel donanım gerektiren Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinin aksine – Monero’yu normal CPU’larla mayınlamak mümkündür.

Burada önemli olan konunun gizlilik ve anonimlik olduğunu hatırlatalım. İlk olarak gizlilik ve anonimlik arasındaki farkı açıklığa kavuşturalım. Gizlilik, başkalarının ne yaptığınızı bilmesini istemediğiniz anlamına gelir. Anonimlik, insanların ne yaptığınızı bildiğini düşünmemeniz anlamına gelirken, yalnızca bunu yapan kişinin siz olduklarını bilmelerini istemezsiniz.

Örneğin, mahremiyet, bir tuvaletin kapısını kitlemeniz örneğinde içeride olanları kimsenin bilmesini istememenizdir.  Anonimlik ise herkesin dikkatini çekmek amacıyla web’de size bağlanamayan verileri yayınlamanızdır.

Bitcoin’e bakarsanız, kesinlikle özel değildir. Bitcoin blok zinciri tamamen herkese açıktır ve tüm işlemler web üzerindeki herkes tarafından görüntülenebilir. Gizliliğinizi Bitcoin’de tutmak istiyorsanız, işlem karıştırıcıları kullanmanız gerekir.

XMR coin

Bitcoin ayrıca tamamen anonim değildir. Bir yandan, blockchain hangi adresten ve ne zaman kaç Bitcoin gönderildiğini gösterir. Diğer yandan, herhangi bir ek bilgi olmadan gerçek hayat kimliğine (IRL olarak da bilinir) bir Bitcoin adresi bağlamak imkansızdır. Bu yüzden Bitcoin anonim olamaz.

XMR coin, benzer piyasa değerine sahip diğer birçok kripto para biriminin yaptığı popülerliğin tadını çıkarmaz. Buna rağmen, kripto para birimi topluluğu arasında oldukça sadık bir takip ve saygı çekti. Kitlelerin bir kısmı ona ‘Bitcoin’in ne demek istediği’ bile diyor. Bunun nedeni, gizlilik konusundaki tek odaklı odağından kaynaklanmaktadır.

Blockchain, çoğu dijital para birimi için kullanılanla aynı teknoloji mantığına sahiptir: kripto para birimlerinin arkasındaki temel mantıktır ve ağdaki tüm işlemler için bir kamu defteri sağlar. XMR coin gizlilikle bilinir, çünkü amaçlanan şeffaflık eksikliği ile inşa edilmiştir. Gönderenlerin ve alıcıların kimliğinin yanı sıra her işlemin miktarını gizlemek için yapılandırıldı.

Monero’nun Bitcoin’den Farkı Nedir?

Bitcoin anonimliği ile bilinir, ancak sunduğu gizliliğin sınırları vardır. Bitcoin, Bitcoin adreslerini ve blok zinciri üzerindeki verileri kaydederek verileri halka açar. Kilit nokta, Bitcoin sahte adlar ve adresler kullansa bile adreslerin tamamen özel olmamasıdır. Neden? Sadece Bitcoin adresleri ve işlemleri blok zincirine kaydedildiğinden, onları halka açık ve izlenebilir hale getirir.

Temel olarak, bu, işlemlerin potansiyel olarak gerçek bir kişinin kimliğiyle bağlantılı olma şansı olduğu anlamına gelir. İşlemleri, adresleri ve aktarılan tutarları koruyan şifreleme işleminin arkasına gizlendiği için Monero, Bitcoin’den daha fazla gizlilik sunar. Temel olarak, tüm XMR coin işlemleri gizlenir ve bu da tüm kullanıcılarının gizliliğini artırır.

Monero Gizliliğini Nasıl Sağlıyor?

Monero, gönderenin ve alıcının kimliklerini gizlemeye yardımcı olan halka imzaları ve gizli adreslere dayanır. Halka imzaları, kullanıcının hesap anahtarının Monero blok zincirindeki ortak anahtarlarla bir karışımını oluşturur. Üçüncü taraflar, hangi anahtarın halka açık olduğunu ve hangisinin kullanıcıdan olduğunu tanımlayamaz, bu da bir kullanıcıyı ve imzayı birbirine bağlama olasılığını ortadan kaldırır.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri

XMR coin, tüm kripto paralarını her işlemle karıştırır, bu da diğer gizlilik kripto para birimlerinin (örneğin Dash (DSH) ve Zcash (ZEC)) sahip olmadığı bir şeydir. Ancak Dash, herhangi bir kullanıcının kimliğinin tanımlanma şansını azaltmak için işlemleri birleştirir. Zcash ayrıca kullanıcılara kimliklerini saklama seçeneği sunar ve işlem değerinden bahsetmez.

Temel fark, Zcash’in gizlilik ayarlarının isteğe bağlı olmasıdır, oysa XMR coin varsayılan olarak özeldir. Diğer kripto para birimleri varsayılan olarak karışmaz, bu da bir şeyin gizli olduğu algısı nedeniyle paralar karıştırıldığında şüphe yaratır. XMR coin, tüm paralar karıştırıldığı ve bilgiler otomatik olarak gizlendiği için şüpheyi ortadan kaldırır. Anonim kalmayı hedefleyen kullanıcılar, XMR coin ile daha iyi durumda görünüyor.

XMR – Gizliliğin artıları ve eksileri nelerdir?

Yüksek düzeyde gizlilik birden fazla fayda sağlar. Her Monero tokenı veya birimi, yerel mağazanızda kullanılan para birimi gibi değiştirilebilir. Sadece token veya Y tokenı alıyorsanız umursamazsınız, bunlar aynıdır. Merak ediyor olabilirsiniz: Bu tüm kripto para birimleri için geçerli değil mi?

Cevabın hayır olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bitcoinler, işlem geçmişini gösteren bir blockchain’e kaydedilir. Bu, madeni paraların, hırsızlık gibi olumsuz olayların yanı sıra belirli olaylarla ilişkili olabileceği anlamına gelir. Bu durumlarda, bu paralar daha az arzu edilebilir hale gelebilir.

XMR

Monero’nun gizliliğe verdiği önem nedeniyle önemli bir fark yarattığı yer burasıdır. Bu, iki XMR tokenının işlem geçmişlerine dayanarak birbirinden ayırt edilemeyeceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda gizlilik alanındaki gücü, uyuşturucu ve kumarla potansiyel olarak bağlantılı şüpheli pazar yerleri için popüler bir para haline getirdiği için Monero için de bir zorluktur.

XMR nasıl oluşturuluyor?

Yeni Monero XMR koinlerinin oluşturulması, kripto para birimlerinin blockchain işlemlerini kaydetmede katılımcıları ödüllendirmenin olağan bir yolu olan “madencilik” süreci ile tamamlandı. Monero’nun bir bloğu çıkarması (tamamlaması) için gereken süre yaklaşık iki dakikadır. Monero, kripto paraları madencilik fırsatı da sunar, ancak birkaç önemli fark vardır.

XMR coin madenciliği belirli bir donanım gerektirmez ve Windows, Android, Linux ve MacOS dahil olmak üzere tüm önde gelen platformlara uygulanabilir.

Bir bilgisayar tarafından erişilebilir olduğundan emin olmak için tasarlanmış bir proof of work PoW) algoritması kullanır ve bu da daha geniş işlemci yelpazesi demektir. Bu, madenciliğin sadece madencilik koinlerine odaklanan büyük madencilik havuzlarına değil, farklı partilere açık olduğu anlamına gelir. Bu madenciliğin ana avantajlarından biridir.

XMR

Diğer altcoinlerle karşılaştırıldığında: işlem, göz kamaştırıcı hızlar gerektiren bir bilgisayar yerine standart bir bilgisayarda tamamlanabilir. Madencilik ödülünün ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Madencilere ‘kalıcı blok ödülü’ sunuluyo. Bu da her zaman minimum 0.3 XMR ödülü olacağı anlamına gelir.

Yeni kripto paraların madenciliğinin ana avantajı basittir: madencilere, blockchain sürecine yeterli katılımcının katılmasını sağlayan bir teşvik sunuyor. Göreceli olarak, 0.3 XMR, dolaşımdaki toplam XMR’nin daha küçük bir kısmını oluşturacaktır, bu da dezenfekte edici bir kripto para birimi olduğu anlamına gelir.

2022’ye kadar enflasyon yaklaşık % 1 olacak ve bundan sonra da düşmeye devam edecek.

XMR coin fiyatı ne durumda

Monero (XMR) kripto para birimindeki fiyat hareketi, özellikle son yıllarda oldukça volatil drumdadır. 2017 başlarında Monero 12 dolarlık fiyat seviyesinden işlem gördü. Ağustos 2017’ye kadar, kripto para birimi 160 dolardan yüksek bir seviyede işlem gördü. Daha sonra yılın geri kalanını, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 469 dolardan kapattı.

Ne yazık ki, diğer birçok kripto para birimi gibi 2018’de de kripto para birimi ortaya çıktı. Monero (XMR) yılı daha düşük bir kapanışla geçirdi ve yılı sadece 49.71 $ ‘da kapadı.

Monero XMR’nin güncel fiyatı aşağıda sunulmaktadır:

XMR coin – 2020 yılında ne bekleniyor

Gizliliğe verdiği önem nedeniyle Monero XMR coin, kripto para birimleri dünyasında sağlam bir niş bulmuş gibi görünüyor. Ancak bunun nasıl ve ne zaman etkileyeceği görülüyor. Grafikleri analiz etmek, trader’ların gelecekteki fiyat hareketlerini nasıl tahmin edebileceğinin sadece bir yöntemidir.

2019’un ilk yarısı Monero yatırımcıları için olumlu başladı ve fiyatları 100 USD’de psikolojik olarak ilgili bariyerin üzerine geri çekti. Ancak, yılın ikinci yarısında, kripto para birimi bu kazançların çoğunu geri verdi, ancak Kasım 2019 itibariyle yıllık açılış fiyatının % 20’sinden fazlasını elinde tutuyor.

XMR coin

Bununla birlikte, düşen yükseklerin ve düşük seviyelerin sırası günlük grafikte açıkça görülebilir ve 51.00 USD’nin altındaki sürdürülebilir bir kırılma ile devam edecek ve kripto para birimi için teknik görünümü daha da koyulaştıracaktır.

Sürdürülebilir bir kırılma düşüşü, yüksek ve alçak düşüşler dizisini sürdürerek Dash’i 50.00 USD’nin önemli ölçüde düşmesine karşı savunmasız bırakarak, 2020’de aşağı yönlü bir sonraki hedef olarak 37.00 USD’yi etkinleştirdi.

Aslında, bu düşüş görünümü Monero’nun piyasadaki en anonim dijital varlıklardan biri olması ve ABD düzenleyicilerinin eline geçmeye devam etmesi durumu ile muhtemelen daha da doğrudur.

XMR nedir sorusunun cevabı gizlilikte

XMR nedir sorusunun cevabı onun gizliliğinde saklı. XMR, takip edilemez ve özel olmaya odaklanan bir kripto para birimidir. Tasarımı Bitcoin’den birkaç temel yoldan farklıdır, ancak Bitcoin’e benzer bir kripto para birimi olarak anlaşılmalıdır – bir şey satın almak ve satmak için kullanılabilir ve diğer paralar veya tokenlarlar değiştirilebilir.

XMR nedir şeklinde bir sorunun cevabı gizlilik ve anonimlik üzerine odaklanan bir kripto para birimidir. Bitcoin aslında sahte ve BTC işlemleri hala izlenebilir, ancak XMR işlemleri fiziksel nakit gibi tamamen anonimleştirilebilir. Orijinal gizlilik parası olan Bytecoin’in bir forkudur.

Tabii ki, her fiziksel doların üzerinde FDIC sigortalı bankalar ve hükümetler tarafından izlenen bir seri numarası vardır. Ancak birilerinin banka hesap bakiyesini dolarlarını kabul etmek için görmek gerekli değildir. Aynı şekilde, perakendecilerin yalnızca bir banka veya kredi kartı kullandığınızda işleminizi karşılayacak kadar yeterliliğinizi doğrulaması gerekir.

XMR, kripto para birimi işlemlerinde kullanılan bilgi miktarını azaltmak için halka imza şifreleme kullanır. Bu, XMR işlemlerini gönderen ve alan kişiye işlemi gizlilik içinde doğrulama olanağı verir.

Güçlü şifreleme, aerodinamik bir blockchain ve sonsuz tedarik, Monero’yu önünde sağlam bir gelecek olan güçlü bir gizlilik koini yapar. XMR kripto parasının kripto pazar performansına bakalım.

Şimdiye kadar XMR’nin en yüksek fiyatı 6 Ocak 2018’de gerçekleşen 494.16 $ idi. Yukarıda belirtildiği gibi toplam arz sınırı yok, ancak 16.500.000 XMR’nin üzerinde dolaşım var.

XMR, Bithumb, Binance, HitBTC, Poloniex, Bitfinex ve CoinEx gibi çeşitli kripto para piyasalarında işlem görüyor. BTC, BCH, USDT, LTC, ETH, EOS, DASH ve hatta USD ve EUR gibi fiat para birimleri de dahil olmak üzere bir ton ticaret çiftine sahiptir. Günlük olarak 25 milyon doların üzerinde XMR işlem görmektedir.

XMR topluluğu hemen hemen her işletim sistemi için cüzdan üretti ve bir donanım XMR cüzdanı yolda. Ayrıca, Cake Cüzdan, Monerujo, My Monero ve Ledger’in donanım cüzdanları gibi üçüncü taraf cüzdanlar XMR’yi destekler.

Çevrimiçi anonimlik, herkes için önemli olan önemli bir konudur. AT&T ağına bağlanmak ve Amazon’un uygulamasına göz atmak için Google’ın işletim sistemini kullanarak Samsung cihazınıza her giriş yaptığınızda, birçok el verilerinize ve alışkanlıklarınıza dokunuyor, onları izliyor ve hatta satıyor. Teknoloji meraklıları, izlenmekten kaçınmak için VPN, proxy ve TOR ağlarını kullanır.

Bununla birlikte, ceplerimizde internetle dolaşmadan yüzyıllar önce insanları izlemek için finansal işlemler ve diğer kişisel bilgiler kullanıldı.

XMR nedir
XMR nedir

Karanlık web işlemleri için XMR’yi kullanarak, anonim çevrimiçi işlemlerde en iyi şansa sahip olursunuz … en azından söyledikleri bu.

XMR, platformunun gizliliğini agresif bir şekilde savunarak Bytecoin gibi gizlilik paralarını etkileyen bir CryptoNote hatasını işaret ediyor. Ancak çevrimiçi gizlilik ve anonimlik, Monero’nun özverisinde bile asla garanti edilmez.

Monero, diğer blok zincirlerindeki işlemler için benzer iki anahtarlı bir kimlik doğrulama yöntemi kullanıyor. Ekstra bir adım ekliyor. Genel anahtarınız gönderen tarafından rasgele bir kerelik anahtar oluşturmak için kullanılır ve alıcı almak için özel bir anahtar kullanır. Kaba kuantum hesaplamada bile böyle bir sistemi zorlamak zor olurdu, ancak tek bir işlemi ne kadar şifrelerseniz, meta veriler yanıtları tutar.

Monero nedir?

Tüm yukarıda anlattıklarımızdan hareketle aslında XMR nedir sorusunun cevabını bir anlamda vermiş olduk. İsterseniz bir Monero nedir sorusunun cevabını gündemdeki XMR nedir sorularının cevabını vererek işaretleyelim.

XMR nedir? Bugün sizler için kriptonun da kripto su olarak tabir edilen Monero’yu inceledik. Umarım hazırlamış olduğumuz XMR rehberinde aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabilirsiniz. Vira Bismillah diyerek başlayalım.

Monero gizlilik odaklı bir coin mi?

Monero (XMR), gizlilik üzerine yoğunlaşmış gizlilik odaklı merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Bilindiği üzere gizlilik odaklı kripto paralar, kullanıcılarına çok daha fazla mahremiyet alanı sağlar.

Monero, diğer kripto paralara ek olarak kullanıcılarına ne gibi bir mahremiyet sağlıyor diye soracak olursanız, sizlere direk Monero’nun cüzdan adreslerini gizlediğini söylerim. Bu özellik basit gibi gözükse de aslında çok önemlidir. Çünkü çoğu kripto parada, bir kişinin cüzdan adresini öğrendiğinizde, o cüzdana daha sonra gönderilecek bütün parayı takip edebilirsiniz. Ancak Monero’da böyle bir durum söz konusu değildir. Monero finansal mahremiyetine oldukça düşkün bir koindir.

Hadi biraz da Monero’nun ayrıntılarına inelim.

Monero ve Anonimlik

İlk olarak mahremiyet ile anonimlik arasındaki farka değinelim. Evinizin dış kapısını kitlediğinizi ve evin içinde yaşananları dış dünyadan ayırdığınızı düşünün. Böylelikle kendinize mahrem bir alan yaratmış olursunuz. Anak her ne kadar kapıyı kitlesenizde evin sizin olduğu bellidir. Ancak anonimlik teriminde konuyu size bağlayacak hiç bir durum yoktur. Yani anonimlik herhangi bir bilgiyi, görseli vb. şeyleri Web’de size geri bağlanılamayacak şekilde yayınlamanız olayıdır.

Monero nedir
Monero nedir

İşte Monero’nun kullanıcılarına sağladığı mahremiyet bu anonimlik derecesindedir.

 

Monero’nun Başlıca Özellikleri:

Monero = Güven

Monero merkezsiz olması sebebiyle güvenle işlem yapabileceğiniz ve kullanıcı apı tarafından işletilen bir kripto para olma özelliği taşır. Monero’larınızı güvende tutmak için üçüncü bir yazılımlara ihtiyacınız yoktur.

Monero = Gizlilik

Monero’da tüm işlemlerin çıkış noktasını, miktarını ve bitiş noktasını gizlemek adına gizli imzalar ve adresler kullanılır. Grupta herkes işlem yapabilir atabilir fakat işlemi yapanın kimliği asla bilinmez.

Bitcoin’e baktığınızda ise kesinlikle böyle bir mahremiyet mevcut değildir. Bitcoin blockchaini halka tamamen açıktır ve tüm işlemler web’deki herhangi biri tarafından görüntülenebilir.

Monero’nun gizlilik ilkeleri

Göndereni Şaşırtmak

Monero Blockchain’inde gerçekleşen bir işlemde, göndericinin kimliğini gizlemek için Monero algoritması, son işlem zincirini, blockchainindeki geçmiş zincirlerde harmanlayarak, dışarıdan bir gözetimcinin işlemi kimin yaptığını belirlemesini imkansız hale getirir.

Gönderilen Tutarı Şaşırtmak

XMR ağında gönderilen miktar, Monero’nun gizli işlem özelliği yani ringCT tarafından gizlenir. Bu özellik sayesinde, Monero blok zincirine bakan bir kişi, gönderilen gerçek miktar yerine, işlemin çok küçük bir parçasını görebilir. Ancak bu parça blok içinde gönderilen miktarın doğrulanması için yeterlidir.

Alıcıyı gizlemek

Monero’nun son gizlilik ilkesi ise alıcının cüzdan adresinin gizlenmesidir. Bu gizli adresler vasıtasıyla yapılır. Normal bir Monero adresi 4 ile başlayan 95 karakterli bir dizedir. Ancak bu adrese para göndermeye çalışıldığına, algoritmik olarak Monero bu fonu önce sistemin içine gömülü vaziyetteki anonim adreslere gönderir. Akabinde ise fonlar gerçek adrese aktarılır.

Genel bir Monero adresi

443o1Zttug2hRCndg9ZDtNPTLq6uaspsH4tLs1AddKCGiwfTs8Jwfirb8TQQrfdDTFB5Tyug93WVbYKAR1vyAsC8VH5BtLo

XMR çalışma prensibi

XMR’de, Bitcoin’e benzer şekilde karmaşık matematik problemlerini çözen bilgisayarlar tarafından üretilir. Yani madencilik yoluyla, terimsel ifadeyle ise Proof of Work metoduyla. Bununla beraber CryptoNight olarak da bilinen ve XMR için kullanılan algoritma, Bitcoin’in kullandığı SHA-256 algoritmasından tamamen farklıdır.

İlgili haber: Proof of Work nedir?

CyrptoNight ASIC dirençli bir algoritmadır. Şöyle ki: Eğer daha güçlü bir bilgisayarınız var ise daha fazla XMR üreteceğiniz anlamına gelmez. Bu da üretimde tekelleşmeyi engelleyerek XMR’yi kişisel bilgisayar madenciliğine açık hale getirir.

XMR Dolaşımı

Monero’da, Bitcoin’de olduğu gibi üretim sınırı yoktur. Her 2 dakikada bir yeniden madencilik yapılabilmektedir. Hali hazırda dolaşımda 17.546.813adet XMR vardır ve bu sayı belirli bir oranda her gün artmaktadır.

Monero’nun Avantajları ve Dezavantajları

Moneron’unun Avantajları
Sıradan bir kripto paranın sahip olabileceği en güçlü gizlilik ilkesine sahiptir.
İşlemler bağlantılı ve izlenebilir değildir.
Mali açıdan mükemmel şekilde büyüme sağlamıştır.
ASIC dirençli bir algoritmaya sahip olduğu için, üretimde tekelleşmenin önüne geçilmiştir.
Büyük bir topluluğa sahiptir
Monero’nun Dezavantajları
Monero için çok fazla uyumlu cüzdan bulunmamaktadır.
Yeni başlayanlar için sıradan ve kolay değildir. Yaygın şekilde kabul görmemiştir.
Üretim sınırı olmadığı için ileride enflasyona maruz kalarak, devalüasyon yaşayabilir.

Monero Windows arayüzünü yayınladı

Monero Windows arayüzünü yayınladı. Münih’de geçenlerde Monero için yeni güncellemelerin görüşüldüğü ve fikirlerin alındığı bir toplantı düzenledi.

Güvenlik analına odaklanan coinler günümüzde daha da popüler hale geliyor. Dünya özellikle kripto evreninde mahremiyet ve güvenliğin önemini anladı. Bu yüzden Monero daha fazla tanınmaya başladı. Uzmanlar artık bu coini gelecek yatırımı için uygun görüyor. Bahsettiğimiz toplantıda Monero Windows arayüzünü GUI v.0.14.1.0 ortaya çıkardı. Bu haber Monero topluluğunda oldukça olumlu karşılandı. Bir Monero taraftarı şunu belitti: ‘ Yeni haberlerin gelmesinden çok memnunum. 2019 kripto benimsenmesi için çok güçlü bir yıl olacak.’

Monero Pazar lideri olma yolunda

Kısa zaman önce kripto hayranı Max Keiser, Monero’nun pazar lideri olacağından epey emin olduğunu söylediğinde Monero manşetleri süslemişti. Hatta bunun uzun vadede değil, oldukça yakın zamanda olacağına inanıyor. Keiser sıkı bir Monero destekçisi ve Bitcoin’i son derece kısıtlı kullanımı olduğu için eleştiriyor:

Bitcoin bu engeli nasıl aşacak bilmiyorum. Eğer bunu aşsa güvenli coinlerin dışında kalır ve Monero bu boşlukta şampiyon olur. Piyasa çift kutuplu Bitcoin-Monero liderliğine teslim olur oluşur.’

Yakın zamanda coinler düzeltme yapmasına rağmen, Bitcoin’de olduğu gibi Monero’da da fiyat bazlı tahminler boğa piyasasında.

Bitcoin ve Monero

Bitcoin ve Monero karşılaştırması. Spagni’ye göre bazı mahremiyet ve güvenlik gerekçelerinden dolayı Monero gibi kripto paralar Bitcoin’in eksikliğini doldurmaktadır.

Monero’nun önemli yatırımcılarından ve Tari’nin CEO’su Ricardo Spagni, Bitcoin’in geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Spagni, Bitcoin’in gelecek dünyasının hakim dijital parası olacak yorumunu eleştiriyor. Spagni’ye göre geleceğin dünyasında Bitcoin tek başına olmayacak. Bitcoin’in önemli eksikliklerini diğer kripto paralar kapatmaktadır.

Bitcoin’in için geleceğin küresel parası ve rezerv parası olacak yorumları yapılmaktadır. Böyle bir dünyanın şekillenmesi için henüz çok erken. Dünya ticaretinin büyük çoğunluğu dolar ve euro gibi fiat paralar üzerinden gerçekleşmektedir. Finansal işlemler yine fiat paralar üzerinden ifa edilmekte ve ülke içi ekonomik ilişkiler yerel paralar cinsinden dönmektedir.

XMR coin
XMR coin

Bitcoin ve kripto paralar, fiat paralara bir alternatif olarak doğmuştur. Merkez bankalarından bağımsız ve serbest piyasa koşulları çerçevesinde arz ve talebi oluşmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kripto para taraftarları kripto paraların daha az manipülatif olduğunu ileri sürmektedir. Ancak kripto para ve Bitcoin’in fiat paralar kadar ekonomilerde yeteri kadar kabullenip yaygınlaşmaması nedeniyle fiyatlar aşırı volatilite göstermektedir. Bu nedenle kripto paralar fiat paralardan şimdilik daha fazla manipülasyonlara maruz kalmaktadır.

Spagni’ye göre bazı mahremiyet ve güvenlik gerekçelerinden dolayı Monero gibi kripto paralar Bitcoin’in eksikliğini doldurmaktadır. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı Bitcoin geleceğin dünyasında tek başına olmayacak. Ayrıca diğer kripto parlarının network sisteminin Bitcoin’e göre daha hızlı ve güvenli olduğunu vurgulamaktadır.

Bitcoin BTC’deki gizlilik özgürlük demektir

Monero geliştiricilerine göre, Bitcoin BTC’deki gizlilik temel insan hak ve özgürlüğüdür. Kripto paralar çıktı çıkalı yasa koyucular ve kripto para geliştiricileri arasında bu tartışma devam ediyor. Hadi konuyu biraz daha açalım.

Gizlilik sorunu, yıllardır kripto para devrimini geciktiren en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Çünkü hükümetler, böyle bir finans sisteminin yasa dışı faaliyet ve vergi kaçakçılığının daha fazla önünü açacağı görüşündeler.

XMR nedir
XMR nedir

Olaya Bitcoin taraftarları gözüyle bakacak olursak da, Bitcoin ve blockchain teknolojisinin mevcut sisteme göre çok avantajlı olduğunun, ayrıca Bitcoin’deki gizliliğin temel insan hak ve özgürlüğü olduğu gibi savunmalarla karşılaşıyoruz.

Son dönemde, kripto paralara dışarıdan yapılan müdahaleler, kripto para sektörünün gerilemesine neden olmuştur. Hatta ve hatta sanki gizli güçlerce kripto para sektörünün üstü örtülmeye çalışılıyor. Bunu yasa koyucuların kripto para düzenlemelerini durmadan geciktirdiğine bakarak görebilirsiniz. Örneğin SEC.

Monero geliştiricilerinden olan Riccardo Spagni ve Cayle Sharrock, Bitcoin BTC’deki gizlilik hakkında yorumda bulundular.

XMR nedir
XMR nedir

İşte o yorum:

”Kripto paraların, yaşanabilecek suçları arttıracağını düşünmüyoruz. Sonuçta haksızlık yapma duygusu bazı insanların içinde olan bir durum. Bunu kripto paraları yasaklayarak aşamayız. Bunu sadece düzgün bir aile terbiyesi ve düzgün bir eğitim-öğretim sistemiyle yapabiliriz.

Dürüst bir toplumda, herkesin banka hesabını görmeye gerek kalmadan da fevkalade vergi tahsilatı yapılabilir.

Siyasiler enerjilerini, kripto paraları engellemeye harcayacaklarına,  dünyayı nasıl daha yaşanabilir bir yer haline getirebiliriz sorusuna çözüm bulmaya harcamalılar.

Dünyanın en mutlu ve yaşanılabilir ülkelerine bakacak olursanız, bu ülkelerin dünyanın en özgürlükçü ülkeleri olduğunu görürsünüz. Bu sebeple blockchain ve Bitcoin BTC’deki gizlilik temel insan hak ve özgürlüğüdür.”

