1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Parabolik Bitcoin indikatöründe bu seviyeye tehlikeli çöküş işareti
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Parabolik Bitcoin indikatöründe bu seviyeye tehlikeli çöküş işareti

Parabolik Bitcoin indikatöründe bu seviyeye tehlikeli çöküş işareti
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yaklaşık bir yıldır parabolik yükseliş trendinde olan Bitcoin fiyatı şimdi düşüşler yaşıyor. Adında “parabolik” ifadesini taşıyan bir indikatör ise tehlikeli bir sinyal veriyor. Geçmişte bu sinyal ortaya çıktığında lider kripto para felaket sayılabilecek çöküşler yaşamıştı. Şimdi hangi seviyeye işaret ettiğine bakalım.


Parabolik Bitcoin İndikatörü’nde tehlikeli çöküş işareti

Bahsettiğimiz bu Bitcoin indikatöründe işaret en hafif satış dalgası ile bile sonuçlansa, BTC fiyatı 20,000 dolar bölgesinin de altına tehlikeli bir dalış yapabilir. Bunun neden böyle olduğuna bakalım.

İlk önce Bitcoin’in son yükseliş trendinin nasıl başladığını hatırlayalım. Buradaki en büyük faktör kurumsalların, koruma fonları ve hatta şirketlerin Bitcoin’e ilgi göstermesi olmuştu. Ayrıca kripto piyasasında Ethereum, DeFi, NFT’ler ve Dogecoin’den dolayı bir patlama yaşandı.

Büyük şirketler ve isimler kripto alanına gelirken, Bitcoin şimdi dünyanın farklı yerlerinde zenginlerin portföylerine girdi. Sonuç olarak parabolik yükseliş BTC fiyatını 4,000 dolardan (Mart 2020 Covid-19 çöküşü sırasında görülen fiyat) 65,000 dolara kadar taşıdı. Hepsi de bir yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşti.

Benzer bir tahmin: Uzmandan endişe verici tahmin: Bitcoin’in düşüşü bu seviyeye kadar uzanır

Ama 65,000 dolardaki zirveden sonra parabol kırıldı ve BTC şimdi düşüş trendinde.

Parabolik Bitcoin İndikatörü’nde tehlikeli çöküş işareti

Parabolik SAR’a dokunma BTC tarihinde çok az Kaynak: BTCUSD on TradingView.com

İlgili – Finansal uzman: En büyük Bitcoin çöküşü kapıda

Parabolik SAR’da daha fazla kripto çöküşü işareti

Bitcoin fiyatı 2018’in başında parabolik yükselişini kırdığında ünlü trader Peter Brandt yüzde 80 düzeltme olacağını söylemişti. Bir yıl sonra lider kripto para yüzde 84’lük çöküş ile ayı piyasasının dip seviyesine ulaşmıştı.

Parabol şimdi bir kez kırıldı. Traderlere parabolik yükselişlerde “stop loss” konulmasında yardımcı olan bir indikatör de BTC fiyatının daha fazla düşebileceğinin işaretini veriyor.

Parabolik SAR nedir?

Parabolik SAR ismi verilen teknik analiz aracı, trendin ne zaman durduğu ya da tersine döndüğünün sinyalini veriyor.

Son satışlar sırasında BTC fiyatı aylık grafikte Parabolik SAR’a dokundu. Geçmişte de ne zaman bu olduysa, Bitcoin dolar karşısında yüzde 72 ya da daha fazla düştü. SAR’a dokunuş sonrası çöküş geçmişte en fazla yüzde 86 oranına kadar varıyor. Brandt’in tahminine benzer bir çöküşe benziyor.

Bu aracın işaret ettiği en düşük çöküşte bile BTC fiyatı 20,000 doların altını görebilir. Yüzde 86 ile en yüksek çöküş ihtimalinde ise 10,000 dolar seviyesine işaret ediyor.

İlgili – 2007 finans krizini doğru bilen uzmandan kriptoda “çöküşlerin anası” tahmini

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: