BTC : 83609 ₺ ETH : 2951 ₺ XRP : 1.931 ₺ LTC : 371.4 ₺ USDT : 7.611 ₺ XLM : 0.6092 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. Nobel Ödüllü Ekonomist’ten karamsar Bitcoin yorumu

Nobel Ödüllü Ekonomist’ten karamsar Bitcoin yorumu

Nobel Ödüllü Ekonomist’ten karamsar Bitcoin yorumu
0

Nobel ekonomi ödülünün sahibi Amerikan profesörü Robert Merton, yine tartışılacak bir karamsar Bitcoin yorumu yaptı. Merton, Bitcoin’in yolun sonuna geldiğini ve yakında tarih sayfasındaki yerini alacağını iddia etti.


Karamsar Bitcoin Yorumu

Çin’de düzenlenen bir fintech forumunda konuşan Merton, kanunlar tarafından korunmayan, hükumetler veya herhangi bir banka tarafından destek görmeyen bir paranın varlığını sürdürmesinin imkânsız olduğunu yineledi. Amerikalı ekonomist, bu kadar aşırı volatilitenin ve büyük kayıplar yaşanmasının en büyük sebebini Bitcoin’in oturduğu zeminin sağlam olmaması olduğunu ileri sürdü.

Merton’a göre bir paranın legal olmasının tek şartı hükumetler tarafından tanınmasıdır. Gerçek bir değere sahip olan fiat paralar ile ödemelerinizi istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Herhangi bir olağanüstü durum olur da kayıp yaşarsanız, hükumet veya sigorta şirketi size zararınızı tazmin eder.

(Bitcoin için kurtuluş yakın mı yoksa 3000’e yolculuk yakın mı? yazısı için...)

Ancak Bitcoin türü kripto paraların kaybolması veya hacklenmesi durumunda mevduat sahiplerinin yapabileceği hiçbir şey şuan için mümkün değil. Şu ihtimali de düşünün. Eğer dünya devletleri bir anda Bitcoin’in illegal bir para birimi olduğunu ve kullanılmasının yasaklandığını bildirse ne yapabilirsiniz?

koinmedya_brave

Merton’a göre bu sene yaşanan ağır kayıplardan sonra bağnaz Bitcoin taraftarları bile Bitcoin’i işlevsel bir para ve yatırım aracı olarak görmekten vazgeçmeye başladı. Bu fikrin yaygın hale gelmesi bile Bitcoin’in sonunu hazırlamaya yeter.

Bitcoin hastalarının bile Bitcoin’in gerçek değerini soranlara tatmin edici bir cevap vermekte zorlandıklarını dile getiren Merton sözlerine şöyle devam etti:

“ Bitcoin’in değerinin ne olduğunu tam olarak bilemeyen aynı insanlar, Bitcoin’in geleceğin altını olacağını iddia etmeleri de ayrıca bir çelişki. Bu durumda onlara 1933-1975 yılları arasında altının ABD hükümeti tarafından yasaklanarak hiçbir faaliyette kullanılmasına izin verilmediğini hatırlatmak isterim.”

 

Profesörün Bitcoin yorumu ne kadar gerçekçi?

Ekonomi profesörü ve Nobel ödüllü olması bir tarafa, Merton’un kripto dünyası ve Bitcoin hakkında bazı gerçeklerden habersiz olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bitcoin’in ilk ortaya çıkmasındaki ana düşünce merkezi otoriteden uzak bir para birimi oluşturmaktı. Hükumetler ve bankaların birçok resmi paranın canına okuduğunu, istedikleri gibi manipüle ettiklerini hesaba katarsak BTC’nin bu kadar ilgi görmesinin sebebini de anlamış oluruz.

Ayrıca dünya üzerinde birçok insanın ödemelerini veya harcamalarını kripto paralar ile yaptığını Merton’a hatırlatmakta fayda var. Bitcoin ile ödemeyi kabul etmek için sırada bekleyen birçok kurumdan bahsetmiyorum bile. Bütün bu amaçlar için kullanılan bir kripto para nasıl olur da işlevsel olamaz?

Artık kripto para sigortası var yazısı için tıklayınız!

Zaman Merton’u mu yoksa kripto paraları mı haklı çıkaracak göreceğiz. Ancak bu kadar yatırımcısı olan ve her geçen gün büyüyen bir varlığı görmezden gelmek ve yok olup gideceğini iddia etmek hiç de gerçekçi bir yaklaşım değil.

 

Etiketler: