1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Rusya Maliye Bakanı’ndan Bitcoin yasağına çok net yanıt!

Rusya Maliye Bakanı’ndan Bitcoin yasağına çok net yanıt!

Rusya Maliye Bakanı’ndan Bitcoin yasağına çok net yanıt!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya Merkez Bankası başkanı, ülke genelinde Bitcoin’in yasaklanması için girişimde bulunurken; Maliye Bakan’lığından Bitcoin yasağına ilişkin çok net bir yanıt geldi.

Rusya Bitcoin yasağında yeni gelişme!

Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dün (15 Şubat Salı günü) kriptoları düzenleme konusunu görüşmek üzere, ülkenin Maliye Bakanı ile bir araya geldi. Ancak Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, kripto para toplantısında Bitcoin yasağı konusunda uzlaşmaya varamadı.

İlgili: Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto!

Rusya Maliye Bakanı'ndan Bitcoin yasağına çok net yanıt!

 

 

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, ülke genelinde Bitcoin (BTC)‘in yasaklanması için girişimde bulunurken; Maliye Bakan, böyle bir girişimin ‘tıpkı interneti yasaklamak gibi bir şey olacağını söyledi.

 

 

 

Rusya kripto paraları yasaklayacak mı?

 

Rusya Merkez Bankası Başkanı, hükümete ülkede kriptoyu yasaklama çağrısında bulunmaya devam ederken, Maliye Bakanı Anton Siluanov, Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasaklamanın imkansız olduğunu söyledi.

Bugün (16 Şubat Çarşamba günü) Forbes Russia’da yer alan bir habere göre, bakanlığın merkez bankasıyla yaptığı brifingde Siluanov, Rusya’da kriptoları yasaklamak “internetin yasaklanması ile aynı, bu imkansız” ifadelerini kullandı.

Rusya Maliye Bakanı'ndan Bitcoin yasağına çok net yanıt!

İlgili: Putin’den hükümete ve Rusya Merkez Bankası’na kripto para çağrısı! 

Aynı zamanda Maliye Bakanı, kripto para sektörünü mümkün olan en kısa sürede düzenlemeye başlamanın, yasaklamaktan çok daha iyi bir çözüm olacağını ifade etti. Çünkü ona göre böyle bir adım, hükümetin nihayetinde piyasayı takip etmesine ve kripto madenciliğinden alınan vergileri kullanarak, ülkenin bütçesini büyütmesini sağlayacak.

Siluanov toplantıda “Burda yanlış olan ne, neden yasaklanması gerekiyor? Anlamıyorum” dedi ve piyasayı vergilendirmek için kolay bir çözümün var olduğunu da sözlerine ekledi. Bakana göre hükümet, fiat cinsinden yatırılan ve çekilen varlıkların miktarı üzerinden gerçekleşen kazançlardan vergi almalı.

Siluanov ayrıca sözlerine şunlarını ekledi:

 “Merkez Bankası, bu varlıkların öncelikle vatandaşlar için risk oluşturduğunu ve finansal kurumlara, bankalara bulaşabileceğini ve aynı zamanda şeffaf olmayan bir uzlaştırma piyasası oluşturabileceğini savunarak, kripto varlıklara doğrudan bir yasak getirmek istiyor.”

Rusya Maliye Bakanı'ndan Bitcoin yasağına çok net yanıt!

Bununla birlikte Siluanov, Maliye Bakanlığı’nın bu endişeleri kabul ettiğini ve bu nedenle, şubat ayı başlarında kripto düzenlemesi talebinin bir parçası olarak, profesyonel olmayan yatırımcıların kripto para piyasasına girişlerini sınırlamayı gerekli bulduğunu da sözlerine ekledi.

 Bakanın söylediğine göre, deneyimsiz yatırımcılar için maksimum miktar 50.000 (660$) ila 100.000 ruble (1.300$) arasında belirlenebilir. Nitekim daha önce de Siluanov’un yardımcısı Alexei Moiseev da bu tür alımların 660 dolarla sınırlandırılmasını önermişti.

Ancak yetkililer, bu potansiyel sınırlamanın aylık yatırımları mı yoksa başka bir dönemi mi kapsayacağını belirtmedi. 

Bu arada Rusya Merkez Bankası, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi yaygın risk durumlarını öne sürerek, profesyonel olmayan yatırımcıların Bitcoin ve kripto para birimleri satın almasına izin verme fikrini desteklemiyor.

Otorite, konu madenciliğe geldiğinde ise, kriptoya karşı oldukça düşmanca bir tavır takınarak, “gerçek anlamda var olmayan kripto para birimlerinin” dolandırıcılık madenciliği planlarına karşı uyarıda bulunuyor.

 

Sonuç olarak; uzun süredir devam eden tartışmaların ardından, Rusya Merkez Bankası ve Rus hükümetinin nihayet bu cuma günü ülke genelinde kripto düzenlemesi konusunda ortak bir zemin bulması bekleniyor.

İlgili: Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma kripto piyasasını etkiler mi?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: