1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ripple da Ethereum’a özendi: XRP’ye ETH özellikleri geliyor

Ripple da Ethereum’a özendi: XRP’ye ETH özellikleri geliyor

Ripple da Ethereum’a özendi: XRP’ye ETH özellikleri geliyor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple yeni bir kritik adım atarak Ethereum gibi akıllı sözleşmelerle çalışma özelliği getirmek istiyor. Öyle görünüyor ki XRP de artık ETH özelliklerine kavuşarak kullanım alanını genişletmek istiyor.


Ripple da Ethereum’a özendi: XRP’ye ETH özellikleri geliyor

Ripple kullanıcıları gelecekte Ethereum uyumlu merkezsiz uygulamalar (Dapps) kullanmaya başlayabilir. Bunun için Ripple yeni bir XRP Ledger yan zinciri (side chain) geliştirdi ve testlerini yapıyor.

Blockchain geliştirme şirketi Peersyst Technologies, söz konusu XRP yan zinciri ile ilgili bir tweet paylaştı. Bu yan zincirin Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumlu olduğu belirtiliyor. Bu gelişme şu anlama geliyor. Ripple kullanıcıları da sonuçta Uniswap gibi Dapps’lere ve MetaMask ve XUMM Wallet cüzdanlar gibi Web3 cüzdanlarına erişim elde edecek.

İlgili – Ethereum fiyatında çöküşün ‘suçluları’ bulundu: 4 milyar dolardan fazla dump

Yeni yan zincirin bir özelliği de zincirler arası (cross chain) köprüye sahip olması. Bu köprü bağlantısı üzerinden XRP ve diğer varlıklar, EVM uyumlu ağlar ve XRP Ledger Devnet arasında transfer edilebilir.

RippleX yazılım mühendisi Mayukha Vadari’ye göre, bu gelişme şu anlama geliyor:

“Geliştiriciler artık XRPL ya da diğer EVM uyumlu blockchainler arasında seçim yapmak zorunda kalmayacaklar. Geliştiriciler aynı zamanda XRPL’nin hızlı ve düşük ücretli işlemlerine erişebilecek ve Solidity tabanlı akıllı sözleşmeleri XRPL’e getirebilecek.”

XRP tabanlı EVM uyumlu side chain Tendermint protokol tarafından özel olarak geliştirildi ve amacı saniyede 1000 işlem (TPS) gerçekleştirebilmek.

Peersyst Technology (@Peersyst) Twitter üzerinden şöyle diyor:

“İlk EVM uyumlu XRPL yan zinciri duyurmanın heyecanını yaşıyoruz… Yarın XRPL topluluğu için bir kullanıcı kılavuzu yayımlayacağız. Böylece EVM side chaini test ederek MataMask üzerinden kendi XRP hesaplarını açabilirler.”

Vadari, bu yeni XRP chain’in XRPL Devnet üzerinde testler için açıldığını söylüyor. Bu XRP zincir üç aşamalı gerçekleştirilecek. İkinci aşamaya 2023’ün başlarında geçilmesi planlanıyor. Üçüncü aşama ile ise XRPL Mainnet’e bağlanmış olacak.

İlgili – Beş yılda TOP 15 kriptonun inanılmaz değişimi: Cardano (ADA) nereden nereye

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: