1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

OmiseGo, ödeme ağlarını merkezsizleştirmeye ve kamuya açık bir finansal sistem yaratmaya çalışan Ethereum tabanlı PoS algoritması kullanan bir platformdur. 

OmiseGo (OMG coin) yeni adıyla OMG Network nedir?

Proje ismi: OmiseGo – yeni adıyla OMG Network
ICO tarihi: Haziran 2017
Piyasa sıralaması: Anlık piyasa sıralaması için tıklayınız.
Piyasa hacmi: Anlık piyasa hacmi için tıklayınız.
Piyasadaki token miktarı:  Anlık token miktarı için tıklayınız.
Toplam token miktarı: 140,245,398 OMG 
OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

OmiseGo nedir?

Ödeme ağlarını merkezsizleştirmeye ve kamuya açık bir finansal sistem yaratmaya çalışan Ethereum tabanlı PoS algoritması kullanan bir blockchain platformudur.

OMG coin nedir?

Blockchain platformunda kullanılan yerel kripto paradır.

Omisego mining yapılır mı?

OmiseGo, Proof-of-Stake konsensüs algoritmasını kullanır ve madencilik faaliyeti içermez.

 

OmiseGo, Omise isimli Tayland merkezli bir firmanın Ethereum blockchain tabanlı umuma açık finansal teknoloji altyapı projesi. Proje, ana akım dijital cüzdanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olup, gerçek zamanlı, eşler arası (P2P) değer değişimi ve ödeme hizmetleri sunmaktadır.

Omisego coinin geleceği var mı?

Evet, Omisego geleceği parlak projeler arasında sayılabilir. Proje daha çok bankaları ve ödeme işlemlerini değiştirmeye odaklanıyor. OMG’nun kendi ücretsiz orijinal cüzdanı mevcut.

Omisego neyi amaçlıyor?

Proje, ödeme finansal kurumlar ve ağ geçitleri arasındaki temel koordinasyon sorununa çözüm sunmayı amaçlıyor.

Merkeziyetsiz bir banka, merkeziyetsiz bir borsa ve varlık tabanlı blockchain çıkış kapısı olarak faaliyet gösterir. Platformun hedefi finansal sistemi absorbe etmek ve mevcut geleneksel kurumları işlemez hale getirmek. Sloganı ise “UnBank The Banked” yani Bankalaştırılanları Bankasızlaştırmak.

OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

Omisego Ethereum üzerine inşa edilmiş ilk plazma tabanlı projedir. Plazma Vitalik Vuterin ve Joseph Poon tarafından yazılan bir ölçekleme çözümüdür. Bu sistem ana zincir çevresinde küçük yavru zincirler barındırır. OmiseGo güvenlikten ödün vermeden, ölçeklendirilebilir, tamamen merkeziyetsizleştirilmiş bir borsa sistemini plasma vasıtasıyla gerçekleştirir.

İlgili: Ethereum (ETH) nedir, nereden, nasıl satın alınır ve geleceği nasıl?

OmiseGo kullanıcıları ödeme, havale, bordro, B2B ticaret, tedarik zinciri finansmanı, sadakat programları, varlık yönetimi ve ticaret gibi finansal işlemleri ve diğer hizmetleri merkezi olmayan bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Ana şirket Omise, 2013 yılında kuruldu ve o zamandan beri 6.000’den fazla kullanıcısına blockchain tabanlı kripto para ve kart çözümleri sundu. Omise, Kasım 2016 tarihinde Forbes tarafından “Fintech Rockstar” olarak tanımlandı.

Omisego nedir? OMG network

Omisego 2017 yılında kuruldu ve token satışı 23 Haziran 2017 tarihinde başladı. Eylül 2017’de cüzdanlarında 0.1 Ethereum ve daha fazlasını bulunduran yatırımcılar için %5 OMG kaynağını AirDrop olarak dağıttı.

Proje danışmanları arasında ayrıca Joseph Poon, Ethereum kurucu ortakları Vitalik Buterin ve Dr. Gavin Wood gibi dikkat çekici isimler var. O tarihten bu yana ekip OmiseGo’yu 3 dikey yapı şeklinde inşa etmeye odaklandı:

Merkeziyetsiz borsa
Ölçeklendirilebilir blockchain
Uygulama arayüzü

Omisego Tarihçesi

OmiseGo nedir? (OMG)
 • 9 Haziran 2017 – Ödeme, sadakat ve ödül mekanizması, havaleler ve cüzdanlar arası işlemleri gerçekleştirebilecek bir cüzdan oluşturmak için OmiseGo SDK sayfası oluşturuldu.
 • 9 Ağustos 2017 – OmiseGo whitepaper yazarı olan Joseph Poon, Vitalik Buterin’le birlikte Plasma kullanımı için bir teklif yayınladılar. Plasma ilerde OmiseGo’nun kullanacağı Ethereum ölçeklendirilebilirlik çözümünün adı.
 • 15 Ağustos 2017 – Omisego takımı ve Vitalik Buterin, Tayland ekonomisinin geleceğini tartışmak üzere Tayland Merkez Bankası yetkilileri ile buluştu.
 • 4 Eylül 2017 – OMG AirDrop başlatıldı.
 • 24 Eylül 2017 – OMG AirDrop sonlandırıldı. Toplam kaynağın %5’i Ethereum adreslerine dağıtıldı.
 • 23 Ekim 2017 – Diğer projelerin de faydalanabilmesi ve şeffaflık adına OmiseGo AirDrop kodları yayınlandı.
 • 15 Ocak 2018 – Nihai plazma MVP inşa edildi
 • 2 Mart 2018 – OmiseGo web sitesi yeniden dizayn edildi
 • 1 Nisan 2018 – OmiseGo takımı, plazmanın yayınlanması hazırlığı yapılırken hard-spoon’a karar verdi. Tendermint  zinciri üzerindeki ağ Kosmos’a bağlandı.
 • 20 Nisan 2018 – OmiseGo kurucusu ve CEO’su Jun Hasegawa, “Strateji Belgesi Bölüm 2″yi yayınladı. Bu belgeye göre iş programından ilerde hareket ettiklerini ve plan ve stratejilerini ileriye taşıdıklarını açıkladı.
 • 27 Nisan 2018 – OmiseGo Ürün Lideri Jeremy Lam “Nisan Teknoloji İlerlemesi Bildirgesi”ni yayınladı. Bu bildirgeye göre eWallet SDK ekibinin geçtiği kilometre taşları detaylı bir şekilde anlatılırken, plazma araştırmalarının tamamlandığı belirtildi.
 • 8 Mayıs 2018 – Omiego ekibi ekibi yenilenmiş yol haritası yayınladı.
 • 6 Temmuz 2018 – Ethereum tabanlı mesajlaşma uygulaması olan Status ile ortaklık duyurusu yapıldı.

OMG projesi Tayland Bankası ve Tayland Başbakanı’nın yanı sıra McDonalds, Alipay ve Minor International tarafından da destekleniyor.

OMG birçok kripto para borsasında mevcut. Kendi cüzdanına sahip OMG Exodus’a da depolanabiliyor. Cüzdanı indirmek istediğinizde resmi web sitesinden indirdiğinize emin olun çünkü bir çok dolandırıcı cüzdan taklitleri mevcut.

Projenin hedefleri:

 • OMG coin aynen Ripple yada Bancor gibi geleneksel finansal işlemleri kendi networkü üzerinden yapmayı hedefliyor.
 • Sadece bankacılık işlemleri içinde sıkışmış insanlara değil aynı zamanda bankaya erişim sorunu yaşayanlara da çözüm sunmayı planlayan bir proje Omisego.
 • Aynı zamanda satıcılara da kripto para ile ödeme alma imkanı sunmak üzere de çalışmalar yapıyor.

 

omisego OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

Eğer bir kripto para almak isterseniz bu durumda bir borsadan almanız gerek. Böyle bir durumda paranız da kripto paralarınız da o borsanın server’ında bulunur ve onların kontrolü altındadır. Ayrıca her türlü borsa saldırılarına karşı sizin paranızda risk altındadır.

Bilindiği gibi kripto para borsaları, defalarca hackerlar tarafından saldırıya maruz kaldı. Çünkü borsalar hackerlar için büyük bir hedef konumda. Borsaların kripto paraları serverda olduğundan dolayı başarılı bir hackleme durumunda hackerlar çok büyük hacimde bir fonu tek seferde çalabilirler.

Omisego nedir? Omisego coin hakkında herşey

Bildiğimiz borsalardan farklı olarak OMG bilgileri merkeziyetsiz olarak blockchain’de saklar. Bu, hackerlar için durumu zorlaştırır. Hackerların başarılı olabilmesi için tüm nodları hacklemeleri gerek ki bu da mümkün değil.

Birçok kripto para borsasında bir kripto parayı almak için önce Bitcoin yada Ethereum almanız gerekir. OMG’da ise küçük bir komisyon karşılığında dilediğiniz kripto parayı bir diğerine çevirebilirsiniz.