2019’da Monero (XMR) almak için çok fazla neden sayabiliriz. Monero, alıcı, gönderici adresleri, işlem miktarları gibi tüm önemli bilgilerin gizlenebilme özelliği ile gittikçe gizliliğin ön plana çıktığı bir toplumda dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Tabi ki 2019’da monero (XMR) almak için sadece gizlilik özelliği yetmez. Daha fazlası yazımızda..

2020’de Monero (XMR) almak karlı olabilir! İşte nedenleri
1- Gizlilik
2- Ölçeklenebilirlik
3- Değiştirilebilirlik
4- Ödemelerde kullanımı
5- Yatırım dönüşü

Gizlilik

İşlem gerçekleştirirken kimlik bilgilerinizin gizli kalmasını istiyorsanız, XMR sizin için doğru tercih olacaktır. Monero gizliliği ile ön plana çıkan kriptoların başında gelir.

Ölçeklenebilirlik

Monero, şu anda Bitcoin’de görülen ölçeklenebilirlik sorununun çözümüne katkıda bulunuyor. XMR, Bitcoin ve diğer altcoinlerin çoğundan daha ölçeklenebilir bir kripto para birimidir.

Maksimum blok boyutu sistemi

Monero, maksimum blok boyutu sisteminin yerine, bir blok ödül/ceza sistemi getirdi. Monero blockchain’inde önceden belirlenmiş bir blok boyut sınırı yoktur. Monero sınırsız blok boyutunun korunmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için blok cezası gibi uygulamaları gerektiğinde uyguluyor.

Kaynak

Toplam 18.4 milyon Monero arzının 16.7 milyonu çıkarılmıştır. Yakında XMR madenciliğinin üst sınıra ulaşacağını düşünürsek, şimdiden Monero (XMR) almak karlı olabilir.

Değiştirilebilirlik

Monero, Fungibility olarak bilinen paraya çok benzeyen önemli bir özelliğe sahiptir. Bu, özellik, istenildiğinde bir Monero biriminin diğer Monero birimi ile kolayca değiştirilebilir olduğu anlamına gelir.

Ödemelerde kullanımı

Geçtiğimiz günlerde Monero’nun, Fortnite oyununun yaratıcısı Epic Games tarafından oyun parası olarak kabul edildiği yönünde bir haber çıktı. Fakat daha sonra bunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Henüz Monero ödeme birimi olarak kabul edilmedi ancak potansiyeli XMR’nin gelecekte yaygın bir şekilde ödemelerde kullanılacağına işaret ediyor. Geçtiğimiz Aralık ayında ATM ağı işleten İsviçre merkezli kriptopara şirketi Bity tarafından Monero’ya da ATM desteği sunulması da önemli bir gelişmeydi.

Yatırımın geri dönüşü

Finansal işlemlerde gizliliğine odaklanan Monero, düzenleyici denetimine kapalı, merkezsiz açık kaynaklı ve Bitcoine alternatif olan bir kripto paradır.

XMR nedir

Kripto para haber portalı Blokt, Monero topluluğu çalışma grubu organizatörü Justin Ehrenhofer ile röportaj yaptı. Röportajda, 18 Ekim güncellemesi, özel hayatta gizliliğin önemi ve bunun bir temel insan hakkı olduğu konuları konuşuldu. Ehrenhofer’a göre, Monero XMR insan haklarını koruma düşüncesi ile dizayn edildi.

Monero XMR İnsan Haklarını Korumayı Amaç Edindi

Ehrenhofer, Monero‘nun, gizlilik, güvenlik ve takas edilebilirlik özelliklerine odaklanan ve merkezi olmayan bir kripto para olduğunu belirtti. Monero’nun açık kaynaklı bir platform olduğunu ve kullanıcılarının kendi gizlilik ve güvenlikleri üzerinde tam kontrole sahip olduklarını ekledi.

Röportajda, gizliliğin önemi konusu açıldı. Justin, gizliliğin temel insan haklarından biri olduğunu savundu. İnsanların hizmet veya eşyalar için yaptıkları ödemeleri kimseye açıklamak zorunda olmamaları gerektiğini söyledi. Ayrıca üçüncü parti şahıslar tarafından takip edilmesinin doğru olmadığını ekledi. Bu bağlamda, Monero XMR insan haklarını gözetmeyi öncelik ediniyor diyebiliriz.

Justin, Monero’nun sağladığı gizlilik özellikleri hakkında şunu söyledi:

Monero’nun gizlilik özellikleri, insanları sahip oldukları Monero miktarına göre ayırmadan ve sahip oldukları Monerolar yüzünden hesaplarının incelenmesi veya kapanması gibi endişelere mahal vermeden dijital olarak işlem yapmalarına olanak sağlıyor.

