1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SEC Başkanının tehdit ettiği kripto paralar risk mi fırsat mı?

SEC Başkanının tehdit ettiği kripto paralar risk mi fırsat mı?

SEC Başkanının tehdit ettiği kripto paralar risk mi fırsat mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, DeFi (Merkezsiz Finans) platformları hakkında getirmiş olduğu eleştiriler bazı eleştirmenler tarafından tehdit olarak algılandı.


SEC Başkanının tehdit ettiği kripto paralar risk mi fırsat mı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), finansal piyasaları denetleyen ve düzenleyen en üst düzey ofis olarak biliniyor. SEC’in ülkemizdeki muadili ise SPK’nın (Sermaye Piyasası Kurulu) olduğunu söyleyebiliriz.

SEC Başkanı Gary Gensler, DeFi (Merkezsiz Finans) platformlarının ciddi bir regülasyona tabi tutulması gerektiğini belirtti. Gensler DeFi’ler hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu alanda verilen borçlar çok fazla. Bu alandaki ticaret hacmi çok fazla. Eğer bir düzenleme olmazsa korkarım işin sonu pek iyi gitmeyecek.”

DeFi’ler 2020 yılının Haziran ayından itibaren görünür olmaya başladı. Haziran 2021’de sadece 1 – 2 milyar dolar büyüklüğünde olan DeFi mevduat büyüklüğü günümüzde 100 milyar dolarlık bir dev haline geldi.

SEC Başkanının tehdit ettiği kripto paralar risk mi fırsat mı?

DeFi’ler blockchain teknolojisinin ulaştığı en üst kripto ürünler. Akıllı sözleşmeler sayesinde DeFi platformları, birçok bankacılık ve finans işlemini yerine getiriyor. DeFi’ler, bankacılık ve finans işlemlerini kendi platformlarının kripto paraları üzerinden gerçekleştiriyor. Doğal olarak DeFi platformu üzerinden yapılan işlemler arttıkça ilgili DeFi platformlarının kripto paraları değer kazanıyor.

DeFi’ler akıllı sözleşmeler sayesinde aracıları ortadan kaldırdığı için bankacılık işlemlerini klasik bankalara göre daha ucuza gerçekleştiriyor. Bu nedenle DeFi’ler çok kısa sürede ciddi şekilde büyüdü.

DeFi’lerin SEC Başkanı Gary Gensler’in gündemine girmesi DeFi’lerin potansiyelini gösteriyor. Gensler’in işaret ettiği regülasyon ise tehdit olarak değil bir fırsat olarak görülmeli. Zira DeFi’lerin regüle edilmesi meşruiyet kazanması anlamına gelecektir.

Yazının kaleme alındığı saatte DeFi platformlarında 106 milyar dolarlık mevduat bulunuyor. Bu mevduatların büyük kısmı Bitcoin ve Ethereum üzerinden. En yüksek fon toplayan DeFi platformları ise aşağıda belirtilmektedir.

Aave (Multichain): 18.36 milyar dolar.

Maker (Ethereum): 17 milyar dolar.

Curve Finance (Multichain): 15.15 milyar dolar.

InstaDapp (Ethereum): 12.46 milyar dolar.

Compound (Ethereum): 11.12 milyar dolar

Kaynak

İlgili!

DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.