OmiseGo (OMG coin) nedir? OMG geleceği var mı?

Aslında OMG coin kripto para borsalarının yerini almayı hedefleyen bir proje değil. Proje daha çok bankaları ve onların ödeme işlemlerini değiştirmeyi düşünüyor. OMG’nun kendi ücretsiz orijinal cüzdanı mevcut ve şu anda proje Visa, ACH, SEPA ve MasterCard ile karşılıklı işlem yapabilmeye odaklanmış durumda.

OMG Network, Ripple’a bir yönüyle benzese de OMG’nin ana hedefi ödeme işlemi gerçekleştiren işlemciler. Ripple ise daha çok banka ve finansal kurumları hedefleyen bir proje.

İlgili: Ripple (XRP) nedir, nasıl alınır? Geleceği var mı?

OmiseGo nasıl çalışır?

OMG coin şu anda PoW ile çalışıyor. Yani blockchain madenciler tarafından güven altında tutuluyor.

Bunun bir dezavantajı var ki o da madenciliğin merkezileşme ihtimali. Bu da muhtemel bir madenci açgözlülüğü durumunda yüksek elektrik faturaları, yüksek işlem ücretleri ve yavaş işlem riski anlamına geliyor.

Omisego nedir? OMG Network nasıl alınır?

Bitcoin madenciliği ile ilgili riskler bunun için güzel bir örnek. Şu anda çok büyük kurumlar Bitcoin madenciliğine giriyorlar. Özel ve pahalı cihazlardan oluşan büyük madencilik üniteleri kuruyorlar ki bu da sektörün merkezileşmesine neden oluyor.

OMG PoS modeline geçti. Bunun avantajlarından biri; yatırımcılar ellerinde bulundurdukları OMG adedine göre ödüllendirilir.

OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

Buradaki mantık şu; eğer birinin elinde ne kadar fazla token varsa, kendisi için daha büyük risk olacağı için, sistemi kötüye kullanarak sistemde ve fiyatlarda bir istikrarsızlık yapma ihtimali o kadar düşük olur.

OmiseGo Ethereum’un yaygın yapısı daha geniş bir yazılımcı kitlesi nedeniyle ERC20 token olarak Ethereum Platformunda işlem görüyor. Bilindiği gibi kripto para sektöründe güvenlik ve maliyet kadar önemli olan bir başka özellik de ölçeklenme.

OmiseGo’nun saniyede 1 milyon işlem yapabilme sözü var. Visa ile karşılaştırırsak bu Visa’nın neredeyse 40 katı demek oluyor. Bu gelişmeyi sağlayacak olan geliştirme Plasma Network olarak adlandırılıyor ve Bitcoin ile Litecoin’nin Lİghtning Network geliştirmesinden çok farklı bir geliştirme bu.

Aslında bir çok kripto para zamanla bu kadar ölçeklenmeye ulaşacağını iddia ediyor. Belki gelecekte bir çoğu bunu yapacak. Bu nedenle OMG’de de durum farklı değil.

OmiseGo’nun Avantajları

omisego OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

Aslında bakıldığında OMG’nin diğer kripto paralardan çok da farklı birşey önermediği görülüyor. NEM projesi de aynı şekilde 3. dünya ülkelerindeki insanlara bankaların getiremediği finansal işlemleri götürme vaadinde bulunuyor.

Ripple ve Bancor bankacılığı kripto para ile buluşturmayı hedefliyor. Diğer birçok proje de ödeme işlemlerinde kripto para kullanılmasına yönelik çalışmalar yapıyor.

OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

Teknik olarak birçok kripto para yılların altyapı gücüne sahip Venmo, Visa ve Mastercard yada AmericanExpress kartın yerini almak istiyor. Fakat bunlar da oldukları yerde durmuyorlar.

Ellerindeki tüm imkanı kullanarak blockchain teknolojisini kendi sistemlerine adapte etmenin yolunu arıyorlar. Buradaki en temel sorunlardan biri bu şirketlerin kripto para sektöründeki bir çok projeden farklı olarak merkezi olmaları.