Justin, Monero’nun gizlilik konusunda önde gelen coinlerden olmasının sebebini açıkladı. Kriptopara piyasasındaki diğer coinlere oranla daha fazla mahremiyet sunduğunu söyleyen Justin, Monero’daki sistemlerin, yapılan işlemlerin meta-datalarının sızması konusunda herhangi bir endişeye yer bırakmadığını ekledi:

Monero, tüm işlemler için büyük oranda gizlilik sağlar ve alınan kararlara saygın bir yaklaşım benimser. Bitcoin gibi, adil ve merkezsiz bir coindir.

Monero, 18 Ekim’de bir üst sürüme güncellendi. Justin, bunun senede 2 kere gerçekleşen tipik bir güncelleme olduğunu belirtti. Bu güncelleme ile, gizlilik, merkezsizlik, güvenlik, verimlilik ve ölçeklenebilirlik alanlarında büyük gelişmeler sağlanacak.

Röportajda, Monero’nun ileride gerçekleşecek heyecan verici planları ve ortaklıkları hakkında konuşuldu. Justin, “Mastering Monero” adlı kitabı önerdi ve bu kitabın okuyuculara önemli konuları tanıtmaya yönelik olduğunu belirtti. “Bu, Forum Finansman Sistemi [FFS] aracılığıyla finanse edilen bir topluluk girişimidir” diye de ekledi.

Son olarak, XMR coin bu senenin sonlarına doğru Kovri‘yi uygulamaya geçirmeyi planlıyor. Bu sayede, kullanıcılar IP adreslerinin meta-datalarını kolayca gizleyebilecekler. Buna ek olarak, Monero satış noktası ödeme işlemcisi Kasisto‘nun Kasım ayı sonunda ikinci beta aşamasına geçmesi bekleniyor.

Bitcoin almazsan Monero al

Reuters Bitcoin ve Monero’yu kıyaslayan bir rapor yayınladı. İkilinin avantaj ve dezavantajlarına değinen Reuters’ın raporundan Bitcoin almazsan Monero al anlamı çıkıyor.

Monero (XMR) popülerlik kazanıyor ve güçlü gizlilik özellikleri nedeniyle her geçen gün daha fazla kişi Monero’ya katılıyor.

Şimdi, Reuters ayrıca coin’in ayrıntılı bir şekilde avantajlarını ele alıyor.

Reuters, XMR’nin bir işlemle ilgili neredeyse kullanıcıların tüm ayrıntıları gizlemesine izin verdiğini ve coin’in doğasından ötürü yasa dışı amaçlar için de kullanımından söz ediyor.

Reuters, XMR ve BTC arasındaki temel farklılıkları da ele alıyor; Monero’nun aksine, Bitcoin’in işlem detaylarının blok zincirinde kaydedildiğini ve bunun gönderici ve alıcı kimliklerine dair ipucu gönderebileceğini vurguladı.

XMR’nin yasadışı kullanımına güçlü bir odaklanma

Reuters, Monero’nun karanlık ağ pazarlarında, uyuşturucudan çalınan kredi kartlarına kadar yasa dışı mal satın alma siteleri ve daha pek çok alanda kullanıldığının altını çiziyor.

Ayrıca, düzenleyicilerin ve kanun uygulayıcılarının tüm bunlara ilişkin tutumu üzerine, “para aklama konusundaki çalışmaları denetleyen Europol’deki bir yetkili, Borja Pastor de la Morena’ya göre “Alternatif kripto para birimi, kullanıcıların etkinliklerini gizlemekte daha opak ve daha iyidir”.

Reuters ayrıca, gizlilik odaklı coin’in arkasında kimin olduğu ve parayı yasal amaçlar için tam olarak kimin kullandığı hakkında da konuşuyor, ancak burada bu detaylara yer vermeyeceğiz.  Kendi resmi web sitelerinden bu detayları okuyabilirsiniz.

Monero’nun pazardaki durumu

Monero, kısa süre önce Trezor platformunda bir ödeme alternatifi olarak kendini listelemeyi başardıktan sonra ortaya çıktı.

Daha kesin olmak gerekirse, insanlar artık Bitcoin ve Litecoin ‘in yanısıra XMR ile  de bir Trezor cüzdanı satın alabilirler.Bu ve bunun gibi başarılar XMR’nin fiyatını 120 dolara yükseltmesi bekleniyor.

Kaynak

MONERO XMR NASIL SATIN ALINIR?

1-Monero’nun listelendiği bir kripto borsası bul.

Monero’yu satın alabilmek için öncelikle güvenilir bir kripto para borsası bulun. Borsaya kayıt olun ve borsadaki kişisel hesabına hesabına para yatırın. Şu adımaları takip edebilirsiniz.

2-Borsaya kayıt ol.

3-Lira yada dolar üzerinden Monero al.

4- Monero’nu güvenli şekilde sakla.

Etiketler:
Total
0