Ana şirketin kapasitesi sayesinde OMG coin hazır bir müşteri altyapısını merkeziyetsiz açık kaynak kodlu bir uygulama ile daha güvenli ve daha ucuz bir işlem ücreti ile sunabilir. Ki bu da her iki dünya için de oldukça iyi bir anlaşma olur.

omisego-ortaklari

 

OmiseGo’nun avantajları
Proje çok güçlü bir ekip ve çok güçlü danışmanlara sahip.
Gelişim kapasitesi tüm blockchain projeleri arasında belki de en iyi olanı
Blockchain teknolojisini bir adım öteye taşıyacak ölçeklendirme çözümleri konusunda iyi mesafe kat ettiler
Çekirdek ekip çevresinde sağlam bir topluluk kurdu ve zaman içerisinde gücünü artırdı.
Plazma üzerine yapılan ilk çalışmalardan birini gerçekleştirdiler.
Firma, zaten bir finansal şirket ve mevcut finansal hizmetlerini OMG kullanıcı ve geliştiricilerine sunuyor.
OMG coin şirketi, Alipay gibi devlere hizmet veren bir ödeme işlemcisine sahip ve bu da onlara 450 milyon Çin’li kullanıcı tabanı sağlıyor.
OMG’nin en büyük avantajı Tayland gibi önemli ve kritik bir ülkenin bankacılık sisteminin ve Ethereum altyapısının arkasında olması.
OMG’nin danışma kurulunda Vitalik Buterin, Gavin Wood, Joseph Poon var ki kendisi aynı zamanda Lightning Networkünün de kurucusu.
Omisego Eksileri
Blog sayfalarında periyodik olarak gelişmeleri yazsalar daha iyi olacak. Misal üçer aylık ya da aylık bazda yapılan geliştirmeler not edilebilir.

Bu dev bir pazar ve herhangi bir kripto paranın böyle bir kullanıcı tabanına ulaşması oldukça zor. Kripto parada da aynı şey geçerli kim ilk pazarlarsa o kazanır. Birçok kripto para bankacılık hizmeti almayan kullanıcıları kazanarak onlardan bir kullanıcı tabanı oluşturmayı hedefliyor. Bu da kolay bir süreç değil.

ilginizi çekebilir: OmiseGO teknik bilgileri

Kredi kartları, anlık gönderi işlemleri, ödeme noktaları yada debit kart gibi standart oturmuş finansal işlemler için diğer kripto paraların bağlantı kurup anlaşma yapması gerekirken OMG için bunlar çok daha kolay erişilebilir durumda.

Fakat her şeye rağmen OMG oldukça zor bir endüstrinin içinde. Çünkü bir çok kripto para projesi var gücüyle benzer işleri yapmaya çalışıyor.

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

OMG: Her malzeme hazır!

omisego OmiseGo (OMG coin) nedir? Gelecek vadediyor mu?

OmiseGo mutlaka izlenmesi gereken ve bir çok kripto para hedge fonunun portföyünde olan bir kripto para konumunda. Özellikle kriptodan kriptoya işlem gibi oldukça önemli bir hizmet veriyor şu anda OMG. Ayrıca kurucu firmanın daha önceden var olan finansal hizmet ağları pazar kazanmasında önemli bir rol oynayacaktır OMG’nin.

Ayrnı zamanda Ethereum’un kurucusunun desteği, Tayland’ın en üst düzey resmi yetkililerinin desteği başarıda önemli bir rol oynayacaktır. Yani gerekli tüm malzeme var. Yapılması gereken bunların iyi kullanılması. OMG muhtemelen Asya’da oldukça başarılı olacak. Çin, Endonezya, Tayland, Singapur etkili olması beklenen ülkelerden bazıları.

Tabi diğer kripto paralar da farklı alanlarda farklı yerlerde başarı gösterecektir. Bancor ve Ripple, bankalar ve finans kuruluşları arasındaki işlemlerde oldukça başarılı olabilir. Bahse konu pazarlar tüm dünyada var olan ve trilyonlarca dolar değerinde pazarlar. Bu nedenle bu pastanın bir çok parçaya bölüneceği ve bir çok projenin farklı boylarda dilimler alacağı muhakkak.

Bunların arasında OMG coin oldukça iyi bir görüntü veriyor:

 • Kendi borsası var.
 • Kendi cüzdanı var.
 • İş hayatı ile hazır bağlantıları var.
 • Kendi borsasında blockchainler arası işlem yapabilen ve kripto paraları birbirine dönüştüren hazır bir altyapısı var.

OMG coin oldukça genç bir proje fakat vadettiklerini yerine getirebilirse önünün açık olduğu muhakkak.  OMG coin tüm kripto para yatırımcılarının mutlaka dikkatle takip etmesi gereken kripto para konumunda.

OmiseGo ile ilgili resmi kaynaklar

 Omisego coin ve OMG Network hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.